"Warszawa podnosiła się z gruzów powoli". Tworzą Archiwum Odbudowy Stolicy, czekają na zdjęcia

Źródło:
PAP
Kurator Adam Przywara o wystawie "Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949"
Kurator Adam Przywara o wystawie "Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949"Z.Chomętowska, A.Funkiewicz, SAP/NAC, Muzeum Warszawy
wideo 2/5
Kurator Adam Przywara o wystawie "Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949"Z.Chomętowska, A.Funkiewicz, SAP/NAC, Muzeum Warszawy

Archiwum Państwowe w Warszawie czeka na zdjęcia, dokumenty i wspomnienia związane z powojenną odbudową stolicy. - Ideą projektu Archiwum Odbudowy Stolicy jest pokazanie, jak tamten okres pamiętają mieszkańcy. Chcielibyśmy skonfrontować ten świat urzędowy, którego dokumenty przechowujemy, i świat zwykłych ludzi, którzy widzieli tę odbudowę Warszawy - mówi dyrektorka Archiwum Magdalena Wiercińska.

- Do tego projektu zainspirowali nas trochę nasi pracownicy. Podczas rozmów w trakcie przygotowań do obchodów "Urodzin Starówki" okazało się, że są wśród nich osoby pamiętające jeszcze zgruzowaną Warszawę i Stare Miasto z tamtego okresu. Opowiadali o artefaktach, które wtedy tu znajdowali, o tym, jak pomagali odgruzowywać ten teren, o zdjęciach, na których jako dzieci bawili się w ruinach stolicy - opowiadała Magdalena Wiercińska.

Jak podkreśliła, zdali sobie wtedy sprawę, jak wiele materiałów, ale przede wszystkim ciekawych wspomnień posiadają jeszcze osoby pamiętające moment, kiedy rozpoczęto odbudowę Warszawy, odbudowę Starówki. - I zrozumieliśmy, że trzeba zorganizować projekt, by te materiały pozyskać i zgromadzić w jednym miejscu, a przede wszystkim zachować i udostępnić społeczeństwu - zaakcentowała.

Odbudowa kamienic na Starym MieścieZbyszek Siemaszko / NAC

Szukają osób, które widziały odbudowę Warszawy

- Mamy w naszych zbiorach archiwum Biura Odbudowy Stolicy, które jest wpisane na Światową Listę UNESCO "Pamięć Świata". Ale są to różnego rodzaju materiały urzędowe związane bezpośrednio z działalnością BOS-u od inwentaryzacji przez plany odbudowy i rekonstrukcji aż do teczek osobowych pracowników. A ideą projektu Archiwum Odbudowy Stolicy jest pokazanie, jak tamten okres pamiętają mieszkańcy. Chcielibyśmy skonfrontować ten świat urzędowy, którego dokumenty przechowujemy, i świat zwykłych ludzi, którzy widzieli tę odbudowę Warszawy swoimi oczyma - mówiła Wiercińska.

Pozyskane od mieszkańców i osób związanych wówczas ze stolicą materiały mogą - jak wskazała - pokazać zupełnie inny wymiar tamtych wydarzeń. - Bardzo osobisty, wręcz można powiedzieć intymny, ponieważ to tak naprawdę z reguły wspomnienia z dzieciństwa i młodości tych osób, wciąż jeszcze żyjących. Myślę, że to dobry moment, by zmotywować starszych lub młodszych posiadających rodzinne zdjęcia lub dokumenty warszawiaków, ale też być może osoby mieszkające obecnie w innych częściach Polski, które przebywały w stolicy po wojnie i były świadkami tamtych wydarzeń. Chcemy zachęcić, żeby się tymi wspomnieniami podzielili, a być może też fotografiami, dokumentami, które wciąż posiadają - powiedziała.

Pracowali przy inwentaryzacji barykad powstańczych

- Już w trakcie weekendowych obchodów mieliśmy przyjemność rozmowy z kilkoma osobami, które pamiętają tamten okres. Opowiadały o swoich wspomnieniach, jak z rodzicami pomagali odgruzowywać Warszawę. Było dwóch panów, których ojcowie pracowali przy inwentaryzacji barykad popowstańczych. Posiadamy w zespole BOS doskonały materiał związany z tą inwentaryzacją i fantastycznie by było móc to zestawić z opowieściami świadków historii. Dwie panie pokazały nam zaś elegancki dyplom ofiarowany przez władze miasta w podziękowaniu za jego odbudowę ich ojcu, pracownikowi Biura Odbudowy Stolicy - relacjonowała Wiercińska.

- To może być też czasem pamiątka z dzieciństwa, fotografia dzieci podczas zabawy, gdzie w tle znalazła się zrujnowana Warszawa, co stanowi dla nas kopalnię informacji. My archiwiści-varsavianiści widzimy ją z zupełnie innej perspektywy, zdjęć wykonanych przez kogoś innego, być może z miejsca, które jeszcze do tej pory nie zostało uwiecznione. Apelujemy więc, żeby dzielić się tymi zdjęciami czy dokumentami - zaznaczyła.

Odbudowa kamienic przy Nowym Świecie NAC

Nagrania osobistych wspomnień, strona internetowa i podcasty

Odnosząc się do zakresu czasowego tych materiałów, wskazała, że Archiwum interesuje w zasadzie cały okres odbudowy Warszawy. - Trudno jednak określić konkretne cezury. Warszawa podnosiła się z gruzów powoli, zwieńczeniem było oddanie odbudowanego Zamku Królewskiego w latach 80., gdzie jednak jeszcze toczyły się potem prace wykończeniowe we wnętrzach. Z drugiej strony już w trakcie wojny powstawały pierwsze pracownie zajmujące się inwentaryzacją zniszczeń czy planami odbudowy. Pierwsze projekty tworzono już po kampanii wrześniowej. Dlatego interesuje nas naprawdę rozległy okres. Wszystkie materiały związane z odbudową stolicy są ciekawe - mówiła Wiercińska.

- W ramach tego projektu liczymy przede wszystkim na to, że uda nam się podczas rozmów ze świadkami historii nagrać ich osobiste wspomnienia, które chcielibyśmy później umieścić w naszych zbiorach, a także upublicznić. Podsumowaniem projektu będzie strona internetowa, gdzie będzie się można zapoznać z dokumentami, jak również z nagraniami w formie podcastów. Zachęcamy też osoby, które przechowują jeszcze związane z szeroko pojętą odbudową Warszawy dokumenty - własne, po rodzicach czy dziadkach - aby przekazały je do naszego Archiwum. Jesteśmy również zainteresowani zrobieniem kopii cyfrowych dokumentów, które przechowują, aby udostępnić je badaczom. Liczymy, że dzięki tej akcji uda się utworzyć osobny zespół społecznego Archiwum Odbudowy Stolicy - mówiła.

Odbudowa kamienic na Starym MieścieZbyszek Siemaszko / NAC

Zgłoszenia

Osoby pragnące się podzielić takimi wspomnieniami lub materiałami mogą się zgłaszać do Archiwum Państwowego w Warszawie pod dedykowany akcji adres mailowy archiwumodbudowy@warszawa.ap.gov.pl lub numer 734 115 618. - Można także zadzwonić po prostu do naszego sekretariatu, który przekaże taką informację. Na pewno odpowiemy na każdy kontakt. Dajemy sobie na ten projekt około roku i kolejne urodziny Starówki wydają się dobrą datą na jego zwieńczenie - podkreśliła Wiercińska.

- Archiwa Państwowe to instytucje powołane do przechowywania materiałów archiwalnych. Zbiory są w naszych magazynach odpowiednio zabezpieczone, opakowane, utrzymujemy właściwe warunki przechowywania, temperatury, wilgotności. Są ewidencjonowane, a następnie również udostępniane odbiorcom m.in. do publikacji czy badań naukowych. Archiwa to miejsce, gdzie posiadane przez nas, związane z historią naszego kraju, materiały znajdą bezpieczne schronienie i będą dostępne dla szerokiego grona zainteresowanych osób. Pozyskane dokumenty stają się w archiwum materiałem źródłowym - dodała dyrektorka Archiwum Państwowego w Warszawie.

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  NAC

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl