Kamienica do remontu, spichlerz na sprzedaż. Miejskie plany wobec zabytków

Kamienica przy Ząbkowskiej przejdzie kompleksowy remont
Kamienica przy Ząbkowskiej zostanie zmodernizowana
Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Miasto wyremontuje dwie oficyny zabytkowej kamienicy przy Ząbkowskiej 19. Powstanie tam 50 mieszkań komunalnych, wyposażonych w centralne ogrzewanie i windy. W planach jest też ogłoszenie przetargów na modernizację 10 kolejnych praskich nieruchomości. Rewitalizacji nie doczeka się jednak spichlerz w dawnym Młynie Michla. Urzędnicy zamierzają go sprzedać.

Stołeczny ratusz poinformował w czwartek o planach kompleksowego remontu praskiej kamienicy przy Ząbkowskiej 19. Chodzi dokładnie o dwie zabytkowe oficyny, zbudowane w XIX wieku. Znajdują się tam mieszkania komunalne. Pod koniec marca Zakład Gospodarowania Nieruchomościami ogłosił przetarg na wykonawcę. Wkrótce zostanie on rozstrzygnięty.

- W dwóch kamienicach przy ulicy Ząbkowskiej 19 powstanie 50 mieszkań o wysokim standardzie, które będą służyły naszym mieszkańcom. Na ten cel zaplanowaliśmy ponad 30 milionów złotych. Podczas modernizacji zachowany substancję zabytkową i klimat tego miejsca. Kamienica jest pod ochroną konserwatorską, jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków - poinformowała wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra, cytowana w komunikacie ratusza.

Program modernizacji miejskich kamienic

Urzędnicy wyjaśniają, że modernizacja praskiej kamienicy jest częścią ogólnomiejskiego programu, polegającego na zwiększaniu zasobu mieszkań społecznych dostępnych na wynajem poprzez: budowę nowych mieszkań oraz remont i modernizację istniejącego zasobu mieszkaniowego. W ramach programu prowadzone są między innymi kompleksowe remonty starych kamienic oraz opuszczonych i zrujnowanych budynków. Ratusz podkreśla, że jest to największy od dekad tego typu program.

Obecnie w całym mieście tym projektem objętych jest 65 kamienic, których modernizacje są na różnym etapie. W tych budynkach znajduje się 1300 lokali, które będą mieszkaniami komunalnymi dla naszych mieszkańców. Szacujemy, że koszt modernizacji tych kamienic wyniesie około 700 milionów złotych, dlatego będziemy je realizować ze wsparciem mechanizmów i instrumentów rządowych - wyjaśnia Machnowska-Góra.

Tak ma wyglądać elewacja oficyny frontowej przy Ząbkowska 19
Tak ma wyglądać elewacja oficyny frontowej przy Ząbkowska 19
Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Tak ma wyglądać tylna elewacja oficyny przy Ząbkowskiej 19
Tak ma wyglądać tylna elewacja oficyny przy Ząbkowskiej 19
Źródło: Urząd m.st. Warszawy

Planują 10 kolejnych remontów na Pradze

W komunikacie czytamy, że w latach 2018-2024 na Pradze Północ kompleksową modernizację przeszło już 13 budynków wyłączonych z eksploatacji. Powstały w ten sposób 223 lokale mieszkalne. Kosztowało to około 82 milionów złotych. Kolejne 15 budynków poddanych odnowie to zamieszkałe nieruchomości z 252 lokalami.

"W okresie 2018-2024 na terenie dzielnicy Praga Północ oddano do użytkowania w ramach budownictwa społecznego łącznie 369 lokali mieszkalnych, w tym 72 mieszkania komunalne oraz 297 mieszkań w zasobie TBS. Dodatkowo 18 budynków na terenie Pragi-Północ zostało doposażonych w windy" - wylicza ratusz.

Burmistrzyni Pragi Północ Gabriela Szustek zapowiada, że  jeszcze w tym roku ogłoszonych zostanie 10 kolejnych przetargów na modernizacje kamienic. Mają one dotyczyć budynków przy Łochowskiej 15, Stalowej 35, Ząbkowskiej 19, Małej 5, Stalowej 34 i Stalowej 54, Łomżyńskiej 18, Markowskiej 15, Wołomińskiej 17 i Wrzesińskiej 14

Ratusz wylicza, że łącznie w całej stolicy w okresie 2018-2024 przygotowano ponad 14 tysięcy mieszkań do najmu dla osób oczekujących na pomoc. W przygotowaniu jest około 2,5 tysiąca nowych lokali komunalnych i TBS realizowanych w ramach budownictwa społecznego. "Trwa przekazywanie najemcom 24 mieszkań komunalnych przy ul. Cyrulików 97 w Rembertowie oraz 66 mieszkań w budynku TBS przy ul. Derkaczy 59 w Wawrze" - przypominają urzędnicy.

Łącznie w stolicy w latach 2018-2024 wykonano kompleksową modernizację 22 budynków (352 lokali mieszkalnych) wyłączonych z eksploatacji za około 139 milionów złotych. Dodatkowo wyposażono 36 budynków w 39 wind, a blisko pięć tysięcy lokali w sieć ciepłowniczą i gazową.

Zabytkowy spichlerz trafi na sprzedaż

Inna praska nieruchomość - zabytkowy spichlerz na terenie dawnego Młyna Michla - nie doczeka się rewitalizacji.

Informację o zamiarze sprzedaży nieruchomości ratusz zdradził w odpowiedzi na interpelację radnego Prawa i Sprawiedliwości Damiana Kowalczyka. "Nieruchomość nie została ujęta wśród projektów realizowanych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy. W związku z powyższym Zarząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy podjął decyzję o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży" - poinformowała Karolina Bober p.o. Dyrektora Koordynatora ds. Gospodarowania Nieruchomościami.

Jak wyjaśniła, plan miejscowy zakłada, że działka może być przeznaczona pod usługi kultury i handlu oraz częściowo jako teren zieleni publicznej. Zanim zostanie sprzedana, konieczny jest jej formalny podział i odłączenie terenu ze spichlerzem od parku Michałowskiego.

Zabytkowy spichlerz Michla w 2015 roku
Zabytkowy spichlerz Michla w 2015 roku
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Na 7 tysiącach metrów kwadratowych przy Objazdowej mieścił w przeszłości magazyn zbożowy młyna zbudowanego w latach 1899 - 1900 przez Towarzystwo Akcyjne Warszawskiego Młyna Parowego, który szczyt rozwoju osiągnął w międzywojniu. Przetwarzano tu wtedy zboża na mąkę, kaszę czy płatki owsiane. Budynki w niezłym stanie przetrwały wojnę, potem korzystało z nich Stołeczne Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Agred" a następnie WSS Społem. Od początku lat 90. ubiegłego wieku obiekt popada w ruinę.

Przed laty społecznicy zabiegali, by miasto wyremontowało budynek. Podczas konsultacji społecznych w 2018 roku zapadła decyzja, że powstanie tam siedziba Praskiego Domu Rzemiosła. Inwestycję odłożono jednak na później, ostatecznie całkowicie z niej zrezygnowano.

Burzą część zabudowań młyna Michla
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Czytaj także: