Bezpłatnych porad udzielają adwokaci i radcy prawni. Mieszkańcy, którzy nie mają dostępu do internetu - mogą w wyjątkowych sytuacjach zadzwonić i poprosić o pomoc.
Nieodpłatna pomoc prawna udzielana mieszkańcom zdalnie funkcjonuje od 26 marca. Jak informował ratusz, wcześniej - od 16 marca - w związku z koniecznością przeciwdziałania zagrożeniem związanym z koronawirusem, zawieszono do odwołania działalność wszystkich 35 stacjonarnych punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie miasta.
Porada prawna przez internet
Jak informują urzędnicy, warszawiacy, którzy chcą uzyskać nieodpłatną poradę za pośrednictwem telefonu lub maila, powinni przesłać skan podpisanego oświadczenia (format: pdf lub jpg) na adres wybranego punktu pomocy prawnej. Te, są prowadzone przez adwokata i radcę prawnego czy organizacje pozarządowe: Fundację Academia Iuris im. Macieja Bednarkiewicza, Stowarzyszenie Komitet Ochrony Praw Dziecka, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zarząd Główny, Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Można też skorzystać z pomocy punktu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego prowadzonego przez organizację pozarządową - Stowarzyszenie Centrum Informacji Społecznej CIS.
Ratusz podkreśla, że przy składaniu wniosku wymagane jest podanie danych osobowych: imienia, nazwiska, adresu zamieszkania oraz numeru PESEL lub numeru paszportu lub innego dokumentu tożsamości.
Można zadzwonić
Jak poinformowali urzędnicy, w wyjątkowych sytuacjach - uzasadnionych brakiem dostępu do Internetu - należy zadzwonić do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. "Konsultant poprosi wówczas dzwoniącego o podanie imienia, nazwiska oraz numeru telefonu. Następnie skontaktuje się z nim osoba, która przyjmie ustnie złożony wniosek o uzyskanie nieodpłatnej, telefonicznej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraz z oświadczeniem" - przekazał ratusz.
Urzędnicy zaznaczają, że z nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (na etapie przedsądowym) mogą skorzystać osoby fizyczne, których nie stać na opłacenie takich porad.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock