Przedstawiciele władz miasta złożyli o godz. 9 wieńce w trzech miejscach: przy pomniku Mieszkańców Warszawy w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego, przy pomniku Pamięci 50 tys. Mieszkańców Woli Zamordowanych Przez Niemców i przy pomniku Polegli-Niepokonani na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli.
Oficjalne święto, inicjatywy lokalne
- Warszawa wspomina powstanie, poległych żołnierzy, powstańców, mieszkańców w różnych miejscach i o różnych godzinach - mówił sekretarz miasta stołecznego Warszawy Marcin Wojdat po złożeniu wieńca w Parku Wolności obok pomnika poświeconego poległym i pomordowanym mieszkańcom Warszawy. Sekretarz podkreślił, że od kilku lat miasto stara się mówić o powstaniu nie tylko z perspektywy walczących, ale również cywilów, czyli osób, które także przeżyły wtedy swoją tragedię, niekoniecznie walcząc z bronią w ręku. Sejm RP przyjął w październiku zeszłego roku uchwałę ustanawiającą 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, czyli właśnie w dzień, w którym przypada rocznica zakończenia Powstania Warszawskiego. Oprócz oficjalnych uroczystości w Warszawie odbędzie się dziś szereg inicjatyw oddolnych. Wojdat wskazuje na wydarzenie zorganizowane przez harcerzy z dwóch śródmiejskich hufców im. Powstania Warszawskiego, którzy rozłożą kilkadziesiąt tysięcy zniczy nad trasami kanałów, po których przemieszczali się powstańcy i ludność cywilna w czasie powstania.
63 dni
Sekretarz zaznaczył, że w kalendarz uroczystości zakończenia Powstania Warszawskiego wpisuje się wieczorna uroczystość odbywająca się na kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie, gdzie przez 63 dni - czyli tyle, ile trwało powstanie - płonie ognisko pilnowane przez straż miejską i harcerzy. O godz. 18 zostanie symbolicznie wygaszone. W uroczystości udział weźmie i złoży wieniec pod pomnikiem Polski Walczącej zastępca prezydent Warszawy Michał Olszewski. Postanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym zorganizowanym przez państwo podziemne na terenie okupowanej przez Niemców Europy w czasie II wojny światowej. Trwało od 1 sierpnia do 2 października 1944 r. Jego militarnego celu, czyli wyzwolenia stolicy spod okupacji niemieckiej, nie udało się osiągnąć. W czasie walk zginęło ok. 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.
Godzina W na rondzie Dmowskiego
PAP/kz/r
Źródło zdjęcia głównego: TVN24