Zaczęli rozbiórkę, musieli przerwać. Zabytkowe szklarnie pod śniegiem

[object Object]
Szklarnie na UlrychowieMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Przy szklarniach na Ulrychowie nie toczą się żadne prace, a przyszłość zabytkowych konstrukcji znalazła się w rękach ministra kultury. Mury są w stanie, który wyklucza realizację wcześniejszego projektu.

Szklarnie przy Górczewskiej, obok centrum handlowego, przykrywa śnieg. Na miejscu nic się nie dzieje, ale jeszcze kilka miesięcy temu społecznicy alarmowali, że zabytek jest niszczony. Jak pisaliśmy, stołeczny konserwator zabytków stwierdził wtedy nieprawidłowości przy pracach - chodziło o fragmenty murków, które zdaniem Michała Krasuckiego nie powinny być rozebrane.

"Wydaliśmy odmowę"

Co się zmieniło od tego czasu? O sprawę spytaliśmy szefa Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. - Prowadziliśmy oględziny wiosną ubiegłego roku. Wówczas stwierdziliśmy, że część prac jest zgodna z pozwoleniem i można je kontynuować, natomiast w przypadku części trzeba zachować szczególną ostrożność. Zwróciliśmy się wtedy do inwestora o zabezpieczenie murków, które miały tam pozostać - przypomina Michał Krasucki.

Jesienią wznowił postępowanie. - Okazało się, że ściany i murki, które pozostały, są w dużo gorszym stanie i nie będą mogły unieść ciężaru projektowanej nadbudowy i dachu. Finalnie, ze względu na stan techniczny, na taki projekt wydaliśmy naszą odmowę, od której inwestor się odwołał - mówi Krasucki.

Ale jego rola już się skończyła. W listopadzie jego kompetencje przejął wojewódzki konserwator zabytków. Teraz do Jakuba Lewickiego należy sprawa nadzoru, ale jego biuro jest dopiero w trakcie przejmowania spraw od stołecznego odpowiednika.

- Nie było przeprowadzonej kontroli ani oględzin przez mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, nie były też wydawane żadne zgody - podkreśla Agnieszka Żukowska, rzeczniczka wojewódzkiego konserwatora.

"Rozluźnienie strukturalne"

Sam inwestor nie rezygnuje ze swoich planów. Zapewnia jednak, że szuka nowego pomysłu na ten obiekt, by służył lokalnej społeczności.

"Przeprowadziliśmy warsztaty z mieszkańcami Woli i Bemowa, aby dowiedzieć się jakie są ich potrzeby. Zapytaliśmy też jak powinien się zmienić Wola Park aby odpowiedzieć na ich oczekiwania. Mieszkańcom najbardziej brakuje miejsc, gdzie mogliby się spotkać ze znajomymi, rodziną. Chcieliby mieć "przytulną restaurację" gdzie można pójść na randkę z dziewczyna czy żoną. Szukają tez więcej zieleni, chcą mieć wpływ na otoczenie. Takie miejsce chcemy stworzyć w szklarniach oraz całym przyległym terenie" - wyjaśnia Kamila Popławska-Bernatowicz z Wola Park. We fragmencie mają być uprawiane rośliny, inwestor ma też pomysł, by o części mogli decydować sami mieszkańcy – mogłyby odbywać się tam potańcówki czy warsztaty. Popławska-Bernatowicz zapewnia, że przy szklarniach nie trwają na razie żadne prace, a teren został zabezpieczony. "Przeprowadzone jesienią eksperckie analizy statyczno-wytrzymałościowe i mikologiczne istniejących murów szklarni wykazały, że większość elementów murowych może być adaptowana do funkcji określonej w projekcie. Cześć elementów murowych, wykazujących rozluźnienie strukturalne, może być przemurowana cegłami pozyskanymi z rozbiórki" – twierdzi przedstawicielka centrum handlowego. Teraz sprawa projektu, planu inwestora i zastrzeżeń konserwatora do planów zabudowy szklarni jest rozpatrywana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Słynna zakład Ulricha

Historia szklarni sięga XIX wieku, kiedy Jan B. Ulrich założył przy ul. Górczewskiej wzorcowy zakład ogrodniczy. Były szkółki, ogród pokazowy i właśnie szklarnie. W drugiej połowie XX wieku zakład zaczął podupadać, ostatecznie został zlikwidowany. Pozostała tylko część budynków. Teren dawnych ogrodów wraz ze szklarniami jest w rejestrze zabytków od 2001 roku. Należy obecnie do centrum handlowego Wola Park.

ran/r

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl