Zastrzelenie oficera radzieckiego, milicyjna obława na "bandytów"

Pokazy grup rekonstrukcyjnych
Pokazy grup rekonstrukcyjnych
TVN24
Pokazy grup rekonstrukcyjnychTVN24

Rekonstrukcja historyczna przedstawiająca m.in. obławę na Żołnierzy Wyklętych zorganizowaną przez oddział Milicji Obywatelskiej była jednym z wydarzeń towarzyszących stołecznej edycji niedzielnego V Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- Dzisiaj wcielamy się w oddział Milicji Obywatelskiej z 1947 roku, który ma zamiar zlokalizować w lesie oddział "bandytów", zrobić obławę, złapać ich i aresztować – opowiadał Gracjan Strzelecki z Klubu Miłośników Historii "Warszawa".

Inscenizacja została podzielona na dwie części. W pierwszej, Żołnierze Wyklęci zastanawiali się nad osądzeniem jednego ze złapanych żołnierzy KBW.

- Mieli dylemat, bo jeden z nich chciał od razu go rozstrzelać, a inni przekonywali, że nie są władzą komunistyczną i bez sądu nikogo nie będą rozstrzeliwać. Podczas inscenizacji odgrywamy też zastrzelenie wysokiego rangą oficera radzieckiego – mówił Strzelecki.

W dalszej części inscenizacji oddział MO w zemście za śmierć oficjela, organizuje obławę na oddział Żołnierzy Wyklętych, których część w tej potyczce ginie, a inni zostają aresztowani.

Oryginalne mundury i broń

Uczestnicy rekonstrukcji mieli na sobie mundury z tamtego okresu. Część z nich – jak podkreślali - była oryginalna, inne pochodziły ze specjalistycznych sklepów, część przygotowali sami. Podczas inscenizacji używana była także oryginalna broń z tego okresu lub jej repliki.

- Jesteśmy pasjonatami historii, to nasze hobby. Podczas takich inscenizacji chodzi przede wszystkim o przedstawienie żywej lekcji historii. Tłumaczymy, jak to mogło wyglądać, opowiadamy o swoich strojach, tłumaczymy regulaminy, działanie broni – relacjonował rekonstruktor.

Jego zdaniem takie działania przybliżają historię przede wszystkim ludziom młodym, którzy mają możliwość jej "dotknięcia", a nie tylko przeczytania o niej. - Czytamy bardzo dużo źródeł historycznych, mamy też okazję spotkać się z ludźmi, którzy to przeżyli, ze świadkami historii – zaznaczył Strzelecki.

Gry rodzinna kartą patrolową

Rekonstrukcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników imprezy. Osoby, które przyszły na bieg z bliskimi miały możliwość wzięcia udziału w grze rodzinnej.

- Może w niej uczestniczyć od dwóch do siedmiu osób. Otrzymują oni tzw. kartę patrolową i muszą wykonać zadania sportowe, ze strzelania z procy do celu. Jest też punkt, którym prowadzone są zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Punkty są rozstawione losowo i trzeba je znaleźć. Celem gry jest przybliżenie wiedzy historycznej, losów i życia Żołnierzy Wyklętych. Została przygotowana na ok. 120 patroli – mówił Jakub Szydlik, jeden z organizatorów gry.

Pobiegli "Tropem Wilczym"

Ideą Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego głównym organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja, jest promowanie wiedzy i pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Stołeczny Bieg w Parku Skaryszewskim odbył się na trzech dystansach - 1963 m nawiązującym do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak "Lalek" oraz na 5 i 10 km.

Impreza, której pełna nazwa to "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" odbywa się w tym roku w 240 miejscowościach w Polsce oraz poza granicami kraju.

Minister Macierewicz o biegu i Żołnierzach Wyklętych
Minister Macierewicz o biegu i Żołnierzach WyklętychTVN24

PAP/kw/b

Pozostałe wiadomości

Jeszcze przed wakacjami ma być gotowe przejście dla pieszych przez Wisłostradę na wysokości Karowej. Zarząd Dróg Miejskich podpisał właśnie umowę z wykonawcą prac. Nowa zebra pozwoli wygodnie przedostać się na most pieszo-rowerowy.

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedno z wejść na stację drugiej linii metra Ulrychów jest zamknięte od końca stycznia. Jak tłumaczy Metro Warszawskie, metalowa roleta uległa awarii, a jej nietypowe wymiary sprawiły, że trzeba dłużej czekać na dostarczenie uszkodzonej części.

Wejście na stację metra zamknięte od stycznia, bo zepsuła się roleta

Wejście na stację metra zamknięte od stycznia, bo zepsuła się roleta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Brwinowie pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Pruszkowem zderzyły się trzy samochody. Są utrudnienia w ruchu. Na miejscu pracują służby.

Groźne zderzenie trzech samochodów w Brwinowie

Groźne zderzenie trzech samochodów w Brwinowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Bemowa zatrzymali mężczyznę, w mieszkaniu którego znaleźli dużą ilosć narkotyków. 22-latek trafił do policyjnej celi. Odpowie za posiadanie mefedronu, marihuany oraz haszyszu.

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl