Ruszyły prace na stadionie Skry. W tym roku ma być gotowe boisko

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Prace remontowe na terenie Skry podzielono na dwa etapy
Prace remontowe na terenie Skry podzielono na dwa etapyTVN24
wideo 2/3
Prace remontowe na terenie Skry będą podzielone na dwa etapy.TVN24

Miasto rozpoczęło porządkowanie terenu na stadionie Skry i jeszcze w tym roku planuje udostępnić mieszkańcom boisko. To na razie pierwszy etap inwestycji, bo - jak poinformowała wiceprezydent Warszawy - prace na Skrze podzielone zostały na dwie części: pierwsza dotyczy tylko otoczenia obiektu, natomiast druga – remontu głównego stadionu lekkoatletycznego. Ratusz szacuje, że na tę drugą będzie potrzebował około 300-400 milionów złotych.

- Nie boję się powiedzieć, że to jeden z ważniejszych dni w mojej długiej zawodowej karierze. Mogłam dzisiaj zaprosić państwa po raz pierwszy od wielu lat na teren Skry. Za nami główny stadion lekkoatletyczny, stanowiący dzisiaj ruinę i niemego świadka tego, że to był kiedyś fantastyczny obiekt sportowy – rozpoczęła poniedziałkową konferencję prasową na Skrze wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Prace remontowe na terenie stadionu będą podzielone na dwa etapy. Konkurs architektoniczny na pierwszy z nich miasto przeprowadziło już w 2018 roku. - Obejmuje on zagospodarowanie całej nieruchomości, prawie 20 hektarów. To otwarcie Skry na Pole Mokotowskie i udostępnienie nieruchomości mieszkańcom, to boisko boczne, zaplecze szatniowe, techniczne, tereny rekreacyjne, ścieżki biegowe – wszystko to powstanie w pierwszym etapie. Na ten cel mamy zagwarantowane już od wielu lat środki w budżecie miasta – mówiła Kaznowska.

Jak podał ratusz, chodzi o 25 milionów złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W ramach tego etapu trwają już pierwsze prace porządkowe, inwetaryzacyjne i rozbiórkowe w zakresie, w którym niepotrzebne są projekty budowlane. - Zależy nam na tym, żeby jeszcze w tym roku część obiektów Skry oddać do użytkowania – zadeklarowała wiceprezydent. - Mam nadzieję, że w drugim półroczu, raczej jesienią, będziemy mogli oddać boisko boczne. Jednocześnie będziemy przygotować projekty budowalne, żeby dokonać rozbiórki. A tych rozbiórek jest bardzo dużo, bo wiele obiektów nie nadaje się do dalszej eksploatacji. To między innymi tereny po basenach – wskazała.

Najbliższy czas miasto zamierza poświęcić na negocjacje z pracownią architektoniczną. Ratusz zakłada, że prace projektowe wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę potrwają nie dłużej niż 15 miesięcy. - I jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to z końcem 2023 roku powinnyśmy wprowadzić wykonawcę na budowę w ramach tego pierwszego, olbrzymiego etapu – zapowiedziała Kaznowska.

Natomiast w dalszej kolejności, po przeprowadzeniu niezbędnych wyburzeń, w połowie 2022 roku planowane jest udostępnienie mieszkańcom przestrzeni po dawnych basenach. Będą to miejsca otwarte, naturalnie łączące się z parkiem na Polu Mokotowskim.

300-400 milionów na remont głównego stadionu

Drugi etap prac, czyli remont głównego stadionu lekkoatletycznego, będzie znacznie droższy. - Dla tego etapu również chcemy przeprowadzić konkurs architektoniczny, a następnie przetarg na wybór wykonawcy i to one zdeterminują ostateczną wartość inwestycji. Szacujemy ją na poziomie 300 a 400 milionów złotych – podała zastępczyni prezydenta.

Przypomniała też o deklaracji premiera Morawieckiego, który obiecał wyremontować stadion główny Skry i poprosiła go o pomoc. - Zróbmy wspólnie coś dobrego – zaapelowała.

- Nie da się odbudować Skry bez wsparcia Ministerstwa Sportu i rządu – wtórował jej Paweł Lech (KO), radny, członek miejskiej komisji sportu. Zapowiedział, że będzie też rozmawiał w tej sprawie z radnymi Prawa i Sprawiedliwości, którzy, jak zauważył "są przedstawicielami rządu w radzie miasta".

Z kolei wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Tomasz Majewski przypomniał, że sam startował na stadionie Skry 23 lata temu. - Tu był pierwszy tartan w Europie Środkowowschodniej i to była chluba polskiej lekkiej atletyki – stwierdził. Podziękował miastu, że z determinacją walczyło o ten teren i że już niedługo na stadionie znowu zagości sport.

Boiska, trasa biegowa, tor dla rolkarzy

Koncepcję nowej Skry zaprezentował Aleksander Wadas – architekt, przedstawiciel pracowni, która zwyciężyła w konkursie architektonicznym na modernizację Skry. Projekt zakłada połączenie terenu z Polem Mokotowskim. - Ma to być miejsce, które będzie się odnosiło do sportowego charakteru, ale dostępne dla wszystkich. Nie tylko dla sportu wyczynowego – powiedział podczas konferencji.

Na terenie powstaną nowe obiekty, m.in. rzutnie lekkoatletyczne, stadion lekkoatletyczny z możliwością organizowania meczów rugby oraz zaplecze sportowe. Ale również szereg miejsc, z których będą mogli korzystać amatorzy, m.in. boiska do siatkówki plażowej, do badmintona, plac zabaw i skatepark. - Przez dużą część terenu przeprowadziliśmy trasę biegową o długości około 1,5 kilometra, która wykorzystuje zróżnicowanie terenu – wyliczał architekt. W miejscu zrujnowanych basenów powstanie zbiornik wodny, wokół którego przeprowadzona zostanie część trasy biegowej, tor dla rolkarzy i pomosty.

Po latach Skra wróciła do miasta

Batalia miasta z władzami Skry o odzyskanie nieruchomości przy ulicy Wawelskiej trwała wiele lat. W styczniu 2014 roku Sąd Apelacyjny wydał wyrok korzystny dla miasta, dotyczący nieprzedłużenia użytkowania wieczystego terenów wokół stadionu klubowi sportowemu. Argumentował to brakiem remontów i stopniowym popadaniem stadionu w ruinę. Teren nie został jednak zwrócony miastu. W związku z tym w 2018 roku stołeczny ratusz złożył do Sądu Okręgowego pozew o wydanie nieruchomości przy Wawelskiej. Rok później zapadł wyrok korzystny dla Warszawy. Po kolejnych odwołaniach wnoszonych przez klub, Sąd Apelacyjny podtrzymał orzeczenie I instancji. 28 stycznia 2021 rok ostatecznie nieruchomość przeszła w ręce stołecznego ratusza.

Wiceprezydent Renata Kaznowska o Skrze

Renata Kaznowska o konkursie
Renata Kaznowska o konkursieTVN24
wideo 2/3

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24