Budowa tramwaju do Wilanowa. Zmiany na Belwederskiej, Spacerowej i Gagarina

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o kolejnych etapach budowy linii tramwajowej do Wilanowa
Rafał Trzaskowski o kolejnych etapach budowy linii tramwajowej do WilanowaTVN24
wideo 2/3
TVN24Rafał Trzaskowski o kolejnych etapach budowy linii tramwajowej do Wilanowa

Nowa organizacja ruchu zacznie obowiązywać od niedzieli, 2 kwietnia, i potrwa do pierwszych tygodni maja. W związku z budową tramwaju do Wilanowa zmiany będą dotyczyły fragmentów ulic: Belwederskiej, Spacerowej i Gagarina. Zwężenia jezdni pojawią się już jednak w czwartek i piątek.

Prace przygotowawcze do wprowadzenia zmian w organizacji ruchu rozpoczną się już w czwartek, 30 marca. Lokalne zwężenia ulicy Belwederskiej pojawią się: na jezdni w stronę Wilanowa przed skrzyżowaniem ze Spacerową (na wysokości hotelu) i za ulicą Grottgera; na jezdni w stronę centrum przed skrzyżowaniem z ulicą Lądową – na tym fragmencie dostępny będzie jeden pas ruchu (zlikwidowany zostanie buspas); za ulicą Lądową kierowcy i autobusy wrócą na swoje dotychczasowe pasy.

Jak podaje ratusz, docelowa organizacja ruchu zacznie obowiązywać od niedzieli, 2 kwietnia.

Częściowe wyłączenie z ruchu na Belwederskiej

Wschodnia jezdnia ulicy Belwederskiej zostanie wyłączona z ruchu - od ulicy Sułkowickiej do Parkowej. Kierowcy jadący w stronę centrum, podobnie jak na wcześniejszym odcinku ulicy Belwederskiej, będą poruszali się jezdnią zachodnią, którą będą dzielili z podróżującymi w kierunku Wilanowa. Na właściwą jezdnię wrócą przed ulicą Lądową.

Kierujący się do centrum na skrzyżowaniu ze Spacerową i Gagarina będą mieli do dyspozycji lewoskręt oraz pas do jazdy prosto lub w prawo. Za skrzyżowaniem pojadą już jednym pasem ruchu.

Z kolei kierowcy udający się w stronę Wilanowa na skrzyżowaniu z jednego pasa będą mogli pojechać w lewo, a z drugiego - prosto lub w prawo. Za skrzyżowaniem – dla zmierzających na południe – zarezerwowano jeden pas ruchu. Kolejny zyskają za ulicą Grottgera.

Wyjazd z drogi łączącej ulicę Belwederską z Parkową oraz z ulicy Lądowej będzie możliwy na Belwederską wyłącznie w prawo. Jadący w dół nadal będą mogli skręcić z Belwederskiej w lewo w ulicę Lądową.

PRZECZYTAJ: Tramwaj do Wilanowa. "Wkraczamy w najtrudniejszy etap budowy".

Organizacja ruchu na Belwederskiej, Gagarina i Spacerowejinfoulice.um.warszawa.pl

Zamknięte skrzyżowanie na Parkowej oraz pas na Spacerowej

Zamknięte zostanie połączenie ulicy Parkowej z Gagarina – na tej pierwszej wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy. Po stronie Łazienek Królewskich obowiązywać będzie zakaz parkowania, także na wyznaczonych miejscach postojowych.

Na ulicy Spacerowej do już obowiązujących ograniczeń dodane zostanie wyłączenie z ruchu skrajnego prawego pasa w kierunku Belwederskiej. Zostanie on wygrodzony od ulicy Zajączkowskiej. Kierowcy na skrzyżowaniu z Belwederską i Gagarina będą mogli skorzystać z prawoskrętu lub jednego pasa do jazdy prosto. Pod górę, w stronę Puławskiej, pojadą jednym pasem.

Północna jezdnia Gagarina będzie zamknięta

Drogowcy zajmą także północną jezdnię Gagarina na skrzyżowaniu z ulicą Belwederską i Spacerową. Cały ruch będzie się tu odbywał jezdnią południową. Na samym skrzyżowaniu dostępny będzie lewoskręt w Belwederską w stronę Wilanowa oraz pas do jazdy prosto w Spacerową lub w prawo do centrum. W stronę Czerniakowskiej kierowcy będą się poruszać jednym pasem.

Zmiany na skrzyżowaniu Gagarina z Czerniakowską

Niemal w tym samym czasie, bo w piątek, 31 marca o godz. 23:30, wprowadzona zostanie zmiana na skrzyżowaniu ulic Gagarina z Czerniakowską. Tu także zamknięta zostanie północna jezdnia ulicy Gagarina, a ruch zostanie skierowany na południową. W stronę Belwederskiej prowadzić będzie jeden pas ruchu. Wyjazd na Czerniakowską możliwy będzie tak jak dotychczas trzema pasami: do skrętu w lewo, jazdy prosto lub prosto i w prawo.

Jadący ulicą Czerniakowską w stronę Wilanowa będą mieli jeden pas do jazdy prosto lub w prawo w Gagarina, dwa pasy do jazdy prosto oraz osobno wydzielony lewoskręt w aleję Polski Walczącej. Cały czas obowiązuje także awaryjne zajęcie prawego pasa tej jezdni Czerniakowskiej.

Dla jadących w przeciwną stronę nic się nie zmieni. Tu nadal będą dostępne cztery pasy ruchu: lewoskręt, dwa do jazdy prosto i jeden prosto lub w prawo.

Wyjeżdżający z alei Polski Walczącej będą mogli skorzystać z trzech pasów: do skrętu w lewo, jazdy prosto i prawoskrętu. Skrajny prawy pas zostanie wygrodzony i wyłączony z ruchu.

Takie zmiany, zarówno na skrzyżowaniu z Belwederską i Spacerową, jak i Czerniakowską będą obowiązywać do początku maja.

Autor:mg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy

Pozostałe wiadomości