Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Zatrzymaj się, daj całusa i odjedź. Strefy Kiss and Ride już działają

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plO pilotażowych strefach

Siedem stref Kiss and Ride uruchomił Zarząd Transportu Miejskiego. Pod oznaczeniem K+R kryją się miejsca parkingowe, na których można zatrzymać się tylko na chwilę, zostawić pasażera, pożegnać z nim i odjechać.

- Strefy Kiss and Ride wpisują się w politykę miasta, jeżeli chodzi o zachęcanie podróżnych do przesiadek do komunikacji miejskiej. Są niejako uzupełnieniem oferty Park and Ride – mówił na oficjalnym otwarciu jednej z takich stref przy Dworcu Gdańskim Tomasz Wilczyński z ZTM. W tym miejscu powstały łącznie dwie. Pięć kolejnych wytyczono przy węźle Młociny, Dworcu Wileńskim, a także przy stacjach metra Kabaty, Wilanowska i Słodowiec.

Maksymalnie 2 minuty

Ich idea polega na tym, że kierowca zatrzymuje się, by pożegnać i pozostawić pasażera. Strefy K+R nie są miejscami gdzie wolno parkować – samochód może stać tu nie dłużej niż 2 minuty. Można je rozpoznać, dzięki charakterystycznemu oznakowaniu.

Jak przekonywał dyrektor ZTM Wiesław Witek, same strefy mogą wydawać się błahe, ale spełniają ważną rolę komunikacyjną. - To bardzo istotne z punktu widzenia polityki miasta. Przecież tu przyjedzie ktoś, kto dalszą podróż odbędzie metrem albo koleją, a sam samochód być może nie będzie już musiał wjechać do centrum – tłumaczył.

Wkrótce kolejne?

Teraz ZTM będzie obserwował przez kilka miesięcy, jak chętnie kierowcy korzystają z Kiss and Ride. - Wszystko na to wskazuje, że w innych miejscach Warszawy również takie strefy powstaną – zapowiedział Witek.

Dyrektor ZTM o nowych strefach
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Tu znajdziesz strefy Kiss and Ride
Urząd Miasta

ran/b