Ruszyło głosowanie na Warszawiankę Roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Katarzyna Kasia została Warszawianką Roku 2023
Katarzyna Kasia została Warszawianką Roku 2023TVN24
wideo 2/4
Katarzyna Kasia została Warszawianką Roku 2023TVN24

Można już głosować na Warszawiankę Roku. Nominowanych zostało dziesięć kobiet. Wśród nich znalazła się: wicemarszałkini Senatu, wiceministra w resorcie kultury, pedagożka, edukatorka czy prawniczki.

Spośród setek zgłoszeń kapituła konkursowa wyłoniła 10 wyjątkowych kobiet, które powalczą o tytuł Warszawianki Roku 2024 oraz 5 nominowanych do wyróżnienia Warszawianka Młodego Pokolenia.

W skład tegorocznej kapituły weszło 11 osób związanych z Warszawą: Agnieszka Skrzeczkowska i Karolina Brzuszczyńska, Matylda Damięcka, Radosław Kotarski, Dominika Kulczyk, Ilona Majer, Beata Michalec, Kasia Sienkiewicz, Bart Staszewski, Julia Święch oraz zeszłoroczna laureatka – Katarzyna Kasia.

Nominowane do Warszawianki Roku 2024 UM Warszawa

Jak zagłosować?

O tym, która z nominowanych kobiet otrzyma tytuł Warszawianki Roku 2024 i Warszawianki Młodego Pokolenia, zdecydują mieszkanki i mieszkańcy stolicy. Głosować można na trzy sposoby: internetowo, podczas miejskich wydarzeń oraz papierowo.

Głosowanie internetowe odbywa się za pomocą formularza znajdującego się na stronie wydarzenia. Wydarzenia miejskie, na których jest możliwość oddania głosu w plebiscycie, podana zostanie na profilu wydarzenia na FB. Trzecia dostępna opcja to głosowanie za pomocą formularza dostępnego na stronie wydarzenia. Wypełnione formularze papierowe można wysłać elektronicznie na adres e-mail: warszawiankaroku@um.warszawa.pl lub - dostarczyć (pocztą lub osobiście) do Biura Marketingu Miasta, ul. Senatorska 36, 00-095 Warszawa p. 203, z dopiskiem na kopercie "Warszawianka Roku".

Głosowanie potrwa do 7 listopada 2024 roku, a laureatki zostaną ogłoszone na uroczystej gali, która odbędzie się 25 listopada.

Dziesięć nominowanych

Plebiscyt Warszawianka Roku wyróżnia kobiety, które swoją pracą zawodową lub społeczną istotnie przyczyniają się do szerzenia tolerancji, idei różnorodności i wartości europejskich lub działają na rzecz społeczności lokalnej i globalnej.

Magdalena Biejat – wicemarszałkini Senatu, socjolożka i tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej, mama dwójki dzieci. Posłanka na Sejm RP w latach 2019-2023. Walczy o prawa kobiet, osób z niepełnosprawnościami, pracowników i osób LGBT+. Autorka ustawy ratunkowej dekryminalizującej pomoc przy aborcji. Absolwentka XXXIV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Miguela de Cervantesa i Uniwersytetu w Grenadzie.

Marta Cienkowska – wiceministra w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, politolożka, przedsiębiorczyni i menedżerka kultury. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk, certyfikowany scrum master. Zrealizowała setki projektów w Polsce i za granicą, współpracując z instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi i politycznymi oraz sektorem biznesowym.

Wiesława Dziklińska – pedagożka, aktywistka i organizatorka wielu akcji charytatywnych wspierających rodziny uchodźcze. Organizuje szkolenia i konferencje dotyczące migracji, szczególnie dotyczące dzieci cudzoziemskich w polskich szkołach. Dyrektorka szkoły, która stworzyła nowoczesny, wielokulturowy model edukacji, skupiający się na dobru dziecka.

Nominowane do Warszawianki Roku 2024 UM Warszawa

Sylwia Gregorczyk-Abram – adwokatka, obrończyni praw człowieka. Współtwórczyni inicjatywy #WolneSądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości, monitorujących polityczne naciski na sędziów i zapewniających im pomoc prawną. Przed sądem reprezentuje mniejszości narodowe i seksualne, ofiary przemocy oraz nadużyć policji. Występuje przed europejskimi trybunałami w sprawach dotyczących niezależności sądów. Stypendystka Yale University oraz Georgetown University.

Ewa Kowalska – edukatorka i aktywistka, prywatnie mama siedmioletniej Neli, dziewczynki z niepełnosprawnością. Walczy o prawa opiekunów osób chorych, szczególnie matek dzieci z niepełnosprawnością. Autorka petycji o prawo do pracy dla opiekunów osób wymagających wsparcia. W szkołach prowadzi zajęcia edukacyjne na temat akceptacji i tolerancji.

Justyna Kościukiewicz – socjolożka ze specjalizacją w polityce społecznej, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, streetworkerka. Autorka publikacji tematycznych i badaczka bezdomności. Koordynatorka streetworkingu w Warszawie, związana ze Stowarzyszeniem Pomocy i Interwencji Społecznej. Skutecznie integruje działania podmiotów pozarządowych z instytucjami publicznymi.

Karolina Kuszlewicz – adwokatka, obrończyni przyrody, walcząca o uznanie praw zwierząt. Prowadzi sprawy dotyczące ochrony rzek i lasów, miłośniczka Wisły, na cześć której nazwała swoją kancelarię. Wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim i autorka książek. Doprowadziła do pierwszego w historii rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego w sprawi. ochrony karpi.

Anna Pięta – specjalistka ds. komunikacji i koordynacji projektów: "Pytamy o zielone" oraz "Cicho już byłyśmy", aktywistka społeczna i klimatyczna. Koordynuje projekt przychodni Abotak oraz współpracuje z Aborcyjnym Dream Teamem. Autorka podcastu "Muda Talks" o zrównoważeniu, ekologii i ekonomii cyrkularnej. Odpowiadała za otwarcie pierwszego w Polsce butiku cyrkularnego. Absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych i Milano Fashion Institute.

Nominowane do Warszawianki Roku 2024 UM Warszawa

Sylwia Spurek – radczyni prawna, legislatorka i feministka zaangażowana w działania na rzecz praw kobiet, szczególnie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Autorka pierwszego polskiego projektu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Koordynowała proces ratyfikacji Konwencji Antyprzemocowej Rady Europy. Była zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich i posłanką do Parlamentu Europejskiego, gdzie negocjowała pierwszą unijną dyrektywę dotyczącą zwalczania przemocy wobec kobiet. Weganka, działa również na rzecz praw zwierząt hodowlanych, współzałożycielka Green REV Institute.

Halszka Witkowska – konsultantka kryzysowa i pomysłodawczyni serwisu "Życie warte jest rozmowy" dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich. Organizatorka obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi zajęcia z suicydologii. Jest członkiem zespołu ds. prewencji samobójstw i depresji oraz koordynatorem Krajowego Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym NFZ.

W latach poprzednich laureatkami zostały: Irena Sendlerowa, Anna Ojer, Nicole Sochacki-Wójcicka, Krystyna Janda, Wanda Traczyk-Stawska, Małgorzata Szumowska oraz Katarzyna Kasia.

Nowa kategoria

Tegoroczna edycja plebiscytu wprowadza zupełnie nową kategorię – mieszkańcy stolicy wybiorą także Warszawiankę Młodego Pokolenia. W ten sposób mogą docenić młode kobiety, które odważnie zmieniają rzeczywistość, angażują się w działania społeczne i dają wyraz swojej kreatywności. Dzięki swojej odwadze, determinacji i zaangażowaniu działają na rzecz równości, praw człowieka, ochrony środowiska, a także promują naukę i sztukę.

Anna Maziarska – polsko-białoruska aktywistka feministyczna. Działała w Ogólnopolskim Strajku, a w wieku 19 lat została najmłodszą członkinią w historii Warszawskiej Rady Kobiet. Jest też laureatką nagrody dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego. Koordynowała ogólnopolską kampanię o tęczowych rodzinach żyjących w Polsce "Zorientowani na rodzinę", której celem było wprowadzenie tematu do debaty publicznej.

Hanna Góźdź – odkrywczyni, naukowczyni, artystka, studentka Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Jej wystawy sztuki można było zobaczyć między innymi w Warszawie, Brukseli czy Walencji. Twórczyni wielu projektów promujących naukę i sztukę. Aktualnie współpracuje z Uniwersytetem Genewskim i Neurocenter, gdzie zaczyna pracę skupioną na chorobie Alzheimera. 

Zofia Kierner – przedsiębiorczyni społeczna, wykładowczyni gościnna na Harvard University oraz UC Berkeley, VOGUE Leader, laureatka Forbes rankingów "30 przed 30" i "25 przed 25". Założycielka Fundacji Girls Future Ready, która promuje potencjał młodych kobiet i prowadzi liczne międzynarodowe programy, za które otrzymała pierwsze miejsce od Parlamentu Europejskiego za najbardziej innowacyjne europejskie projekty dla młodych ludzi. Ukończyła kierunek Master of Science in Data Science and Artificial Intelligence na University of California.

Dominika Lasota – aktywistka, współzałożycielka inicjatywy WSCHÓD oraz członkini globalnego ruchu klimatycznego Fridays For Future. Walczy o uczciwą transformację polskiej gospodarki, tak by nikt nie musiał bać się ani końca świata, ani końca miesiąca. Była współtwórczynią najbardziej wpływowej kampanii profrekwencyjnej "Cicho już byłyśmy", która w ostatnich wyborach parlamentarnych poruszyła setki tysięcy dodatkowych wyborczyń.

Katarzyna Bukowska – założycielka dynamicznie rozwijającej się marki Warsaw Free Spirits, promującej życie bez alkoholu. Po ukończeniu studiów biznesowych i kilku latach pracy w PR zrezygnowała z korporacyjnej kariery, by w pełni poświęcić się biznesowi NoLo. Jako aktywistka bezalkoholowa wspiera inicjatywy promujące życie wolne od alkoholu oraz edukuje na temat jego szkodliwości. Inicjatorka randek na trzeźwo. W przyszłości planuje założyć fundację, która będzie edukować młodzież, szczególnie z obszarów wiejskich, o szkodliwości alkoholu.

Autorka/Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Drogowcy naprawią jezdnię ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie. Przez dwie noce tunel Wisłostrady w kierunku Żoliborza będzie zamknięty. Autobusy linii 185 zmienią trasę.

Na dwie noce zamkną tunel Wisłostrady

Na dwie noce zamkną tunel Wisłostrady

Źródło:
PAP

Weszły w życie nowe zasady wydawania rejonowego abonamentu parkingowego dla osób mieszkających w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Będzie można parkować w promieniu 200 metrów od miejsca zamieszkania.

Nowe zasady w strefie płatnego parkowania. Dotyczą tych mieszkańców, którzy mają abonament

Nowe zasady w strefie płatnego parkowania. Dotyczą tych mieszkańców, którzy mają abonament

Źródło:
PAP

Jeden z policjantów radomskiej komendy, który po służbie latał motoparalotnią, zauważył palące się trawy i drzewa.

Policjant leciał motoparalotnią, zauważył pożar

Policjant leciał motoparalotnią, zauważył pożar

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura wyjaśnia sprawę śmierci 17-letniego Rafała z Marek. Śmiertelny cios nożem nad Wisłą w Warszawie miała zadać 15-letnia Gabriela, jego znajoma. W sprawie zatrzymano jeszcze dwóch 19-latków, jeden z nich to chłopak podejrzanej, który po tragedii miał ukryć nóż.

17-latek zmarł po pchnięciu nożem. Prokuratura o "prozaicznej przyczynie" tragedii

17-latek zmarł po pchnięciu nożem. Prokuratura o "prozaicznej przyczynie" tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek stołeczny ratusz poinformował, że wykonawca parkingu podziemnego na placu Powstańców Warszawy otworzył kolejny wyjazd, co nieco usprawni ruch w rozkopanym Śródmieściu. Sama inwestycja - jak deklarują urzędnicy - jest prawie gotowa, ale wątpliwości budzi wygląd pawilonu wejściowego na parking, który znacząco różni się od tego, co pokazano na wizualizacjach.

Miał być subtelny pawilon, na razie wygląda jak bunkier

Miał być subtelny pawilon, na razie wygląda jak bunkier

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczął się demontaż napisu "Marriott" ze szczytu wieżowca, w którym przez 35 lat działał hotel tej sieci. Umowa pomiędzy amerykańskim operatorem Marriott International a administratorem budynku została zerwana. Działalność hotelarska będzie tam kontynuowana, ale już pod innym szyldem.

Literka po literce znika napis "Marriott" z warszawskiego wieżowca

Literka po literce znika napis "Marriott" z warszawskiego wieżowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Podebłocie (Mazowieckie). Na łuku drogi kierowca auta osobowego wpadł w ogrodzenie i zniszczył betonowe słupki. Wszyscy podróżujący mini byli pijani.

Trzech pijanych w mini. Nie skończyło się dobrze

Trzech pijanych w mini. Nie skończyło się dobrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci chcieli zatrzymać kierowcę, który na jednej z ulic w Płocku znacznie przekroczył dozwoloną prędkość. Ten nie zatrzymał się jednak do kontroli i rozpoczął ucieczkę. Zakończył ją niedługo później, uderzając w budynek i latarnię.

Kierowca z sądowym zakazem uciekał przed policją. Uderzył w budynek i latarnię

Kierowca z sądowym zakazem uciekał przed policją. Uderzył w budynek i latarnię

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W gminie Olszewo-Borki koło Ostrołęki 34-letni kierujący quadem uderzył w przebiegającą przez drogę sarnę, stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do rowu. Z obrażeniami trafił do szpitala. Zwierzę nie przeżyło.

Quadem wjechał w sarnę i wpadł do rowu. Rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec ratunkowy

Quadem wjechał w sarnę i wpadł do rowu. Rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec ratunkowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy odnaleźli właściciela skutera, który został skradziony właścicielowi a w jednym ze śmietników na Pradze był rozkręcany na części.

Skuter porzucony w śmietniku, hulajnoga na wiacie przystankowej

Skuter porzucony w śmietniku, hulajnoga na wiacie przystankowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskich Bielan zatrzymali mężczyznę podejrzanego o pobicie swojej narzeczonej. Prokurator zastosował wobec podejrzanego policyjny dozór oraz zakaz zbliżania się do kobiety.

"Pobił kobietę, szarpał ją za włosy i ugryzł"

"Pobił kobietę, szarpał ją za włosy i ugryzł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiem lat więzienia grozi 44-letniemu kierowcy samochodu osobowego, który w czwartek wieczorem w Nowym Dworze Mazowieckim zderzył się z motocyklistą. Kierujący jednośladem zginął na miejscu. Mężczyzna, który kierował autem, nie miał uprawnień.

Motocyklista zginął w wypadku, kierowca auta nie miał prawa jazdy

Motocyklista zginął w wypadku, kierowca auta nie miał prawa jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta oraz spółka PKP PLK ogłosili przetarg na budowę tunelu pod torami kolejowymi w Rembertowie. W jego ramach zostaną także przebudowane okoliczne ulice. Harmonogram długo wyczekiwanej inwestycji zakłada, że wszystko powstanie w niecałe 2,5 roku.

Rembertów czeka na ten tunel od lat. Ogłoszono przetarg na wykonawcę

Rembertów czeka na ten tunel od lat. Ogłoszono przetarg na wykonawcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, miejsce tworzył to od samego początku, czyli od 18 lat. Teraz decyzją nowej ministry kultury Hanny Wróblewskiej odchodzi, jeszcze przed upływem kadencji. Przyczyną ma być niewystarczający nadzór nad inwestycją. Decyzja resortu wzbudziła sprzeciw nie tylko ten polityczny. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

"Odwołanie wyjątkowo kuriozalne i to się będzie za Donaldem Tuskiem i jego ludźmi ciągnęło"

"Odwołanie wyjątkowo kuriozalne i to się będzie za Donaldem Tuskiem i jego ludźmi ciągnęło"

Źródło:
TVN24

- Decyzja w sprawie naszego kandydata lub kandydatki na prezydenta prawdopodobnie zapadnie pod koniec roku. Wtedy zaczniemy kampanię - powiedział w poniedziałek w "Faktach po faktach" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dopytywany o swój start stwierdził, że "jest to prawdopodobny scenariusz".

Wybory prezydenckie. Trzaskowski o "prawdopodobnym scenariuszu". "Decyzja prawdopodobnie pod koniec roku"

Wybory prezydenckie. Trzaskowski o "prawdopodobnym scenariuszu". "Decyzja prawdopodobnie pod koniec roku"

Źródło:
TVN24

Oddziały chirurgii ogólnej oraz urazowo-ortopedycznej znikną z Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej św. Anny w Warszawie. Mają zostać przeniesione do Szpitala Bródnowskiego oraz placówki w Konstancinie-Jeziornie. Zarząd szpitala na Ochocie tłumaczy zmiany potrzebą przeprowadzenia pilnego remontu. Nie ma jasności, czy przeprowadzka ma charakter tymczasowy czy jest też de facto końcem działalności obu oddziałów.

Koniec urazówki przy Barskiej. Szpital ma nawet 12 tysięcy "ostrych" wizyt rocznie

Koniec urazówki przy Barskiej. Szpital ma nawet 12 tysięcy "ostrych" wizyt rocznie

Źródło:
PAP

Nie żyje 17-latek, który w piątek wieczorem został ugodzony nożem w pobliżu stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Policja zatrzymała trzy osoby. O zadanie śmiertelnego ciosu prokuratura podejrzewa 15-latkę. Możliwe, że za swój czyn będzie odpowiadać jak dorosła. Zarzuty usłyszało również dwóch pełnoletnich mężczyzn.

17-latek pchnięty nożem koło stacji metra nie żyje

17-latek pchnięty nożem koło stacji metra nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach pożaru budynku mieszkalnego doszło w Wiskitkach (Mazowieckie). Jak poinformowała straż pożarna, nie żyje czteroletnie dziecko.

Czteroletnie dziecko zginęło w pożarze domu

Czteroletnie dziecko zginęło w pożarze domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Markach pod Warszawą doszło do zderzenia dwóch aut osobowych. Jedno z nich zostało zepchnięte na przejście dla pieszych i wpadło na pieszego i rowerzystę. Jak podaje policja, jeden z kierowców uciekł pieszo z miejsca zdarzenia.

Rowerzysta i pieszy ranni. "Kierujący porsche pieszo oddalił się z miejsca zdarzenia"

Rowerzysta i pieszy ranni. "Kierujący porsche pieszo oddalił się z miejsca zdarzenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Pruszkowie na skrzyżowaniu lokalnych dróg zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedno z aut przewróciło się na bok. Aby uwolnić kierującą, strażacy musieli rozciąć dach pojazdu. Kobieta trafiła do szpitala.

"Strażacy rozcinali dach, żeby wydostać poszkodowaną"

"Strażacy rozcinali dach, żeby wydostać poszkodowaną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński wręczył w poniedziałek nagrodę pieniężną i rzeczową oraz list gratulacyjny 16-latkowi, który zapobiegł porwaniu 11-latka. W spotkaniu uczestniczyli rodzice chłopca i komendant ciechanowskiej policji podinsp. Łukasz Jędrasik.

Zapobiegł porwaniu 11-latka mimo agresji napastnika. 16-latek nagrodzony przez prezydenta Ciechanowa

Zapobiegł porwaniu 11-latka mimo agresji napastnika. 16-latek nagrodzony przez prezydenta Ciechanowa

Źródło:
PAP

W środę, 9 października, w Warszawie odbędą się ćwiczenia powiadamiania mieszkańców o zagrożeniu. Od godziny 11.00 przez trzy minuty będą wyły syreny w całym mieście.

Tego dnia zawyją syreny w całej Warszawie

Tego dnia zawyją syreny w całej Warszawie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W alei Prymasa Tysiąclecia kierujący bmw uderzył z ogromną siłą w hyundaia. Jak ustalił nasz reporter, hyundai skończył poza jezdnią, przelatując przez pas zieleni. Jedna osoba trafiła do szpitala. Są utrudnienia.

Pędził bmw. Uderzył w SUV-a z taką siłą, że auto ścięło latarnię i wylądowało całkowicie poza jezdnią

Pędził bmw. Uderzył w SUV-a z taką siłą, że auto ścięło latarnię i wylądowało całkowicie poza jezdnią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po kolejnych tragicznych wypadkach spowodowanych przez rozwijających skandaliczne prędkości kierowców oraz po zablokowaniu jezdni w centrum stolicy przez kręcących bączki drifterów, policja przez cały weekend kontrolowała nielegalne nocne uliczne wyścigi w Warszawie i okolicach. Efekt? Kontrola 558 pojazdów, ponad 300 mandatów, 55 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych i 20 zabranych praw jazdy.

Policyjne naloty na nielegalne wyścigi. Setki mandatów, średnio na 436 złotych

Policyjne naloty na nielegalne wyścigi. Setki mandatów, średnio na 436 złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl