Michał Krasucki – dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków napisał, że w pałacyku rozpoczęto układanie betonu na gruncie, czyli tak zwanego chudziaka (rodzaj posadzki). Ponadto w końcowej fazie są prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji budynku.
W następnych tygodniach wykonawca planuje rozpoczęcie montaży nadproży.
Nowa siedziba domu kultury
Koniec remontu planowany jest na wrzesień 2019 roku.
Po renowacji pałacyk będzie filią Domu Kultury TuPraga. W nowych wnętrzach swoją siedzibę będą miały: kawiarnia na około 25 osób, pokój dla matki z dzieckiem, plac zabaw, kącik malucha, klub seniora, pracownia mody i szycia, sala muzyczna, dwie małe sale oraz zaplecze biurowe domu kultury.
Zagospodarowane zostaną cztery kondygnacje budynku: piwnica, parter, pierwsze piętro, strych, a także ogród.
W rejestrze zabytków
Pałacyk Ksawerego Konopackiego został wzniesiony w latach 1861-1866. W 1881 roku dom przeszedł w ręce rosyjskiego generała księcia Agafona Wachwachowa. Następnie został przejęty przez spółki żydowskich przedsiębiorców: Endelmana i Papiernego na skład drewna. W 1924 roku pałacyk został zakupiony przez miasto z przeznaczeniem na cele oświatowe. W czasie II wojny światowej budynek najpierw został przejęty przez SS, a potem przez wojska sowieckie, a po wojnie był budynkiem komunalnym.
Przez lata pojawiały się pomysły zagospodarowania pałacyku. Miały tam powstać między innymi: Muzeum Pragi, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Cudu nad Wisłą czy Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. 18 maja 2005 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.
Pałacyk Konopackiego
Pałacyk Konopackiego
kz
Źródło zdjęcia głównego: UM