Wola: sąd się wynosi, mieszkańcy zostają ze smrodem

Skażone tereny na Woli
Skażone tereny na Woli
Lech Marcinczak, Marcin Chłopaś
Skażone tereny na Woli Lech Marcinczak, Marcin Chłopaś

Skażona woda na Skierniewickiej znowu śmierdzi. Zamknięty na początku roku oddział Sądu Okręgowego postanawia nie wracać i poszukuje nowej placówki. - A co z mieszkańcami? Kto zapewni im bezpieczne mieszkania, badania i leczenie? – pyta wolska radna.

- Mieliśmy chwilę spokoju. Teraz znowu pojawił się smród. Wyczuwalny nie tylko nad studzienkami kanalizacyjnymi, ale w ogóle, w rejonie ulic Skierniewickiej i Siedmiogrodzkiej – mówi nam Tomasz Kalinowski, jeden z okolicznych mieszkańców.

O skażeniach na Woli informowaliśmy na tvnwarszawa.pl. Są pozostałością dawnych zakładów chemicznych, m.in. FOTON-u. Teraz dają o sobie znać, bo deweloperzy wprowadzili tu ciężki sprzęt, wzruszyli grunty i zaczęli zabudowywać dzielnicę nowymi biurami i osiedlami.

Powstające u zbiegu ulic Wolskiej i Skierniewickiej osiedle City Link daje się mieszkańcom we znaki od ponad roku. Pojawił się nieprzyjemny zapach, a przeprowadzone przez służby badania pokazały, że jego źródłem są przesiąknięte chemikaliami wody gruntowe, uwalniające m.in. benzen czy ksylen.

Sąd nie wraca

To substancje niebezpieczne dla zdrowia człowieka, dlatego w lutym zdecydowano się zamknąć pobliski bank i oddział Sądu Okręgowego, w którym działał II Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów. Placówka jest nieczynna do dziś i - jak dowiadujemy się w sądzie – nie zanosi się na to, aby w ogóle została otwarta.

"Aktualnie rozważana jest faktyczna możliwość pozyskania dodatkowego lokalu, w celu przywrócenia dotychczasowej organizacji pracy jednostki" – informuje Ewa Leszczyńska-Furtak, rzeczniczka sądu.

Przypomina, że decyzja o wyłączeniu lokalu była związana z występującym w tym rejonie skażeniem.

Przed podjęciem decyzji o przeprowadzce, Sąd Okręgowy zlecił Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy prowadzenie cyklicznych badań w lokalu przy Skierniewickiej. Wyniki nie były zadowalające. Zarówno cząstkowe jak i podsumowane w końcowym raporcie z 30 listopada 2016 roku potwierdziły występowanie szkodliwych substancji "na poziomach wyższych niż dopuszczalne".

Dzielnica będzie apelować

Sądowe służby BHP uznały więc, że przekroczenia zanotowane w lokalu i związany z nimi ostry, drażniący zapach nie pozwalają na przebywanie tam pracowników.

W związku z informacją o zamknięciu filii sądu, urząd na Woli poprosił odpowiednie służby o wyjaśnienia. – Wyślemy pismo do WIOŚ i sanepidu z prośbą o wyjaśnienie sytuacji, przedstawienie najnowszych informacji w tej sprawie i danych dotyczących jakości powietrza w tym rejonie – powiedział nam Mariusz Gruza, rzecznik dzielnicy.

- Poza tym, nie mamy niestety zbyt wielu kompetencji w tym zakresie. Nie możemy badać powietrza, ani interpretować wyników. Opieramy się na tym, co robią wykwalifikowane instytucje – dodał zapewniając, że dzielnica robi w tej sprawie "wszystko, co może".

Deweloper oczyścił grunt

Kiedy po jednej stronie zamykana jest placówka sądu, po drugiej w najlepsze trwa budowa nowego osiedla mieszkaniowego City Link. Pierwszy etap już się zakończył. Blok stoi w stanie surowym, a jego oddanie planowane jest na koniec II kwartału 2017 roku. Budowa drugiego budynku – właśnie się rozpoczyna.

Przeprowadzane na jej terenie badania potwierdziły przekroczenia m.in. baru czy wielopierścieniowych węglowodorów. W związku z tym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zleciła deweloperowi przeprowadzenie remediacji, czyli oczyszczenie gruntu z niebezpiecznych substancji.

"Prace te zostały już zakończone, a odpowiednia dokumentacja przekazana do RDOŚ" - informuje Paulina Derylo, rzeczniczka dewelopera. Zapewnia też, że sprawą zajmowały się odpowiednio wykwalifikowane służby.

Zdaniem okolicznych mieszkańców odczuwalny smród mógł mieć związek właśnie z czyszczeniem gruntu. Deweloper nie zgadza się z zarzutami. "Pragniemy stanowczo zapewnić, że uciążliwości zapachowe (...) nie miały związku z pracami remediacyjnymi, które prowadziliśmy" – stwierdza rzeczniczka firmy.

O sprawę zapytaliśmy WIOŚ, który nadzorował pierwszy etap inwestycji. Inspektorat przyznaje, że ostatnie badania przeprowadzane w tym rejonie nie wykazały przekroczeń. - Zakończyliśmy nasze działania około 11 sierpnia. Po tym zrobiliśmy kontrolę sprawdzającą. Robiliśmy też pomiary powietrza i nie stwierdziliśmy przekroczeń ani na terenie placu budowy, ani w obrębie ulicy Skierniewickiej – precyzuje Krzysztof Gołębiowski.

- Obecnie nie prowadzimy działań i nie spływają do nas skargi mieszkańców. Od tego czasu mieliśmy jedną interwencję i zapytania radnych dzielnicy – dodaje.

Optymistyczne informacje przekazuje również RDOŚ, który nadzoruje z kolei drugi etap (drugi budynek). "W dokumentacji przekazanej przez inwestora przedstawiono wyniki badań wód gruntownych, które wskazują, że (...) spełnia ona warunki dla klasy I-II tzn. wody bardzo dobrej i dobrej jakości" – informuje rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Agata Antonowicz.

"Skąd jest ten syf?"

Czy to oznacza, że problemu nie ma? - Oczywiście, że jest. Nawet jeśli w danej chwili nie ma tam przekroczeń, to niestety ludzie cały czas są narażeni na oddziaływanie benzenu – mówi pani Alina, mieszkanka Skierniewickiej.

- Najbardziej chcielibyśmy, żeby ktoś w końcu stwierdził, skąd ten syf pochodzi. Jakie jest źródło? To jest największa zagadka. Mówią, że to wody gruntowe. Ale w takim razie skąd płyną? – dodaje pan Tomasz, inny mieszkaniec.

- Minął rok od wybuchu tej sprawy. Różne instytucje nas uspokajają, a mieszkańcy cały czas są narażeni na działanie szkodliwych substancji, w tym benzenu. Wielu z nich zgłasza się do mnie i mówi o problemach zdrowotnych, takich jak zawroty głowy albo problemy z oddychaniem – mówi radna Skubida.

- Nie ma instytucji, która chciałaby i mogła coś z tym zrobić – dodaje.

Brak chętnego do zajęcia się wodą

WIOŚ zajmuje się przede wszystkim badaniem powietrza (choć trzeba przyznać, że w przypadku Skierniewickiej wyszli nieco poza swoje kompetencje i badali również wodę, i grunt). RDOŚ z kolei bada grunt. Kto w takim razie powinien zająć się wodą?

"Kwestia ta nie jest uregulowana w obowiązujących przepisach prawa. Zapytanie w tej sprawie skierowaliśmy do Ministerstwa Środowiska. Oczekujemy na odpowiedź" – informuje nas Agata Antonowicz z RDOŚ.

- Przekroczenia stężeń nie występują cały czas. W niektórych miejscach są, w innych nie. Jedne badania to potwierdzają, inne nie. A dla urzędników – jeśli nie ma czegoś na papierze, to nie ma sprawy – rozkłada ręce Skubida.

Problem dotyczy nie tylko Skierniewickiej. Dawna Wola – jako dzielnica przemysłowa – upstrzona była fabrykami i zakładami chemicznymi. Część z nich została zburzona w czasie wojny, a kilkadziesiąt lat później w ich miejscach zaczęły wyrastać bloki mieszkalne czy instytucje publiczne. Mapę potencjalnych zagrożeń przygotowali kilka miesięcy temu mieszkańcy. Grzybowska, Żytnia, Kolejowa czy Żelazna – to tylko kilka z długiej listy ulic, na których przed wojną działały zakłady.

Mapa potencjalnych zagrożeń skażeniamiSkażone Grunty Wola / Facebook

Poza tym, stale zmienia się przecież przepływ wód gruntowych. Skażenia występujące jednego dnia na Skierniewickiej, drugiego mogą być w innej części dzielnicy. Co z tym zrobić? Jak zapobiec? Nie wiadomo – kwestia nie jest przecież "uregulowana prawnie".

Sprawa w prokuraturze

Jak informowaliśmy już na tvnwarszawa.pl, skażeniom na Skierniewickiej przygląda się Prokuratura Rejonowa na Woli. Pół roku temu wpłynęły tam dwa zawiadomienia: jedno od Anety Skubidy, drugie od mieszkańca. Jak informowali na wówczas śledczy, sprawdzane są trzy aspekty. Po pierwsze – możliwe narażenie zdrowia i życia ludzkiego. Po drugie - skażenie środowiska wskutek zrzutu skażonej wody do kanalizacji miejskiej i w końcu - niedopełnienie obowiązków przez zarząd i pracowników firmy Ronson.

Zapytaliśmy prokuraturę o postęp prac. "Postępowanie przygotowawcze we wskazanej kwestii nadal jest prowadzone i toczy się aktualnie w fazie In rem [w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie – red.]. Nadal prowadzone są czynności procesowe zmierzające do kompleksowego wyjaśnienia sprawy" – poinformował Piotr Trzaska, zastępca Prokuratora Rejonowego.

Co na to deweloper? "Zapewniamy, że nasza inwestycja City Link była przygotowana i jest realizowana zgodnie ze wszystkimi wymogami obowiązującego prawa. Od początku inwestycji ściśle współpracujemy z właściwymi instytucjami, w tym również oczywiście z instytucjami zajmującymi się ochroną środowiska i ściśle stosujemy się do wszystkich stawianych nam wymogów i zaleceń" – zaznacza rzeczniczka firmy Ronson.

Na początku grudnia mieszkańcy Skierniewickiej zorganizowali protest. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób:

"Skończcie nas truć!"
"Skończcie nas truć!"Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

Nie tylko przy ul. Skierniewickiej występują problemy związane ze skażeniami. Zobacz materiał opisujący przypadek osiedla przy Obozowej 20:

Video (Toksyczne substancje przy Obozowej 20): 1506096

Karolina Wiśniewska

Pozostałe wiadomości

Niezwykle niebezpiecznego krwotoku tętniczego doznała 42-letnia mieszkanka Woli, która przewróciła się w czasie rowerowej wycieczki na Starówkę. Pomocy udzielili jej strażnicy miejscy, których zaalarmował mąż poszkodowanej.

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Radomiu. 25-latek przewoził na naczepie traktor, w pewnym momencie gwałtownie zahamował. Maszyna spadła na sąsiedni pas, na którym stał samochód osobowy - jego kierowca wykazał się refleksem i uniknął tragedii.

Gwałtownie hamował, ciągnik rolniczy spadł z naczepy na sąsiedni pas

Gwałtownie hamował, ciągnik rolniczy spadł z naczepy na sąsiedni pas

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar ciężarówki z naczepą na drodze ekspresowej S8 w okolicach Rawy Mazowieckiej (Łódzkie). Kierowcy nic się nie stało. Jeden z pasów w kierunku Warszawy wciąż pozostaje zablokowany.

Na S8 zapaliła się ciężarówka z naczepą. Jeden z pasów w kierunku Warszawy nieprzejezdny

Na S8 zapaliła się ciężarówka z naczepą. Jeden z pasów w kierunku Warszawy nieprzejezdny

Źródło:
tvn24.pl

W Mławie kierowca audi uderzył w ogrodzenie prywatnej posesji. Jak podaje policja, zatrzymał się dopiero na ścianie budynku. Następnie razem z pasażerem zniknęli z miejsca zdarzenia.

Uderzył w ogrodzenie posesji. Zatrzymał się na ścianie budynku

Uderzył w ogrodzenie posesji. Zatrzymał się na ścianie budynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Jawczycach pod Warszawą kierowca, który cofał ciężarówką, potrącił mężczyznę. Poszkodowany był reanimowany przez służby ratunkowe, jego życia nie udało się uratować.

Mężczyzna dostał się pod koła ciężarówki. Nie przeżył

Mężczyzna dostał się pod koła ciężarówki. Nie przeżył

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Krajowa prowadzi postępowania dotyczące dwóch pożarów, do których doszło w Warszawie. Jedno ze śledztw dotyczy strawionej przez ogień hali przy Marywilskiej 44, drugie pożaru, który wybuchł w kwietniu, ale prokuratura nie precyzuje, co się paliło.

Dwa śledztwa w sprawie pożarów w Warszawie. W jednym zarzuty o charakterze terrorystycznym dla pięciu osób

Dwa śledztwa w sprawie pożarów w Warszawie. W jednym zarzuty o charakterze terrorystycznym dla pięciu osób

Źródło:
PAP

Samochód zjechał z drogi w powiecie legionowskim i przewrócił się na bok przy przydrożnym lesie. Pojazdem podróżowały trzy osoby. Trwają działania służb.

Samochód zjechał z drogi i przewrócił się na bok

Samochód zjechał z drogi i przewrócił się na bok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragicznie zakończyła się jazda motocyklisty, który nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Mężczyzna, który jechał bez kasku, stracił panowanie nad pojazdem, wjechał w środek wysepki ronda i przewrócił się. 46-latek zginął na miejscu.

Motocyklista uciekał przed policją. Przewrócił się i zginął

Motocyklista uciekał przed policją. Przewrócił się i zginął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala w Ciechanowie trafił mężczyzna z raną postrzałową brzucha. Policjanci rozpoczęli poszukiwania sprawcy i zatrzymali 45-latka z powiatu legionowskiego. Usłyszał zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Postrzelił mężczyznę w brzuch, usłyszał zarzut

Postrzelił mężczyznę w brzuch, usłyszał zarzut

Źródło:
PAP

Od soboty trwają poszukiwania mężczyzny, który zniknął pod wodą w rzece Narew w miejscowości Łacha. Strażacy i Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe szukają zaginionego przy użyciu sonarów i dronów. - Zaginiony to 19-letni maturzysta - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Poszukiwania na Narwi. 19-latek świętował zakończenie matur. "Chciał dopłynąć do boi"

Poszukiwania na Narwi. 19-latek świętował zakończenie matur. "Chciał dopłynąć do boi"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Żuromina (Mazowieckie) zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o handel fentanylem, substancją o działaniu 50 razy silniejszym od heroiny. Obaj zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im do 12 lat więzienia.

Policja zatrzymała dilerów fentanylu

Policja zatrzymała dilerów fentanylu

Źródło:
PAP

Pozostałości dekoracji malarskich zostały odkryte na ścianie w budynku na Pradze. Jak poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, mogły być one związane z mieszkaniem znanego praskiego rabina.

"Praga nieustannie zaskakuje". W starej kamienicy odkryli dekoracje malarskie

"Praga nieustannie zaskakuje". W starej kamienicy odkryli dekoracje malarskie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek rozpoczęło się losowanie miejsc na tymczasowym targowisku dla kupców ze spalonego centrum handlowego Marywilska 44. Przed kontenerem, gdzie przeprowadzane są formalności, oczekuje grupa kilkuset osób. Kolejka przesuwa się bardzo wolno.

Na przydział kontenera czeka kilkaset osób. Przez godzinę obsłużono zaledwie 15

Na przydział kontenera czeka kilkaset osób. Przez godzinę obsłużono zaledwie 15

Źródło:
tvnwarszawa.pl

My istniejemy. Nie zapominajcie - mówią kupcy z Marywilskiej. Dwa tygodnie temu w gigantycznym pożarze większość z nich straciła majątki życia. Dzisiaj o godzinie 9.00 zaczęli losować miejsca w tymczasowych kontenerach, które na handel przygotowało miasto. Na miejscu pojawili się już w niedzielę, bo chcieli mieć pewność, że to losowanie przebiegnie spokojnie.

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Źródło:
tvn24.pl

W sprawie pożaru centrum handlowego przy Marywilskiej 44 prokuratura bada wątek udziału zorganizowanej grupy przestępczej - ustalił dziennik "Rzeczpospolita".

Pożar hali przy Marywilskiej 44. Prokuratura rozszerza zakres śledztwa

Pożar hali przy Marywilskiej 44. Prokuratura rozszerza zakres śledztwa

Źródło:
"Rzeczpospolita", Radio ZET, tvnwarszawa.pl

Ze sklepu jubilerskiego przy Pięknej w Warszawie skradziono pięć pierścionków z brylantami o łącznej wartości 200 tysięcy złotych. Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali w Wyszkowie podejrzanego o kradzież. 46-letni Gruzin najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Uciekł z pierścionkami wartymi 200 tysięcy złotych

Uciekł z pierścionkami wartymi 200 tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Mławy eskortowali samochód z rodzącą kobietą. Przyszła mama jechała do szpitala w Działdowie, ale jedyna droga w rejonie Mławki była zablokowana z powodu tragicznego wypadku. Liczyła się każda sekunda.

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19-letni kierowca bmw, który przywiózł swojego znajomego do ciechanowskiej komendy, zaparkował na miejscu dla osób niepełnosprawnych i stracił prawo jazdy.

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymali go, bo nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Okazało się, że w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, bo ma dwa aktywne zakazy prowadzenia aut. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy mogą już korzystać z pierwszego odcinka Skweru Krasińskiego na Żoliborzu. Pojawiły się nowe alejki i różnorodna zieleń. Jednocześnie trwają prace na drugim odcinku.

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trwają prace remontowe na torach tramwajowych do zajezdni Annopol. W poniedziałek roboty wejdą w kolejny etap, który oznacza utrudnienia dla kierowców. Będą objazdy.

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Źródło:
PAP

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek, które pozwalają na otwarcie bramek metra. Rzeczniczka ratusza Monika Beuth deklaruje, że nowe legitymacje, które zostaną zamówione przez warszawskie szkoły, będą miały elektroniczne warstwy umożliwiające zapis danych.

Urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek pozwalających wejść do metra

Urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek pozwalających wejść do metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl