Postindustrialne przestrzenie dawnej Fabryki Wódek Koneser będą nową siedzibą Teatru Konsekwentnego. Na razie twórcy jednego z najciekawszych warszawskich teatrów zaprezentowali ją dziennikarzom. Pierwsze spektakle mają odbyć się tu w maju.
Teatr dostał do dyspozycji ogromną pofabryczną halę, w której znajdą się dwie sceny: teatralna i teatralno-muzyczna, obszerne foyer oraz duży magazyn. Miejsce zostało wynajęte od prywatnej firmy BBI Development, która dawną fabrykę przekształca w kompleks mieszkaniowo-usługowy.
- Najłatwiej prowadzić budowę, kiedy nie są wykonywane inne funkcje, ale chcemy prowadzić tu działalność kulturalną – powiedział na konferencji prasowej Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development.
Na razie na betonie
Teatralne wnętrza jeszcze dzień wcześniej też wyglądały jak plac budowy. Nadal nie ma sceny. – Na razie jest tylko narysowana. Dlatego jesteśmy teatrem na betonie – żartowała Aldona Machnowska-Góra, wicedyrektor teatru.
– Liczę, że wasze serca ogrzeją to miejsce, bo na razie ciepło nie jest – wtórował jej Marek Kraszewski, dyrektor biura kultury. Na razie gorącą atmosferę czuć w sali, w której tymczasowo zaaranżowano plażę. Są leżaki, piasek i wystawa zdjęć ze spektakli.
Ale ekipa Konsekwentnego musi się uwijać z dostosowaniem wnętrza, bo już na 12 maja zaplanowano pierwsze spektakle. Będzie to 10. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego. Warszawska publiczność zobaczy 10 najciekawszych monodramów z całej Polski. Będzie je oceniać jury pod przewodnictwem Joanny Szczepkowskiej. Koncerty zagrają Katarzyna Groniec i Gadająca Tykwa.
Premiery i wznowienia
Na przełomie maja i czerwca odbędzie się natomiast pierwsza premiera w nowej przestrzeni - "Gra". Spektakl w reżyserii Adama Sajnuka to historia oparta na opowiadaniach amerykańskiej pisarki Dorothy Parker.
Kolejną premierą będzie przedstawienie "Święci", które wyreżyseruje Michał Walczak. – Chcę zderzyć biografię polskich świętych z grą młodych aktorów, zapytać: w co wierzą młodzi warszawiacy? – zapowiedział reżyser.
Na afisz wrócą także starsze spektakle Konsekwentnego. W nowym sezonie pokazywanych będzie łącznie 11 sztuk. – Na Pradze będziemy teatralną wyspą. Poza Teatrem Powszechnym brakuje tu takich miejsc. Liczymy, że w działania teatru uda się włączyć miejscową społeczność, zwłaszcza młodzież – mówił Adam Sajnuk, reżyser i dyrektor artystyczny teatru.
Ze Starego Miasta na Pragę
Dotychczas Konsekwentny funkcjonował w staromiejskiej Starej Prochowni. Jednak Biuro Edukacji, które zarządza lokalem, ma wobec niego inne plany. – Zdecydowano, że będzie tam dom kultury bez teatru. Warunki, które nam zaproponowano, były nie do przyjęcia – stwierdził Sajnuk.
Początkowo Konsekwentny chciał przeprowadzić się do dawnego kina Wars. Kiedy ta lokalizacja okazała się niemożliwa, dyrektor Kraszewski zaproponował nawiązanie współpracy z Koneserem. Negocjacje okazały się owocne.
Kulturalne plany dewelopera nie kończą się na teatrze. Planowane jest utworzenie Muzeum Designu.
Piotr Bakalarski//mz
Źródło zdjęcia głównego: Teatr Konsekwnetny