Testy przesiewowe pod kątem COVID-19 będą przeprowadzane od 11 do 15 stycznia. Oprócz nauczycieli zgłaszać mogą się także pracownicy administracji i obsługi szkół podstawowych.
Jak poinformował w poniedziałek ratusz, organizatorem badań jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.
"Decyzja podjęta przez władze późno"
- Bezpłatne badania pod kątem COVID-19 dla pracowników warszawskiej oświaty to dobra decyzja, ale żałuję, że została podjęta przez władze rządowe tak późno. Apelowaliśmy o szeroki dostęp do testów dla nauczycieli i pracowników szkół jeszcze przed wrześniowym powrotem uczniów i personelu do zajęć stacjonarnych – mówi cytowana w komunikacie ratusza Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialna m.in. za edukację i ochronę zdrowia.
- Dopiero kiedy placówki oświatowe stały się ogniskami zakażeń i rozsadnikiem koronawirusa, rząd podjął decyzję o przejściu na edukację zdalną. Jako samorządowcy wciąż pytamy, dlaczego testów nie przeprowadza się również wśród pracowników żłobków i przedszkoli, które pracują przez niemal cały okres pandemii. Gdzie logika tych działań? – pyta Kaznowska.
Jak zaznaczono w komunikacie, zgłoszenia chętnych do badania zbierali dyrektorzy szkół. W sumie na testy pod kątem zakażenia COVID-19 zgłosiło się 8598 z ponad 13 tysięcy uprawnionych osób. Listy zgłoszeń zostały już zamknięte i przekazane przez dyrekcje szkół do sanepidu, który odpowiada za kierowanie zainteresowanych na badania.
Gdzie wykonać test?
"Testy pracowników szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 odbędą się od 11 do 15 stycznia i będą wykonywane metodą RT-PCR. Badaniami będą objęte wyłącznie osoby zdrowe (bez objawów chorobowych) i nie będą im podlegać nauczyciele oraz personel szkoły, którzy przechorowali COVID-19, czyli tzw. ozdrowieńcy" – podkreśla ratusz.
By wykonać test, trzeba zgłosić się do punktów wymazowych – obecnie w Warszawie działają 33 takie miejsca, z czego 15 miasto zorganizowało w miejskich podmiotach leczniczych.
Dokładna lista punktów wymazowych i godziny poboru próbek wraz z odnośnikiem do interaktywnej mapy z rozmieszczeniem punktów pobrań na terenie Warszawy jest dostępna na stronie internetowej NFZ.
W przypadku otrzymania wyniku potwierdzającego zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u nauczycieli i pracowników szkół, którzy poddali się badaniom przesiewowym, sanepid przygotował ulotkę informacyjną ze wskazówkami dalszego postępowania.
Miasto zamawia kolejne szczepionki
Ponadto, jak poinformowała rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka, do tej pory w szpitalach nadzorowanych przez miasto, z których osiem funkcjonuje jako szpitale węzłowe, w kolejce do szczepień czeka blisko 16 tysięcy personelu medycznego i niemedycznego z priorytetowej "grupy zero".
Dotychczas wszystkie miejskie szpitale otrzymały niecałe 2,9 tysiąca szczepionek. - Wszystkie zostały zużyte do końca ubiegłego tygodnia. Obecnie czekamy na kolejną dostawę – przekazała Gałecka.
Jak wyjaśniła, zgodnie z Narodowym Programem Szczepień zamówienia na kolejne dostawy szczepionek składane są przez placówki raz w tygodniu. - Na ten tydzień zamówiliśmy ponad 5610 szczepionek przeciwko COVID-19 – zaznaczyła.
Koronawirus w Warszawie
Na rządowej stronie raportującej liczbę nowych zakażeń czytamy, że ostatniej doby w Warszawie potwierdzono 223 przypadki koronawirusa. Dzień wcześniej przybyło ich ponad dwa razy więcej - 477.
Jak poinformowano, od wczoraj z powodu COVID-19 i chorób współistniejących zmarły trzy osoby.
Od drugiej połowy listopada w Warszawie nie odnotowuje się dziennie więcej niż tysiąc przypadków.
Najwięcej dotąd zachorowań potwierdzono 5 listopada, kiedy jednego dnia przybyło w stolicy aż 1812 zakażeń koronawirusem.
Nie są znane statystyki dotyczące 23 listopada 2020 roku – tego dnia zmienił się sposób raportowania. Wcześniej codzienne podsumowania publikowane były na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Od tamtej pory raporty z powiatów można znaleźć wyłącznie w serwisie rządowym.
Zakażenia na Mazowszu
Również w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia podało dane dotyczące nowych zakażeń w kraju. Jak czytamy na Twitterze, potwierdzono łącznie 4 622 nowych przypadków koronawirusa, z czego najwięcej w województwie mazowieckim - 627. To znacznie mniej niż poprzedniej doby, kiedy przybyło ich 1305.
Tym samym liczba nowych zakażeń spadła pierwszy raz od czterech dni poniżej tysiąca.
Jak czytamy z kolei na rządowej stronie, na Mazowszu potwierdzono z powodu chorób współistniejących dziewięć zgonów.
Najwięcej do tej pory zakażeń odnotowano na Mazowszu 27 października, kiedy w ciągu jednej doby zakaziło się 3529 osób.
Źródło: tvnwarszawa.pl