Wypełniają pustkę pod tunelem Wisłostrady


Ruszyło wypełnianie leju pod tunelem Wisłostrady - informuje Metro Warszawskie. To z niego w połowie sierpnia wylała się woda z piaskiem, która wstrzymała prace na powstającej stacji Powiśle.

- W poniedziałek, po otrzymaniu pozytywnej opinii ekspertów, został zatwierdzony projekt techniczny zabezpieczenia odcinka tunelu Wisłostrady. Dzisiaj ruszyły główne prace zabezpieczające – mówi Paweł Siedlecki, rzecznik Metra Warszawskiego.

Chodzi o zapełnianie leju odpowiednią mieszanką, która będzie wlewana przez sieć otworów z góry. - Dzisiaj zostanie tam wlane 50 m. sześc. tej mieszanki. W kolejnych pięciu dniach będzie wpompowywane po 100 metrów sześciennych na dobę - wyjaśnia Siedlecki. - Następnie będzie kilkudniowa przerwa. Będzie to czas na związanie mieszanki i obserwację procesu. Później cykl wpompowywania i oczekiwania będzie powtarzany - dodaje.

"Prowadzimy testy"

Wykonawca prac na budowie II linii metra na razie nie potwierdził, że prace ruszyły już dziś i ogranicza się do lakonicznej informacji. - Prowadzimy testy na terenie stacji dotyczące zalania - mówi Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP.

Według wykonawcy spod tunelu ubyło ok. 6,5 tys. metrów sześciennych wody i ziemi. Badania obszaru pod tunelem pokazały, że pusta przestrzeń pod płytą tunelu Wisłostrady ma ok. 60 m długości i jest wypełniona wodą do ok. 2 metrów od spodu płyty.

Prace mogą potrwać od dwóch do czterech miesięcy. Z powodu awarii zamknięty jest tunel Wisłostrady, a kierowcy jeżdżą objazdami.

Natrafili na ciek wodny

W nocy z 13 na 14 sierpnia podczas prac na budowie stacji II linii metra Powiśle budowniczy natrafili na ciek wodny. Stacja została zalana, woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady. Ruch w tunelu został zamknięty kierowcy korzystają z objazdów. Zdaniem ekspertów problem pojawił się w związku z tzw. kurzawką.

ran/par

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości