Z ratusza do Pałacu Kultury. Razem rysuje mapę dla prezydent

Konferencja Partii Razem
Konferencja Partii Razem
TVN24
Konferencja Partii RazemTVN24

- Hanna Gronkiewicz-Waltz ma problemy z dotarciem na Radę Warszawy, więc przygotowaliśmy specjalną mapę, aby jej pomóc - mówią działacze partii Razem. Zachęcają do uczestnictwa w nadzwyczajnej sesji w sprawie zwrotu działki na placu Defilad, która odbędzie się we wtorek o 19.00.

Wniosek o nadzwyczajną sesję złożyli radni Prawa i Sprawiedliwości. Domagają się, aby Hanna Gronkiewicz-Waltz osobiście wytłumaczyła radnym i mieszkańcom nieprawidłowości związane ze zwrotem gruntów na Chmielnej. Na ostatniej sesji sprawę w jej imieniu przedstawiał wiceprezydent Jarosław Jóźwiak i wicedyrektor biura gospodarki nieruchomościami Jerzy Mrygoń. Hanna Gronkiewicz-Waltz była nieobecna.

"Wyrażamy nasze oburzenie"

- Wyrażamy nasze oburzenie, że prezydent miasta od dłuższego czasu nie pojawia się na sesji Rady Warszawy. Ostatni raz była na niej cztery miesiące temu. Weszła, przeczytała oświadczenie i wyszła - mówiła Dorota Olko z Partii Razem. - Oczekujemy, że tym razem przyjdzie, wysłucha mieszkańców i wytłumaczy to, co miała wytłumaczyć na czwartkowej sesji - dodała.

Działacze partii nie kryją swojego oburzenia. Zwłaszcza, że w dniu sesji prezydent wzięła udział w uroczystym otwarciu Warsaw Spire. - Hanna Gronkiewicz-Waltz pokazuje, że nie liczą się dla niej interesy mieszkańców. Ważniejsze są elity biznesowe - punktowała Olko.

Razem przygotowało mapę

Aby ułatwić prezydent dotarcie na nadzwyczajną sesję, aktywiści z Razem przygotowali mapę. Specjalnymi strzałkami wyrysowali trasę z ratusza na placu Bankowym do Pałacu Kultury, gdzie odbywają się sesje rady.

Jakub Rozenbaum z Razem przypomniał, że problem reprywatyzacji to sprawa nierozwiązana od lat. - Lokatorzy są wyrzucani przez czyścicieli kamienic, a ratusz nie podejmuje wystarczających działań, aby temu zapobiec. Oddawane są też parki i budynki użyteczności publicznej - mówił.

- W ostatnich dniach głośna była sprawa zwrotu działki na placu Defilad - dodaje Rozenbaum i przypomina, że to niejedyny przykład kontrowersyjnego zwrotu.

- Na wyjaśnienia ze strony Hanny Gronkiewicz-Waltz organizacje lokatorskie czekają od lat. Już w 2010 roku przygotowały raport o nieprawidłowościach reprywatyzacji, a do dziś nie uzyskały żadnej odpowiedzi - podkreślił.

Partia Razem domaga się od prezydent miasta, aby wzięła polityczną odpowiedzialność za patologie warszawskiej reprywatyzacji. - Oczekujemy wprowadzenia planu naprawczego i niezależnej kontroli wszystkich zwrotów nieruchomości i pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które wydawały błędne decyzje - podsumowują.

PO przyjdzie na sesję?

O obecność na sesji spytaliśmy radnych PO. To ważne, ponieważ jeśli Platforma Obywatelska nie przyjdzie, zabraknie kworum, a posiedzenie nie będzie mogło się odbyć. - O godzinie 17.00 mamy posiedzenie klubu, na którym podejmiemy decyzję - odpowiada przewodniczący PO Jarosław Szostakowski.

Przypomnijmy, sprawa dotyczy kontrowersyjnego zwrotu działki na placu Defilad (dawny adres Chmielna 70). Dziennikarze "Gazety Stołecznej" ustalili, że miasto oddało w 2012 roku cenne grunty, choć miało podstawy, by tego nie robić. Właścicielem znacznej części gruntów był bowiem obywatel Danii, a Dania to jedno z państw, którym Polska Ludowa wypłaciła odszkodowania związane z tzw. dekretem Bieruta.

Warszawski ratusz nie ma sobie nic do zarzucenia. Urzędnicy przekonują, że obowiązek sprawdzenia działki i jej dawnego właściciela leżał po stronie ministerstwa finansów. - Pytaliśmy czy istnieją jakieś informacje w sprawie Chmielnej. Ministerstwo odpowiedziało, że nie posiada nic w tym zakresie. Po dwóch latach milczenia resortu musieliśmy zwrócić działkę - mówił w czwartek Jarosław Jóźwiak.

Ratusz złożył doniesienie do prokuratury w sprawie niedopełnienia obowiązków przez urzędników ministerstwa.

ZOBACZ TAKŻE: Awantura na radzie miasta. "Gdzie jest pani prezydent?

Protest na radzie miasta
Protest na radzie miastaArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

kw/sk

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl