Wycinka w stołecznych lasach. Dlaczego drzewa idą pod topór?

Autor:
kz/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ShutterstockPierwsze prace rozpoczęto w dzielnicy Wesoła (zdjęcie ilustracyjne)

W warszawskich lasach wycinane będą drzewa. Pierwsze prace rozpoczęto już w Wesołej, kolejne planowane są w Wawrze, na Ursynowie, Bemowie, Białołęce i Bielanach. Urzędnicy tłumaczą, dlaczego drzewa znikają, i opisują, jakie jeszcze zabiegi pielęgnacyjne w lasach zaplanowali. 

Jak informuje ratusz, w stołecznych lasach ruszyły coroczne "zabiegi pielęgnacyjne". Co kryje się pod tą nazwą? Główne prace pielęgnacyjne to tak zwana trzebież, czyli usuwanie w lesie konkretnych pojedynczych drzew. Urzędnicy zapewniają, że wycięte zostaną te zamierające, zasiedlone przez szkodniki, z widocznymi objawami chorobowymi lub uszkodzeniami. "Podczas trzebieży usuwane są również obce, w tym inwazyjne gatunki drzew, a także część drzew zdrowych, rosnących zbyt gęsto. Wycinka tych ostatnich ma na celu stworzenie przestrzeni dla sąsiadujących drzew w celu rozbudowy ich koron i umożliwienia optymalnego wzrostu. Dzięki usunięciu pojedynczych egzemplarzy pozostałe drzewa mają do dyspozycji więcej zasobów, dzięki czemu mogą lepiej i stabilniej się rozwijać" - tłumaczą w komunikacie urzędnicy.

"Często zdarza się, że pracownicy Lasów Miejskich – Warszawa muszą przeprowadzić wycinkę, aby usunąć drzewa zlokalizowane blisko szlaków komunikacyjnych, których stan bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu" - dodają.

Gdzie leśnicy przeprowadzą prace?

Prace, które prowadzone są obecnie w dzielnicy Wesoła (okolice ulic: Warszawskiej, Podleśnej, Wawerskiej, Mickiewicza i Asnyka), potrwają do końca roku. Również do tego czasu powinny zakończyć się zabiegi, które planowane są w pozostałych dzielnicach Warszawy: Wawer (Las Matki Mojej), Ursynów (Las Kabacki), Bemowo (Las Bemowo), Białołęka (okolice ul. Płochocińskiej) i Bielany (otulina rezerwatu "Las Bielański").

Każde z miejsc objętych pracami zostanie odpowiednio oznakowane przez pracowników Lasów Miejskich – Warszawa.

Wycinka drzew w Lesie Bielańskim
Wycinka drzew w Lesie BielańskimMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor:kz/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości