"Wywczas w Mordorze 2". Zielona enklawa wśród wieżowców

Pokój na lato (w deszczu)
Pokój na lato (w deszczu)
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Pokój na lato (w deszczu)Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Sobotnim koncertem Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej rozpocznie działalność Pokój na lato. W drewnianym pawilonie przy Muzeum Powstania Warszawskiego na gości czekać będą ekologiczne warsztaty, wykłady varsavianistyczne czy joga na trawie. To zielona przystań wśród nowoczesnych biurowców i starych kamienic Woli.

Drewniana konstrukcja usadowiona w pasie zieleni między murem muzeum a ruchliwą ulicą Towarową jest już gotowa. Pawilon został powiększony i będzie lepiej zabezpieczony przed deszczem, co jest pokłosiem frekwencyjnego sukcesu trzech poprzednich edycji (wedle wyliczeń muzealników, ubiegłoroczna przyciągnęła 30 tysięcy osób). O idei tego miejsca opowiedział w środę dziennikarzom Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Pokój na lato powstał jako prezentacja tego, co można zrobić na zaniedbanym, opuszczonym przez wszystkich fragmencie zieleni sąsiadującej z muzeum. Marzyliśmy, żeby ta ziemia stała się czyjaś. Wymyśliliśmy, że będzie należeć do okolicznych mieszkańców i tych, którzy przyjeżdżają tu pracować - opowiadał Ołdakowski. Cztery lata temu pawilon powstał jako uzupełnienie oferty muzeum. Teraz, jak przyznał dyrektor, stał się silną marką, samodzielnym bytem z własnym programem. - Zieleń, która stała u podstaw, stała się pretekstem większości działań, które się tutaj odbywają. Pawilon jest jawnym przeciwstawieniem do tego, co dzieje się w wieżowcach - nie ma betonu, kamienia polerowanego, jest zieleń i drewno - zauważył.

Ale skutki pojawienia się tej skromnej konstrukcji mogą być znacznie trwalsze niż miło spędzone wieczory wśród zieleni. - Dziś wiemy, że jeśli będziemy rozbudowywać muzeum (o takich planach mówi się od kilku lat – red.), to pawilon nada rozbudowie charakter - zapowiedział Jan Ołdakowski.

"Kawałek Otwocka w Warszawie"

Gdy dyrektor wybiegał w przyszłość, jego zastępca - Dariusz Gawin - wracał do obrazów z przeszłości. Drewno pawilonu skojarzyło mu się z domami linii otwockiej i wakacjami u babci w Celestynowie.

- Powstańcy, kiedy byli dziećmi, wyjeżdżali na letni odpoczynek, na wywczasy do Radości, Otwocka czy Świdra. Tam powstał styl domów drewnianych nazwany z przekąsem świdermajerem. Ten drewniany pawilon w jakiś sposób koresponduje z tamtą architekturą. Świdermajer tamtemu pokoleniu służył do wywczasu, podobną funkcję może spełniać Pokój na lato dla ludzi, którzy pracują w Mordorze 2, jak mówi się o tej okolicy. Możemy im zaproponować slowlife, zwolnienie tego warszawskiego tempa. Przenieśliśmy kawałek Otwocka, Celestynowa czy Świdra w samo serce nowego dystryktu finansowego Warszawy - mówił Gawin.

- Każdy ma swoja miarę piwa, po której Towarowa zamieni się w rzekę. Widząc rozmazane światła samochodów można się poczuć trochę jak nad Świdrem czy nad Wisłą, nie w centrum Warszawy - płynął w geograficzno-alkoholowych analogiach.

Zwrócił też uwagę, że pawilon jest w pewnym sensie rewersem muzeum: tam - wojna, tu - pokój. To przesłanie wyraża logo lokalu – picassowski gołąbek. A dodać trzeba, że konferencję nawiedził także inny skrzydlaty warszawiak - wróbel, który bez większego skrępowania podjadał ze stołu (spontanicznie ochrzczono go Gustawem).

Koncerty w plenerze

Tegoroczny sezon w Pokoju na lato otworzy koncert Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej z Gabą Kulką i Michałem "Buniem" Skrokiem na wokalu.

- Kochamy muzykę, którą można zaaranżować na bogato, mimo obecnych minimalistycznych trendów. Zaplanowaliśmy wyjątkowy program. Złożą się na niego polskie nieprzeboje, czyli utwory, które powinny być przebojami, ale są znane tylko koneserom – piosenki wykonywane przed laty przez Irenę Santor, Ewę Bem, Violettę Villas czy Czesława Niemena - zapowiedziała Gaba Kulka. Jak dodała, druga część występu będzie oparta na projekcie Brazilian Octopus. Zdominują ją utwory w stylu bossa novy (m.in. Antonio Carlosa Jobima) w tanecznych aranżacjach. Po koncercie z płyt zagra Dyskdżokej Kozak.

Ale na tym muzycznych atrakcji nie koniec. Jeszcze w maju czeka nas koncert Fisz Emade Tworzywo. W czerwcu zagrają Łona i Webber, a w lipcu - wrocławska grupa Mikromusic oraz raper Miuosh, który do współpracy zaprosił Katarzynę Nosowską. W sierpniu na plenerowej scenie z mikrofonem w dłoni stanie O.S.T.R., a także akustyczny duet The Dumplings. Ponadto, co piątek odbywać się będą Polcyny, czyli wieczory z orkiestrą Michała Polcyna, która grać będzie muzykę rozrywkową w jazzowych aranżacjach.

Ekokosmetyki i ogrodnictwo

Ważnym punktem "pokojowego" programu są warsztaty związane z szeroko pojętą ekologią. Roberta Czarnacka zdradzi tajniki prowadzenia domowego ogródka, opowie o zapomnianych gatunkach warzyw, które wracają do łask i nietypowym zastosowaniu ziół. Łukasz Skop doradzi co i kiedy zasadzić, aby mieć piękny ogród na balkonie, Sylwia Kozłowska da lekcje wikliniarstwa dla początkujących, a Marcin Gładki nauczy robienia wianków z roślin zebranych nad Wisłą. Będą także warsztaty serowarstwa i lekcje domowej produkcji ekologicznych kosmetyków. Przez trzy miesiące w małej szklarni będzie działać "Pensjonat roślinka", czyli miejsce, gdzie jadąc na wakacje każdy może zostawić kwiaty doniczkowe pod okiem fachowców.

W pawilonie nie może też zabraknąć bardzo popularnych wykładów o architekturze stolicy. Opowiadać będą o niej twórca kanału "Architecture is a good idea" Radosław Gajda oraz varsavianista i dziennikarz Jerzy S. Majewski. Natomiast krytyk filmowy Wiesław Kot opowie o mieście przez pryzmat starych gazet, filmów i ogłoszeń prasowych. Równowagę ciała zapewnią sobotnie zajęcia z jogi na trawie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale na warsztaty obowiązuje rejestracja prze Facebooka. Oczywiście do Pokoju na lato można po prostu przyjść na kawę czy lemoniadę albo smaczny lunch. Czynne codziennie od 11 do ostatniego gościa, z wyjątkiem wtorków, kiedy lokal otwierać będzie się dopiero o 16.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl