Na Targówku powstaje właśnie najważniejszy dokument, który określi, jak będą wyglądały okolice skweru im. Stefana Wiecheckiego "Wiecha". W jego tworzenie, dzięki konsultacjom społecznym, mogą włączyć się mieszkańcy. Propozycje zmian przedstawia ruchoma makieta, wystawiona na weekend przed teatrem Rampa. - Zainteresowanie jest duże. Ludzie przychodzą z własnymi pomysłami - mówi nasz reporter.
- Konsultanci, którzy są na skwerze, rozmawiają z kolejnymi mieszkańcami. Wypełniają ankiety i zapisują ich pomysły - relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl, Mateusz Szmelter.
Duże zainteresowanie projektem cieszy urzędników.
- Od rana odwiedziło nas już bardzo dużo osób - chwali się Monika Komorowska z Centrum Komunikacji Społecznej. - Takie konsultacje w plenerze zawsze cieszą się dużą popularnością. Mieszkańcy, wracający z pracy czy z zakupów, zatrzymują się przy naszym pawilonie i zaczynają spontaniczną rozmowę - opowiada.
To już drugi etap konsultacji dotyczących zmian w tej części dzielnicy. Już w czasie zeszłorocznych spotkań można było podpowiedzieć urzędnikom, jak powinien wyglądać ten rejon.
- Konsultacje miały formułę warsztatów. Zorganizowaliśmy także spacer z varsavianistą. Wiele osób podzieliło się swoimi uwagami. Wśród ich postulatów znalazło się zachowanie obecnych terenów zielonych i uporządkowanie miejsc parkingowych. Mieszkańcom spodobał się także pomysł wybudowania na osi teatru Rampa domu kultury - opowiada Monika Komorowska z Centrum Komunikacji Społecznej, koordynatorka projektu.
Uwagi zebrane w czasie pierwszego etapu zostały wykorzystane przy przygotowywaniu dwóch koncepcji zagospodarowania skweru.
Teraz oba warianty przedstawiono na makiecie, którą można będzie oglądać do niedzieli.
Wersja zachowawcza czy rozwojowa?
Czym różnią się dwa proponowane warianty?
Chodzi głównie o zagospodarowanie niezabudowanych terenów po północnej stronie ul. Olgierda oraz przy ul. Remiszewskiej, Ossowskiego i Barkocińskiej, które są obecnie są wykorzystywane jako parkingi.
Pierwszy z wariantów zakłada, że w miejscu placów do parkowania powstaną wielopoziomowe parkingi. W drugim projekcie architekci proponują, aby postawić tam budynki mieszkalno-usługowe. Nowe miejsca parkingowe dla mieszkańców miałyby zaś zostać wyznaczone wzdłuż ulic.
- Mieszkańcom bardzo zależało na tym, aby zachować park w obecnym kształcie, dlatego oba projekty nie zakładają zmniejszenie terenów zielonych - podkreśla Komorowska.
Mieszkańcy mogą także zdecydować, jakie elementy małej architektury chcieliby zobaczyć na skwerze i wokół niego. - Pojawiły się pomysły wybudowania tam amfiteatru czy skateparku. Widać, że mieszkańcy są potrzebują nowych terenów rekreacyjnych - mówi koordynatorka konsultacji.
Wytyczne na przyszłość
Plan zagospodarowania przestrzennego to jednak dopiero pierwszy krok w stronę zmian na skwerze Wiecha.
- Trzeba podkreślić, że plan zagospodarowania przestrzennego to nie konkretny projekt zmian, które będą wprowadzane w ciągu najbliższych miesięcy, ale pewne wskazówki dotyczące tego, jakie inwestycje powinny być tu realizowane w przyszłości. Po uchwaleniu planu deweloperzy, którzy będą chcieli tu budować czy miejskie spółki planujące np. budowę nowych ulic i infrastruktury, będą musieli się do niego stosować - wyjaśnia Komorowska.
PLAN MIEJSCOWY - O CO TU CHODZI? ZOBACZ INFORMATOR RATUSZA.
Urzędniczka podkreśla, że jeśli dalsze prace będą przebiegać bez przeszkód, to w ciągu pół roku gotowy plan zagospodarowania powinien zostać przedstawiony władzom dzielnicy i mieszkańcom.
Konsultacje społeczne dot. przyszłości skweru Wiecha
Makietę można oglądać do niedzieli na skwerze przy ul. Kołowej 20, w godzinach 10.00-20.00.
Dłużej, bo do 22 czerwca, pomysły będzie można zgłaszać przez formularz internetowy na stronie miasta.
jk