Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Wyciągnęli "Annę" spod ziemi. "Operacja wymagała wielkiej precyzji"

Najnowsze

budowametra.plWydobycie tarczy

Tarcza drążąca południowy tunel II linii metra po śródmiejskiej stronie zakończyła swoją pracę. Po przybyciu ponad 3,4 km "Anna" została wyciągnięta na powierzchnię.

"TBM Anna był pierwszym, który wyruszył z ronda Daszyńskiego w kierunku Wisły. Wykonał 3406 m tunelu łączącego pięć stacji lewostronnej Warszawy i 363 m łącznika technicznego w centrum" – informuje AGP Metro, wykonawca centralnego odcinka II linii metra.

Obrót o 90 stopni

Tracza pracowała pod ziemią blisko półtora roku. Jej misja zakończyła się, gdy przebiła zachodnią ścianę stacji Centrum Nauki Kopernik. Niedługo później została wydobyta na powierzchnię. Operacja odbywała się nocą.

Po zakończeniu pracy "Anna" zatrzymała się z czołem skierowanym na wschód. Trzeba było przekręcić ją o 90 stopni na północ, żeby mogła zmieścić się w specjalnie przygotowanym otworze technologicznym. Później tarczę TBM osadzono na specjalnie przygotowanych szynach, w kołysce, która uniemożliwiła uszkodzenie płyty fundamentowej stacji.

Przy pomocy lin

"Podźwignięcie maszyny i wciągnięcie jej na górę poprzez otwór niewiele od niej większy wymaga ogromnej precyzji i poprzedzenia stosownymi próbami. Kiedy już upewniono się, że odpowiednio dobrano sprzęt, rozpoczęto właściwą operację wydobycia TBM-u. Jego wznoszenie i przejście przez otwór technologiczny było wspomagane przez zespoły stabilizujące maszynę przy pomocy lin" – wyjaśniają przedstawiciele spółki AGP Metro.

II linia metra

Centralny odcinek II linii metra będzie się składać z siedmiu stacji i połączy Wolę z Pragą Północ. Koszt budowy to ponad 4 mld zł. Inwestycja złapała opóźnienie. Prace miały zakończyć się jesienią 2013 roku, ale aktualny termin to koniec września 2014 r.

Schemat rozbudowy metra w Warszawie z roboczymi nazwami stacjiMetro Warszawskie / tvn24.pl

ran/b