Trwają prace w zabytkowym Pałacyku Konopackiego przy Strzeleckiej na Pradze Północ. Urzędnicy opisują postępy i pokazują zdjęcia.
Michał Krasucki – dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków napisał, że w pałacyku rozpoczęto układanie betonu na gruncie, czyli tak zwanego chudziaka (rodzaj posadzki). Ponadto w końcowej fazie są prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji budynku.
W następnych tygodniach wykonawca planuje rozpoczęcie montaży nadproży.
Nowa siedziba domu kultury
Koniec remontu planowany jest na wrzesień 2019 roku.
Po renowacji pałacyk będzie filią Domu Kultury TuPraga. W nowych wnętrzach swoją siedzibę będą miały: kawiarnia na około 25 osób, pokój dla matki z dzieckiem, plac zabaw, kącik malucha, klub seniora, pracownia mody i szycia, sala muzyczna, dwie małe sale oraz zaplecze biurowe domu kultury.
Zagospodarowane zostaną cztery kondygnacje budynku: piwnica, parter, pierwsze piętro, strych, a także ogród.
W rejestrze zabytków
Pałacyk Ksawerego Konopackiego został wzniesiony w latach 1861-1866. W 1881 roku dom przeszedł w ręce rosyjskiego generała księcia Agafona Wachwachowa. Następnie został przejęty przez spółki żydowskich przedsiębiorców: Endelmana i Papiernego na skład drewna. W 1924 roku pałacyk został zakupiony przez miasto z przeznaczeniem na cele oświatowe. W czasie II wojny światowej budynek najpierw został przejęty przez SS, a potem przez wojska sowieckie, a po wojnie był budynkiem komunalnym.
Przez lata pojawiały się pomysły zagospodarowania pałacyku. Miały tam powstać między innymi: Muzeum Pragi, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Cudu nad Wisłą czy Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. 18 maja 2005 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.
kz
Źródło zdjęcia głównego: UM