Najnowsze

Wymienią 40 tysięcy latarni. Miasto zapewnia, że zapłaci niższy rachunek za prąd

Najnowsze

Autor:
kk/ran
Źródło:
PAP
Prezydent mówi o programie modernizacji oświetlenia
Prezydent mówi o programie modernizacji oświetleniaTVN24
wideo 2/3
TVN24Prezydent mówi o programie modernizacji oświetlenia

Ratusz planuje wymianę około 40 tysięcy opraw oświetleniowych we wszystkich stołecznych dzielnicach. Prezydent Rafał Trzaskowski podpisał w środę umowę na dostawę i montaż ulicznego oświetlenia LED. Z kalkulacji urzędników wynika, że roczny rachunek za prąd pobierany przez miejskie latarnie spadnie dzięki temu z 27 do niecałych 10 milionów złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zmiany będą dotyczyły około 40 tysięcy latarni, które znajdują się przy ulicach podlegających pod Zarząd Dróg Miejskich. Wymiana zaplanowana została na lata 2021-2022. Dostawą opraw oświetleniowych i montażem zajmie się firma Lug Light Factory z Zielonej Góry. Chodzi o całe urządzenia - źródło światła i obudowę - zamontowane na szczycie słupa latarni. Lampy sodowe zostaną zastąpione oświetleniem LED.

"Po raz kolejny Warszawa jest na czele, jeśli chodzi o poprawę jakości życia w mieście z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii - nie gadżetów, ale elementów Smart City, z których mieszkańcy skorzystają w praktyce. Po raz kolejny też stolica korzysta z innowacji stworzonych w Polsce. Warto przypomnieć, że jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów zdalnej kontroli strefy płatnego parkowania, funkcjonujący w Warszawie od roku, jest dziełem lokalnej firmy Smart Factor" - przekazali urzędnicy.

Chcą "umknąć z pułapki galopujących cen prądu"

Ratusz przekonuje, że podpisywana w środę umowa przyniesie dla Warszawy ogromne korzyści, zarówno finansowe, jak i te związane z ochroną środowiska. Według informacji przekazanych w komunikacie, obecnie roczny rachunek ZDM za światło do wspomnianych latarni (zużywają 51,1 GWh energii) wynosi około 27 milionów złotych. Po zmianach zużycie energii urzędnicy szacują na 18 GWh, co powinno kosztować poniżej 10 milionów złotych rocznie. Wydatek powinien - zdaniem urzędników - zwrócić się w dwa lata, tylko dzięki niższym rachunkom za światło.

"Warszawę - nie tylko ZDM, ale też na przykład Tramwaje Warszawskie czy Metro Warszawskie - bardzo dotknęły rosnące ceny prądu. Jeszcze w 2018 roku 1 GWh energii potrzebnej do oświetlania ulic kosztowała nas około 450 tysięcy złotych brutto. W 2021 roku będzie to około 530 tysięcy złotych brutto. Wprowadzona w tym roku opłata mocowa, tylko dla ZDM, to dodatkowe 1,4 miliona złotych po stronie kosztów. W tej sytuacji szukamy oszczędności nie tylko dlatego, że dość szybko tym skorzystamy. Dzisiejszy wydatek to dla stolicy konieczność, żeby umknąć z pułapki galopujących cen prądu" - podał ratusz.

Podpisanie umowy na wymianę 40 tysięcy latarniUrząd m.st. Warszawy

Zdaniem prezydenta Rafała Trzaskowskiego podpisana w środę umową to odpowiedź na wciąż zmieniające się ceny prądu. "Postanowiliśmy inwestować w energooszczędne rozwiązania. To nie tylko nowe oprawy oświetleniowe, ale też zakup nowoczesnych składów dla metra, tramwajów i SKM czy opracowywanie specjalistycznych rozwiązań, które pozwalają zaoszczędzić energię" - powiedział prezydent, cytowany w komunikacie ratusza.

Nowe oświetlenie z systemem zdalnej kontroli

Kompleksowa wymiana latarń ma też poprawić bezpieczeństwo, bo nowe lampy będą jaśniejsze, będą miały ustandaryzowaną temperaturę barwową (3000K, na masztach 4000K). Pozwolą również na precyzyjne ukierunkowanie strumienia światła.

Oprawy nowego oświetlenia mają być również ergonomiczne, modułowe, zaprojektowane pod kątem łatwej obsługi, z możliwością otwarcia i wymiany bez konieczności użycia specjalistycznych narzędzi. Wykonawca zamontuje, także system zdalnej kontroli funkcjonowania i inwentaryzacji infrastruktury oświetlenia ulicznego. To oznacza, że jeśli latarnia się zepsuje, natychmiastowo dowie się o tym kontroler w ZDM-ie, jeszcze zanim mieszkańcy to zauważą i zdążą to zgłosić. ZDM co roku na konserwację latarni wydaje około 10 milionów złotych, obsługując około 12 tysięcy zgłoszeń. 

Program modernizacji oświetlenia w WarszawieUrząd Miasta

Ratusz zapewnia też, że dzięki skali zamówienia, udało się otrzymać korzystną cenę jednostkową oprawy. "Choć ZDM szacował, że wyda w przetargu około 44 miliony złotych, oferta firmy LUG Light Factory opiewa na 32 milionów złotych w wariancie podstawowym, a z uwzględnieniem opcji dodatkowych nie więcej niż 37 milionów złotych. Za tę cenę Warszawa zyska specjalnie dla niej zaprojektowane oprawy, których wzór będziemy mogli wykorzystać w kolejnych przetargach" - czytamy w komunikacie.

Autor:kk/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości