- W okolicach obecnie budowanego wiaduktu na Andersa walczyli powstańcy z grupy AK "Radosław" - przekonywał Igor Sokołowski, gospodarz programu "Miejski Reporter". - Takich miejsc jest wiele, trudno je przemianować - skomentował krótko Michał Grodzki, radny z PiS.
Z kolei Dariusz Dolczewski z PO zaproponował inne miejsce, okolice kopca Powstania Warszawskiego. - Ma powstać ulica Czerniakowska bis, niech ten odcinek ma właśnie nazwę AK "Radosław" - argumentował radny.
"To niesmaczne"
Zmiana nazwy ronda "Radosława" to nie nowy pomysł. Nazwa od początku spotkała się z krytyką i wielu warszawiaków do dziś nie chce jej zaakceptować. "Radosława" konsekwentnie broni jednak m.in. środowisko bliskie PiS. - Niesmaczna sytuacja pojawi się w momencie, kiedy żyjący z tej grupy powstańcy stracą swój patronat nad rondem. Trudno byłoby im znieść takie odebranie nazwy - twierdzi Michał Grodzki, miejski radny.
Problemu nie widzi radny PO, który opowiada się za koniecznością uregulowania tej niezręcznej sytuacji. - Powstańcza historia walczy z nazwą nadaną oddolnie, stworzoną przez mieszkańców w latach 50-tych. Ta nazwa sama się nie wykluła. Musimy to uregulować - twierdzi Dolczewski.
Z argumentami młodego radnego, nie zgadza się przewodniczący klubu radnych PiS. W wypowiedzie udzielonej portalowi tvnwarszawa.pl stwierdził, że nazwa "rondo Babka" nie jest mocno zakorzenione w świadomości warszawiaków.
- Jestem warszawiakiem i używam obecnej nazwy ronda. Tak samo jeśli chodzi o ulicę Popiełuszki (dawna Stołeczna). Są nazwy, które powinno się zmieniać, jak np. al. Armii Ludowej. Natomiast rondo Babka wcale nie jest nazwą tak zakorzenioną w świadomości mieszkańców. O wiele bardziej warszawiacy kojarzą Kercelak, choć administracyjnie ta nazwa obecnie nie funkcjonuje – tłumaczy Maciej Wąsik.
Widzowie "za"
Rondo Babka wzięło swoją nazwę najprawdopodobniej od kopca, który znajdował się na środku skrzyżowania. Teorii skąd pochodzi nazwa jest więcej i nawet varsavianiści nie są co do tego zgodni. Fakt, że była to nazwa oddolna, nie nadana przez komunistyczne władze. W 2001 roku rondo zyskało patrona - Zgrupowanie AK "Radosław". Do dziś jednak wielu warszawiaków używa starej nazwy.
W smsowej sondzie, aż 97 proc. widzów jest za zmianą nazwy na rondo Babk, tylko 3 proc. chce pozostawienia obecnej nazwy.
bf/ec