Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

TVN Warszawa | Śródmieście

Ruch na drogach o połowę mniejszy. Czy w Warszawie lepiej się oddycha?

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP
Ulice Warszawy po wprowadzeniu nowego rozporządzenia
Ulice Warszawy po wprowadzeniu nowego rozporządzeniaTVN24
wideo 2/3
TVN24Ulice Warszawy po wprowadzeniu nowego rozporządzenia

"Blisko sto tysięcy pojazdów na dobę jeździło na początku marca przez rondo Dmowskiego. Po wprowadzeniu obostrzeń w związku z koronawirusem ruch w tym miejscu jest o ponad połowę mniejszy" - poinformował w piątek Zarząd Dróg Miejskich. Ale - jak informuje ratusz - to nie oznacza, że w Warszawie oddycha się lepiej. 

Jak przekazali drogowcy, epidemia ma duży wpływ na natężenie ruchu, co najlepiej pokazuje sytuacja w jednym z najbardziej ruchliwych miejsc w stolicy, którym jest rondo Dmowskiego. Ze statystyk opublikowanych w piątek wynika, że od 2 do 11 marca przejeżdżało tamtędy 92,3 tysiąca pojazdów na dobę.

"12 i 13 marca, czyli bezpośrednio po zapowiedzi zamknięcia placówek oświatowych, odnotowaliśmy widoczny spadek natężenia ruchu, zwłaszcza w godzinach szczytu" – poinformował ZDM. Podał też, że kolejny spadek natężenia ruchu nastąpił po wtorkowej decyzji rządu o ograniczeniu możliwości poruszania się.

"W efekcie w środę i czwartek na rondzie Dmowskiego odnotowaliśmy około 43 tysiące pojazdów – czyli aż o 55 procent mniej niż na początku marca. Tendencja wyraźnie wskazuje, że mieszkańcy Warszawy zachowują się odpowiedzialnie i zgodnie z zaleceniami pozostają w domach" – przekazał ZDM.

Powietrze bez znacznej poprawy 

Jednak to, że w Warszawie samochodów jest mniej, nie spowodowało, że poprawiła się jakość powietrza, którym oddychamy. Jak poinformowało biuro prasowe warszawskiego ratusza, nie zarejestrowano w ostatnich dniach wyraźnego spadku stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu, które oscyluje w okolicach 70 mikrogramów na metr sześcienny, co Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska określa jako poziom umiarkowany.

Co więcej, w zeszłym tygodniu notowano w południowej i centralnej części kraju podwyższone stężenia pyłu. Przyczyną takiego stanu były zwiększone emisje z indywidualnego ogrzewania budynków, warunki meteorologiczne - czyli brak opadów oraz słaby wiatr oraz pylenie roślin.

W Warszawie najwyższe stężenie zanieczyszczeń odnotowano 17 marca na stacji pomiarowej przy al. Niepodległości - wynosiło prawie 107 µg/m3. Do tych wyników oprócz pogody i emisji z kominów przyczynił się również tzw. "unos wtórny", tj. wzbijanie pyłów w powietrze przez pojazdy jeżdżące po warszawskich ulicach.

Ludzie palili w piecach 

Agnieszka Drozd, członek zarządu Warszawskiego Alarmu Smogowego, wskazała, że chociaż ruch samochodowy w mieście zasadniczo się zmniejszył, w ostatnie noce były przymrozki, przez co mieszkańcy Warszawy i okolic palili w piecach, przyczyniając się tym samym do powstawania smogu. - Jest też sucho, nie ma wiatru, więc wszystkie brudy unoszą się w powietrzu. Mamy jednak nadzieję, że sytuacja się poprawi, kiedy skończą się zimne dni - dodała.

Monitoring jakości powietrza w Warszawie opiera się na danych pozyskiwanych w czasie rzeczywistym ze stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), odpowiedzialnego za Państwowy Monitoring Środowiska. Aktualna jakość powietrza prezentowana jest w Warszawskim Indeksie Powietrza na stronie oraz na platformie Warszawa 19115.

Autor:kz/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości