Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

Najnowsze

Odkryli kości słonia leśnego na budowie metra. Ssak ma swój mural

Najnowsze

Autor:
ab/ran
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Mural na Woli
Mural na Woli Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Mural na Woli

Na elewacji budynku przy Skierniewickiej pojawił się mural, upamiętniający odkrycie szczątków prehistorycznego słonia leśnego w trakcie rozbudowy II linii metra.

- To niecodzienne znalezisko, na które nie wpada się codziennie, dlatego chcieliśmy, aby sposób jego upamiętnienia również był wyjątkowy - powiedział burmistrz dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski. - Mam nadzieję, że ostateczny efekt przypadnie wszystkim do gustu - dodał.

Wybrano mural, ponieważ jest coraz popularniejszą, a przy tym efektowną formą sztuki.

Dzieło o wymiarach 15 na 13 metrów

Dzielnica wraz z firmą Gülermak, rozbudowującą II linię stołecznego metra, przeprowadziły konkurs na projekt, do którego zgłosiło się kilkadziesiąt osób. Wygrała Marta Żylska, która na co dzień zajmuje się grafiką. Autorka projektu otrzymała w nagrodzę pięć tysięcy złotych.

Mural pojawił się na północnej ścianie bloku przy ulicy Skierniewickiej 11 - niedaleko od stacji metra, gdzie znaleziono szczątki samicy słonia leśnego. - Dzieło, które już możemy podziwiać na ścianie o wymiarach 15 metrów na 13 metrów, przedstawia słonia w otoczeniu fauny i flory charakterystycznej dla okresu, w którym żyło zwierzę - powiedziała artystka. - Mural jest bardzo kolorowy i pełen kontrastów, dlatego mam nadzieję, że stanie się ważnym przystankiem na street artowej mapie Woli - dodała.

20-letniej samica słonia leśnego

Kości prehistorycznego ssaka odkryto w grudniu ubiegłego roku. Robotnicy natrafili na nie sześć metrów pod ziemią, przy stacji metra C08 Płocka. Na miejscu pojawili się pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego, które prowadzi nadzór nad budową tego odcinka II linii metra.

Po zabezpieczeniu, szczątkami zajęli się paleontolodzy z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. Ich badanie trwało kilka miesięcy. W sierpniu Metro Warszawskie poinformowało o wynikach tych badań.

"Znalezione kości miednicy oraz fragmenty kończyn należały do około 20-letniej samicy słonia leśnego. Wiek znaleziska datuje się na około 132 - 115 tysięcy lat" - poinformowała Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego. Ten okres nazywany jest interglacjałem eemskim. Słonie leśne, które żyły na terenach Polski w tamtym okresie, mierzyły nawet cztery i pół metra wysokości i ważyły do siedmiu ton.

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Autor:ab/ran

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości