Znowu pogonili bolszewików. Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej

Warszawa

TVN24Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej

Ponad 100 rekonstruktorów odtworzyło w czwartek pod Ossowem k. Wołomina zwycięstwo wojsk polskich nad bolszewikami w walkach o stolicę sprzed 93 lat. Oprócz inscenizacji Bitwy Warszawskiej na widzów czekały atrakcje przygotowane m.in. przez Muzeum Historii Polski.

W widowisku plenerowym Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 r., określanym przez organizatorów, jako żywa lekcja patriotycznego wychowania, wzięło udział ponad 100 umundurowanych i uzbrojonych rekonstruktorów, odtwarzających fragment decydującego natarcia Polaków na pozycje bolszewików pod Ossowem z 14 sierpnia 1920 r. W inscenizacji wykorzystano także konie oraz sprzęt wojskowy spektakl ubarwiły efekty pirotechniczne.

Bardzo zacięte walki

- Bolszewicy znajdowali się w minimalnej odległości od Warszawy i m.in. właśnie pod Ossowem - gdzie toczyły się bardzo zacięte walki - zostali odsunięci od polskiej stolicy. To był zwrot w całej wojnie - podkreślił w rozmowie z PAP Jerzy Nowicki z Grupy Historycznej Zgrupowanie Radosław. Jak zauważył, w inscenizacji Bitwy Warszawskiej, co roku bierze udział wiele młodzieży, która traktuje rekonstrukcję jak żywą lekcję historii. - W rzeczywistości w 26. pułku piechoty walczącym pod Ossowem było dużo młodzieży - przypomniał rekonstruktor.

Kobiety na polu bitwy

Udział w walkach pod Warszawą brała także m.in. Ochotnicza Legia Kobieca. Jedną z jej członkiń odtwarzała w czwartek Magdalena Skulbis ze Zgrupowania Radosław. W rozmowie z PAP tłumaczyła, że rola kobiet na polu bitwy była niezmiernie ważna, choć często były to zadania na zapleczu armii. - Kobiety były łączniczkami, kurierkami, pomagały w szpitalach polowych - wyliczała Skulbis. Diakon Kamil Kiełpikowski, który podczas inscenizacji wcielił się w rolę ks. Ignacego Skorupki, którego śmierć pod Ossowem stała się symbolem bohaterstwa i poświęcenia za ojczyznę, podkreślił w rozmowie z PAP, że rola walk polsko-bolszewickich sprzed 93 lat jest nie do przecenienia. - Gdyby bolszewicy przeszli, mielibyśmy komunizm w Paryżu, gdyż armie niemiecka i francuska by ich nie powstrzymały - mówił Kiełpikowski. W jego opinii, jednym z kluczowych czynników przesądzających o zwycięstwie nad bolszewikami była postawa ks. Skorupki, który - jak ocenił odtwórca roli bohaterskiego duchownego - przypomina czasy, gdy państwo i Kościół były najwyższą wartością. - Szedł ramię w ramię z żołnierzami. Dawał nadzieję na zwycięstwo - mówił o ks. Skorupce Kiełpikowski.

Obozowiska na terenie szkoły

Przed rekonstrukcją na terenie miejscowej szkoły powstały obozowiska obu walczących armii. Zorganizowano w nich m.in. wojskowy punkt sanitarny i polową radiostację, a także rozstawiono wóz taborowy z punktem dowodzenia kompanii polskiej Armii Ochotniczej oraz stanowisko ciężkiego karabinu maszynowego.Poza inscenizacją na fascynatów wojskowości czekały atrakcje przygotowane przez Muzeum Historii Polski: multimedialny stół sztabowy, komputerowa gra strategiczna Osamotnieni oraz symulator lotu samolotem używanym przez polskie lotnictwo w okresie wojny z bolszewikami. Zainteresowanie wzbudzało także miasteczko turystyczne, stworzone we współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną. Swoje oferty prezentowały miasta i gminy leżące na szlaku Bitwy Warszawskiej. Jej tło i przebieg przybliżyła ponadto plenerowa ekspozycja oraz makieta, przedstawiająca ofensywę wojsk bolszewickich na Polskę latem 1920 r. Po inscenizacji zaplanowano XIV Zawody Militari oraz bieg dziecięcy Cud nad Wisłą.

93. rocznica Bitwy Warszawskiej

Tegoroczną rekonstrukcję walk polsko-bolszewickich, główny punkt obchodów 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zorganizowały władze Wołomina, Kobyłki i Zielonki, parafia p.w. w. Trójcy w Kobyłce i Samorządowa Instytucja Kultury Park Kulturowy - Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy odbyła się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, określana mianem Cudu nad Wisłą. Została rozegrana zgodnie z planem operacyjnym, który w oparciu o ogólną koncepcję Józefa Piłsudskiego, opracowali szef sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski. Bitwa warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Related content

PAP/su/b