TVN Warszawa | Ochota

11 metrów ponad pociągami. Kolejarze przenoszą kładkę nad linią średnicową

TVN Warszawa | Ochota

Autor:
mp/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prace nad linią średnicową
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.plPrace nad linią średnicową

Kolejarze przenoszą nad linią średnicową kładkę, którą będzie można dostać się na perony Warszawy Głównej z Woli i Ochoty. 260-tonowa konstrukcja sunie nad torami z prędkością pięciu metrów na dobę.

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe, specjalistyczne siłowniki pracują nad przesunięciem kładki od połowy kwietnia. "260-tonowy obiekt 'wędruje' od strony ulicy Kolejowej ku Alejom Jerozolimskim z prędkością pięciu metrów na dobę. Kładka pokona odcinek nad torami stacji Warszawa Główna i linią średnicową" - wyjaśniają kolejarze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jak zwracają uwagę kolejarze, najdłuższy, 50-metrowy napowietrzny odcinek to ten między filarami przy linii średnicowej. Tam stalowa konstrukcja będzie przesuwana 11 metrów ponad pociągami kursującymi linią średnicową. PKP podkreśla jednak, że przepchanie i montaż przeprawy odbywa się na przygotowanych wcześniej filarach, przez co nie występują utrudnienia w kursowaniu pociągów.

Nasuwanie ma zakończyć się w maju. Stalowa konstrukcja ostatecznie spocznie na sześciu filarach.

"Kładka zapewni dogodny i bezpieczny dostęp na perony stacji Warszawa Główna od Alej Jerozolimskich i ulicy Kolejowej, między Ochotą a Wolą. Powstanie nowy trakt komunikacyjny. Kładka będzie wyposażona w cztery windy" - podają kolejarze w komunikacie.

Remont za 87 milionów złotych

I przypominają, że projekt "prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia" realizowany jest w trybie "projektuj i buduj". Wartość inwestycji to ponad 87 milionów złotych. Projekt ubiega się o współfinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kładka połączy perony Warszawy Głównej z Wolą i OchotąPKP PLK

Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości