Wiemy, ile miasto wydaje na kampanię o smogu

[object Object]
Jan Mencwel o smoguMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Ponad 43 tysiące złotych w 2016 roku i blisko 150 tysięcy w 2017 - tyle miasto wydało na kampanię informacyjną "Oddychaj Warszawo", która miała zachęcić warszawiaków do współpracy w walce ze smogiem. Akcja ma być kontynuowana również w obecnym roku, na jeszcze większą skalę. Pytanie: jakie efekty przynosi?

Miejska kampania dotycząca smogu prowadzona jest już ponad rok (od grudnia 2016). Z plakatów i billboardów porozwieszanych w całej Warszawie możemy dowiedzieć się między innymi, że "komunikacja miejska to najlepszy wybór", "1/4 roku to dni z przekroczeniami norm jakości powietrza", a "to czym palimy ma znaczenie".

Reklamy - oprócz tradycyjnych wielkoformatowych plakatów - umieszczono też na ekranach w komunikacji miejskiej i na autobusach. W internecie z kolei uruchomiono profil na Facebooku o nazwie "Zielona Warszawa". Całość akcji przebiega pod hasłem "Oddychaj Warszawo".

Koszty kampanii

Postanowiliśmy zapytać ratusz, ile kosztowała do tej pory. Jak poinformował nas Tomasz Demiańczuk z miejskiego Biura Marketingu Miasta, w 2016 roku wydano na nią dokładnie 43 296 złotych brutto, a w 2017 roku - 149 752 złote brutto.

"Działania w ramach #OddychajWarszawo będą kontynuowane również w 2018 roku" - zapowiada urzędnik. Kampania ma być jednak nieco zmieniona, a jednym z głównych dodatków będzie nowy temat - uchwała antysmogowa. Ta weszła w życie w listopadzie i zakłada m.in. pozbycie się kotłów na węgiel lub drewno (tzw. kopciuchów) do 2022 roku.

"Nowością będą też magnetyczne tablice informacyjne, które zostaną przekazane do warszawskich przedszkoli i szkól podstawowych. Na nich, w przyjaznej dla młodzieży formie kolorowych identyfikatorów, zamieszczane będą informacje o aktualnym stanie jakości powietrza" - zapowiada Demiańczuk.

Nowym elementem ma być także rower cargo oklejony barwami kampanii "Oddychaj Warszawo", który na miejskich imprezach plenerowych będzie służył za punkt informacyjny dla mieszkańców.

Część skierowana ma być do konkretnej grupy - mieszkańców wciąż niepodłączonych do sieci ciepłowniczej lub gazowej. "W tych miejscach już wkrótce pojawią się ekoedukatorzy. W pierwszym półroczu odwiedzą około 5000 gospodarstw domowych, które potencjalnie mogą być beneficjentami miejskiego programu ekodotacji" - zapowiada Demiańczuk.

Dotacje na wymianę pieców

Urzędnik w informacji przesłanej naszej redakcji przekonuje, że "dzięki kampanii Warszawa ma możliwość szerokiego dotarcia z informacjami do warszawiaków. Nawet tych, którzy na co dzień nie są zainteresowani tematyką jakości powietrza".

Ma możliwość. Pytanie, czy dociera. Niedawno aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze wytknęli władzom stolicy, że ich działania są nieefektywne. Na potwierdzenie swojej tezy podali kiepskie - ich zdaniem - zainteresowanie warszawiaków dotacjami, jakie ratusz proponuje na wymianę pieców.

"Zgodnie z Programem Ochrony Powietrza dla Warszawy, pieców podlegających wymianie znajduje się ponad 16 tysięcy. W 2017 roku w Warszawie udzielono jedynie 262 dotacji do wymiany pieców. W sezonie 2017/2018 do końca lutego wpłynęło tylko 146 wniosków, a termin upływa już za miesiąc, 31 marca" - przekonywali aktywiści MJN.

Prezes stowarzyszenia Jan Mencwel zwracał uwagę, że niskie - według niego - zainteresowanie programem sprawia, że miasto "nie wywiązuje się z własnych obietnic".

Jeśli chodzi o dane zaczerpnięte z miasta, w ubiegłym sezonie warszawiacy złożyli 399 wniosków o łącznej kwocie dofinansowania w wysokości 3,23 miliony złotych. Wnioski wpłynęły od 355 właścicieli domów jednorodzinnych, 26 wspólnot mieszkaniowych (880 lokali), 15 przedsiębiorców i trzy spółdzielnie mieszkaniowe (143 lokale).

Część wnioskujących nie zgłosiła się na podpisanie umowy. Ostatecznie więc miasto udzieliło 279 dotacji. "262 z nich (na kwotę blisko 1,9 miliona) związane były ze zmianą źródła ciepła na opalane paliwem gazowym, a 17 (na kwotę 322 tysięcy) z przyłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej" - precyzuje Demiańczuk. I dodaje: "w sumie z budżetu miasta na wymianę sposobu ogrzewania wydano w ubiegłym roku niemal 2,2 miliona złotych". Przypomnijmy, że z 23 milionów złotych zarezerwowanych na ten cel w budżecie na 2017 rok.

MJN krytykuje ratusz

Według Miasto Jest Nasze, informacji na temat możliwości uzyskania dotacji jest za mało. Społecznicy przekonują, że ratusz w swojej kampanii skupił się głównie na danych pokazujących zmianę stanu powietrza w stolicy.

Zadaliśmy urzędnikom pytanie jak oceniają swoją kampanię informacyjną dotyczącą wymiany pieców, biorąc pod uwagę rezultaty (w tym liczbę udzielonych dotacji). Nie otrzymaliśmy jednoznacznej odpowiedzi. Oprócz cytowanych wcześniej wypowiedzi o możliwości "szerokiego dotarcia do warszawiaków", Tomasz Demiańczuk przekonywał, że dzięki kampanii mieszkańcy mogą "w przystępny sposób pozyskać podstawową wiedzę na temat zagrożeń związanych z zanieczyszczeniami powietrza, a także działań jakie mogą sami podjąć, aby tej sytuacji przeciwdziałać". Tyle.

Przypomnijmy, warszawiacy mogą otrzymać dopłaty wysokości od 7000 do 20 000 złotych (szczegółowe informacje o wysokości dopłaty można znaleźć na stronie miasta). Udzielane wsparcie nie może jednak - jak przekonuje ratusz - przekroczyć 75 procent kosztów realizacji inwestycji. Tu w oczywisty sposób nasuwa się pytanie - dlaczego nie? Dla osób najuboższych nawet 75-procentowe dofinansowanie może okazać się zbyt niskie.

"Stosujemy najwyższy próg możliwy dla indywidualnej sytuacji" - zapewnia Demiańczuk. I dodaje: "wysokość dofinansowania została wypracowana w toku konsultacji, także ze stroną społeczną. Dofinansowania mają charakter uzupełniający i powinny stanowić dla mieszkańców zachętę do działań - Warszawa stara się ułatwić podjęcie decyzji o inwestycji".

Co z kwestią najuboższych gospodarstw? "Przygotowujemy również mechanizm pomocy dla osób, których nie stać na poniesienie kosztów związanych z wymianą źródła ogrzewania, a także do mieszkańców, którzy mogliby mieć problemy z wypełnieniem niezbędnych dokumentów" - pisze urzędnik.

Demiańczuk zapewnia, że władze miasta widzą problem niskiej emisji i dążą do całkowitego zaprzestania używania kotłów opalanych paliwami stałymi. "W ciągu ostatnich lat zmieniliśmy sposób ogrzewania w ponad 10 tysiącach lokali. Tylko w 2017 roku podłączyliśmy do sieci ciepłowniczej ponad tysiąc mieszkań. Obecnie piece węglowe używane są w niespełna dwóch tysiącach lokali miejskich co stanowi dwa procent całego zasobu. Wszystkie tego typu instalacje zostaną zlikwidowane do końca przyszłego roku" - wylicza urzędnik.

kw/bb/r

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl