TVN Warszawa | Śródmieście

Metropolita apeluje o przestrzeganie obostrzeń i daje dyspensę. Nie będzie też liczenia wiernych

TVN Warszawa | Śródmieście

Aktualizacja:
Autor:
katke/ran
Źródło:
PAP
Minister zdrowia: 152 powiaty w strefie czerwonej
Minister zdrowia: 152 powiaty w strefie czerwonejTVN24
wideo 2/3
TVN24Minister zdrowia: 152 powiaty w strefie czerwonej

Kardynał Kazimierz Nycz poinformował, że na terenie archidiecezji warszawskiej będzie obowiązywać dyspensa od uczestnictwa w mszy w niedziele i święta. Z kolei Konferencja Episkopatu Polski poinformowała, że nie odbędzie się zaplanowane na 18 października, tradycyjne liczenie wiernych w kościołach.

Kardynał podkreślił w wystosowanym komunikacie na ten temat, że "skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na mszy św. nie jest grzechem". Metropolita przypomniał jednocześnie księżom proboszczom i wiernym o wszystkich dotychczasowych zaleceniach dotyczących przestrzegania zasad sanitarnych w czasach pandemii. Wymienił zachowanie dystansu, obowiązek zakrywania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa głównego), zasadę dezynfekcji rąk oraz rozłącznego udzielania komunii św. do ust i na rękę.

Kardynał Nycz zwraca uwagę, że w parafiach na terenie strefy czerwonej wymagane jest zachowanie dystansu siedmiu metrów kwadratowych na jedną osobę w kościele, a w parafiach w strefie żółtej – cztery metry na jedną osobę. "Zasada ta dotyczy mszy św. i wszelkich nabożeństw włącznie z mszami obrzędowymi (pierwsza komunia św. i bierzmowanie). Rodzicom należy pozostawić prawo decyzji o ewentualnym odłożeniu sakramentów ich dzieci" – czytamy w komunikacie.

Dyspensa w niedziele i święta nakazane

Zgodnie z ujednoliconą na poziomie Episkopatu Polski formułą,kard. Nycz udzielił także na terenie archidiecezji warszawskiej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w niedziele i święta nakazane. Poprosił również "wiernych o modlitwę o ustanie pandemii, troskę o chorych i odpowiedzialne zachowywanie obostrzeń sanitarnych".

Z kolei Konferencja Episkopatu Polski poinformowała, że zaplanowane na najbliższą niedzielę doroczne liczenie wiernych w kościołach nie odbędzie się. Liczenie wiernych we wszystkich kościołach odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października.

W województwie mazowieckim, poza Warszawą, na liście czerwonych stref znalazły się także powiaty: garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki oraz Siedlce. Zobacz pełną listę.

Autor:katke/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Pozostałe wiadomości