Wielka kałuża. Poczekać aż wyschnie czy przejechać na skórce od banana?

Karta pieszegoFB/Piesza Masa Krytyczna

Za dwa tygodnie, z niewielkim okładem, każdy kto zechce chodzić po stołecznych chodnikach, będzie musiał zdać stosowny egzamin. Nie jest długi i można go przeprowadzić online, a potem dostać Warszawską Kartę Pieszego. Tak przynajmniej wynika z opisu akcji przygotowanej przez miejskich aktywistów.

"Jak powinien zareagować pieszy na zachowanie się kierowcy, który wymusił pierwszeństwo na zielonej strzałce?" – brzmi jedno z pytań składających się na internetowy test. Możliwe odpowiedzi są równie dziwaczne: - wzruszeniem ramion - po co denerwować się na coś, co zdarza się niemal codziennie - wzięciem pół dnia wolnego i udaniem się na najbliższy posterunek policji, by zgłosić wykroczenie - przeprosić kierowcę.

Podobnych zagadek jest sześć. Do każdej zdjęcie pokazujące stołeczny absurd drogowy, niebezpieczną sytuację czy kuriozalne zachowanie kierowcy samochodu. No i niemniej kuriozalne możliwe odpowiedzi. Sugerują, że pieszy jest ignorowanym, dyskryminowanym uczestnikiem ruchu drogowego w stolicy. Strona z testem stylizowana jest na oficjalną witrynę miasta, ale promuje wspólne wydarzenie ośmiu organizacji społecznych. Razem planują Pieszą Masę Krytyczną. Została zgłoszona na 30 września. Ma wystartować z ronda de Gaulle’a. - Liczymy na udział kilkuset osób. A chodzi nam o kilka rzeczy. Po pierwsze, żeby sprawami pieszych zainteresowały się władze Warszawy – mówi jeden z organizatorów akcji Robert Buciak ze Stowarzyszenia Zielone Mazowsze. - Po drugie chcemy w ogóle zwrócić uwagę na pieszych. Tyle się mówi na przykład o drogach rowerowych, a zapomina się o tym, że chodniki są dziurawe, że nie ma ławek - dodaje i stwierdza gorzko, że wiele do poprawy jest również w sferze językowej.

- Informacje o wypadkach z udziałem pieszych często podsumowuje się komunikatem typu "nie było utrudnień w ruchu". Tak jakby najważniejsze było, czy samochody musiały zwolnić, czy nie, a stan człowieka miał mniejsze znaczenie – stwierdza Buciak.

I dodaje, że trzeci cel Pieszej Masy Krytycznej to wskazanie konkretnych miejsc w Warszawie do zmian, poprawienia, przebudowy.

"Nie da się przejść"

Organizatorzy mają już wytypowane lokalizacje. Pokażą te, które znaleźli na trasie przemarszu z ronda de Gaulle’a na Wolę, przed siedzibę Zarządu Dróg Miejskich. Będą szli chodnikami i zwracali uwagę na trakty zastawione samochodami, śmietnikami, trudną do pokonania z wózkiem lub na wózku kostkę brukową na wjazdach w bramy. Tylko na rondach Dmowskiego i Czterdziestolatka Piesza Masa Krytyczna ma zejść z dróg przeznaczonych dla pieszych.

- Chcemy je pokonać górą, żeby pokazać, jak łatwym i szybkim mogłoby być dla pieszego przejście tych miejsc, gdyby zostały odpowiednio zorganizowane – mówi Buciak. Dodaje, że nie wierzy w inicjatywę ratusza dotyczącą wytyczenia zebr na tych rondach. – W praktyce nic się w tej sprawie nie dzieje, a planów i pomysłów jest dużo. Między innymi taki, żeby przejścia nie były na samym rondzie Dmowskiego, tylko przy pobliskich uliczkach. To zupełnie bez sensu, bo kierowcy będą musieli się zatrzymać, a pieszy i tak będzie miał daleko – podsumowuje.

Niemoc władz

Przed siedzibą ZDM organizatorzy Pieszej Masy Krytycznej mają przedstawić swoje postulaty, których realizacja ma poprawić sytuację pieszych w Warszawie. Twierdzą, że aktualne działania miasta są niewystarczające.

- Warszawska polityka mobilności miała być przyjęta na wiosnę, ale utknęła w radzie miasta. Ale co z tego, skoro takich ustaleń trzeba jeszcze przestrzegać – mówi Buciak. Jako zły przykład wskazuje standardy projektowania i wykonywania infrastruktury dla pieszych, które miasto ma od 2016, ale – jego zdaniem – samo się do nich nie stosuje. Przykładem ma być przebudowa Tamki, gdzie nadal jest wąsko, a samochody parkują na chodnikach.

W ratuszu pracują

- Zarzut, że miasto niewiele robi dla pieszych jest niesprawiedliwy – uważa Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dodaje, że przestrzeń publiczna, jej dostępność, estetyka i dostosowanie do potrzeb różnych grup z naciskiem na pieszych oraz rowerzystów jest od dawna priorytetem miasta.

- Zwykle jest tak, że przy przebudowie ulic wyznaczamy ścieżki rowerowe, remontujemy chodniki. Olbrzymia część chodników jest wyremontowana, poszerzana, płaska. Separowane są samochody od ciągów pieszych, tam gdzie to jest niezbędne. Ale oczywiście na co dzień spotykamy się z sytuacjami, że kierowcy szukając miejsca do parkowania, blokują przejście pieszym – dodaje Milczarczyk. Na pretensje o brak zebr przy rondach Dmowskiego i Czterdziestolatka odpowiada, że metropolia to bardzo skomplikowany organizm, a pewne procesy muszą trochę trwać. – Przypominam, że niedawno powstały przejścia dla pieszych przez Emilii Plater czy przez Czerniakowską przy Chełmskiej – mówi rzecznik. Ratusz twierdzi, że tworzenie ułatwień dla pieszych i promowanie takiego sposobu poruszania się po mieście jest priorytetem władz. Zielone Mazowsze i inne organizacje społeczne nie są przekonane, choć zgodnie twierdzą, że tak właśnie powinno być. – Człowiek jest stworzony do chodzenia i taki sposób poruszania się po mieście byłby dla nas wszystkich po prostu zdrowszy – podsumowuje Robert Buciak.

ZOBACZ TEŻ AKTYWNE PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH NA WASZYNGTONA:

mś/b

[object Object]
Tak działa aktywne przejście dla pieszych na Waszyngtona Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Źródło zdjęcia głównego: FB/Piesza Masa Krytyczna

Pozostałe wiadomości

Od początku nowego roku w szpitalu św. Anny na Barskiej nie będzie już oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej - zostanie przeniesiony do Szpitala Bródnowskiego i Konstancina-Jeziorny. Czy pacjenci, trafiający dotychczas na Ochotę, dostaną pomoc w innych szpitalach? Lekarze z Barskiej mają wątpliwości.

"Każdy warszawiak, na pytanie, gdzie pójść w razie urazu, odpowie, że na Barską". Tylko do końca roku

"Każdy warszawiak, na pytanie, gdzie pójść w razie urazu, odpowie, że na Barską". Tylko do końca roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl