Samczyk alpaki urodził się 18 dni temu. Teraz warszawskie zoo szuka dla niego imienia. Propozycje można składać w komentarzach na Facebooku.
Radosną wiadomość stołeczne zoo przekazało na swoim profilu na Facebooku. Zamieściło zdjęcie uroczej, brązowej alpaki. Jego mama nazywa się Guanita, a tata Tofik.
Imię wybiorą pod koniec przyszłego tygodnia
Propozycje imienia dla samczyka alpaki można przedstawiać w komentarzach pod postem na profilu zoo. Opiekunowie alpak w przyszłym tygodniu wybiorą cztery imiona. Następnie propozycje zostaną przedstawione warszawiakom, którzy wyłonią w finale dwa z czterech imion. Ostateczne głosowanie odbędzie się w relacjach na Instagramie i Facebooku, imię małej alpaki będzie znane pod koniec przyszłego tygodnia.
Alpaki należą do rzędu ssaków parzystokopytnych, rodziny wielbłądowatych. Pochodzą z Ameryki Południowej i nie występują w stanie dzikim. Hoduje się je w Andach. Alpaki są mniejsze od lam, osiągają 128–151 cm długości, przy wysokości w kłębie 80–100 cm i masie ciała 55–85 kg. Hodowane są na mięso i w celu pozyskania wełny.
Mają trzy żołądki
Ciekawostką jest, że alpaki mają trzy żołądki oraz trzy powieki. Trzecia powieka, tzw. migotka, porusza się w poziomie, od spojówki na zewnątrz oka. Oprócz trzeciej powieki, alpaki mają w obu gałkach ocznych poziome przesłony, na górze i na dole oka, wyglądające jak grzebień. Pełni on funkcję ochronną oka przed silnym działaniem wysokogórskiego słońca. Jeśli nasłonecznienie jest bardzo silne, grzebień górny i dolny łączą się ze sobą.
Dzięki łagodnemu usposobieniu alpaki świetnie wykorzystuje się do terapii tzw. alpakoterapią.
Od 2012 roku istnieje Polski Związek Hodowców Alpak
"Miewają swoje humory i problemy, trzeba na nie uważać"
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Warszawskie zoo