Zwężenie Stryjeńskich? Kłopotliwy projekt w "zamrażarce"

Co ze zwężeniem Stryjeńskich?ZDM

W czerwcu mieliśmy poznać gotowy plan przebudowy ul. Stryjeńskich. Mamy połowę lipca, a w sprawie wciąż nic się nie wydarzyło. Władze Ursynowa czekają, aż urząd miasta znajdzie odpowiednich ekspertów od ruchu drogowego, którzy pomogą rozstrzygnąć: zwężać ulicę czy nie. Czekają już… 8 tygodni.

Spór o ulicę Stryjeńskich przez długie tygodnie rozgrzewał mieszkańców Ursynowa. Obecnie to jedna z głównych arterii dzielnicy, która w przeważającej części ma dwa pasy ruchu w każdym kierunku. W ubiegłorocznym budżecie partycypacyjnym część mieszkańców zdecydowała o wytyczeniu na niej przejść dla pieszych, pasów rowerowych i "ujednoliceniu szerokości jezdni", co w praktyce oznacza zwężenie do jednego pasa.

Pat w sprawie Stryjeńskich

Szybko pojawiła się duża grupa mieszkańców, którzy zwężeniu powiedzieli stanowcze "nie". Przekonywali, że ul. Stryjeńskich z jednym pasem zakorkuje się na dobre. Zwłaszcza, że już niebawem rozpoczyna się budowa POW, przez co wiele ursynowskich ulic zostanie zamkniętych.

SZCZEGÓŁY PROJEKTU PRZEBUDOWY OPISYWALIŚMY NA TVNWARSZAWA.PL Na spotkaniach z przedstawicielami Zarządu Dróg Miejskich dochodziło do ostrych spięć między zwolennikami i przeciwnikami zmian. Ci drudzy przygotowali też petycję ws. wstrzymania realizacji projektu do zakończenia budowy POW, pod którą podpisało się prawie 2 tys. osób. Powstał pat, bo zgodnie z regulaminem budżetu partycypacyjnego projekt, który wygrał musi być zrealizowany. Z drugiej strony, jak realizować, jeśli słychać tak silny opór? W kwietniu postanowiono o powołaniu specjalnego zespołu negocjacyjnego. W jego skład wejść mieli radni, urzędnicy z dzielnicy i z ratusza, eksperci oraz mieszkańcy – reprezentujący obie strony sporu. - Usiądziemy do negocjacji. Przeanalizujemy ten projekt jeszcze raz i znajdziemy wspólne rozwiązanie. Myślę, że w pierwszej połowie czerwca wrócimy do państwa z gotowym rozwiązaniem – mówił wówczas burmistrz Ursynowa Robert Kempa. Zespół faktycznie został powołany. Pierwsze spotkanie odbyło się 23 maja. Poprowadził je specjalny moderator, trwało ponad 2 godziny i – jak przekonywali jego uczestnicy – było bardzo owocne.

"Nic się nie dzieje"

W pierwszej połowie... lipca uznaliśmy zatem, że to najwyższy czas, aby zapytać urzędników o postęp negocjacji. - Do tej pory odbyło się jedno spotkanie grupy roboczej. Uczestnicy ustalili, co należy przygotować przed kolejnym spotkaniem, m.in. wykonanie analizy możliwości realizacji projektu poprzez poprowadzenie drogi dla rowerów wzdłuż ul. Stryjeńskich (obok, a nie na ulicy – dop. red.) - informuje Marek Jezierski z Centrum Komunikacji Społecznej. - Kolejne spotkanie planowane było na czerwiec, ale niestety nie doszło do skutku. Nie ma jeszcze ustalonej daty następnego spotkania – dodaje i zachęca do kontaktu z rzeczniczką dzielnicy. Bernardeta Włoch-Nagórny odpowiada wprost: - W sprawie Stryjeńskich nic się nie dzieje. Zespół został powołany. Pierwsze spotkanie odbyło się w maju. Miało się odbyć kolejne, ale niestety nie mieliśmy ekspertów, o których udział wnosiły obie strony – tłumaczy. Jak dodaje, specjalistów miało wskazać CKS. - Teraz czekamy tylko na wyznaczenie tych ekspertów, wtedy będziemy mogli zaproponować termin nowego spotkania – mówi. Jak to możliwe, że ratusz przez 8 tygodni nie może znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych osób od ruchu drogowego? Skierowaliśmy pytanie do CKS i czekamy na odpowiedź.

Kiedy zrealizują projekt?

Warto przypomnieć, że zgodnie z regulaminem budżetu partycypacyjnego, zwycięski projekt powinien być zrealizowany w ciągu roku. W przypadku przebudowy ul. Stryjeńskich wydaje się to coraz mniej prawdopodobne. - Trudno w tym momencie odpowiedzieć na pytanie dotyczące planowanego terminu zakończenia realizacji projektu. Zależy to m.in. od koncepcji rozwiązań wypracowanych przez członków grupy roboczej – informuje Marek Jezierski. - Priorytetem jest znalezienie satysfakcjonującego dla mieszkańców rozwiązania, zgodnego z celami projektu, zachowując jednocześnie wiążący charakter budżetu partycypacyjnego – dodaje. Radosław Wałkuski, autor projektu nie chce komentować sprawy. - Jestem członkiem grupy roboczej. Ustaliliśmy wspólnie, że do momentu zakończenia prac nie będziemy o tym mówić w mediach. Na koniec wydamy wspólny komunikat – mówi krótko.

Miał łączyć, a podzielił

Konflikt wokół ulicy Stryjeńskich obnażył słabe strony budżetu partycypacyjnego, który miał służyć wzmacnianiu lokalnej społeczności. W praktyce - w tym przypadku - podzielił mieszkańców. Urzędnicy deklarują, że wyciągają wnioski z każdego problemu

- Budżet partycypacyjny jest żywym narzędziem. My się go uczymy. Poszukujemy i będziemy poszukiwać rozwiązań, które sprawią, że z roku na rok będzie lepszy i odpowie na oczekiwania mieszkańców – mówił nam Krzysztof Mikołajewski, dyrektor CKS. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

ZOBACZ NAGRANIE NA TEMAT KONFLIKTU WS. PRZEBUDOWY STRYJEŃSKICH:

Stryjeńskich z jednym pasem dla samochodów
Stryjeńskich z jednym pasem dla samochodówMateusz Szmleter / tvnwarszawa.pl

kw/mś

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl