Zmiany są efektem rozporządzenia Ministra Środowiska z grudnia 2016 roku. Dokument wprowadza niemałą rewolucję w sortowaniu śmieci. Do tej pory mieszkańcy dzielili odpady na trzy grupy: segregowane suche (gdzie umieszczany był zarówno plastik, jak i papier), szkło opakowaniowe i pozostałe odpady zmieszane, których nie można było zakwalifikować do poprzednich kategorii. Na mocy rozporządzenia ministra konieczne będzie dostawienie dwóch dodatkowych pojemników. Pierwszy na odpady papierowe (wrzucane obecnie razem z plastikiem) i drugi - na odpady BIO. To nowa kategoria, do której kwalifikowane będą odpadki kuchenne z wyjątkiem pochodzenia zwierzęcego i tłuszczy.
Spotkania informacyjno-konsultacyjne
Zmiany wejdą w życie dopiero w styczniu 2019 roku. Jednak już teraz władze Warszawy organizują cykl spotkań dla mieszkańców w tej sprawie. "Ich celem jest poinformowanie o zmianach oraz uzyskanie opinii mieszkańców, organizacji pozarządowych i wszystkich zainteresowanych na temat nowego sposobu zbiórki odpadów" - czytamy w komunikacie ratusza. Najbliższe spotkanie odbędzie się w poniedziałek 6 listopada w Śródmieściu (w Warsztacie Warszawskim przy placu Konstytucji 4). Kolejne w środę 8 listopada na Ursynowie (w urzędzie dzielnicy) i w czwartek na Bielanach (również w urzędzie).
Następne cztery dyskusje zaplanowano w kolejnym tygodniu. I tak w poniedziałek 21 listopada spotkanie odbędzie się Centrum Promocji Kultury przy Podskarbińskiej na Pradze Południe, we wtorek w urzędzie dzielnicy w Wawrze, w środę w urzędzie na Białołęce i w czwartek - na Mokotowie, w Centrum Łowicka przy Łowickiej 21.
Zgłoszenia przez internet i pocztą
Wszystkie debaty będą odbywać się w godzinach 18-20. Ci, którzy nie będą mogli uczestniczyć w spotkaniach, mogą zgłosić swoje uwagi drogą mailową lub listownie - wysyłając do stołecznego Biura Gospodarki Odpadami. Więcej informacji na stronie czysta.um.warszawa.pl.
W Warszawie ponad 90 proc. mieszkańców deklaruje selektywną zbiórkę śmieci. "W 2016 roku zanotowano wzrost łącznej masy odpadów: papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło, w stosunku do lat poprzednich. To dowód na lepszą jakościowo selektywną zbiórkę odpadów komunalnych wśród mieszkańców Warszawy" - przekonują urzędnicy ratusza. "W skali całego miasta odpady zbierane selektywnie stanowiły w 2016 roku 25,53 proc. całego strumienia odebranych odpadów komunalnych" - dodają.
Jak segregować śmieci? Pytamy warszawiaków. ZOBACZ ARCHIWALNE MATERIAŁY:
segregacja śmieci
segregacja śmieci
kw/mś
Źródło zdjęcia głównego: MPO