Byliśmy na dachu najwyższego wieżowca w UE. Na Pałac Kultury można wreszcie patrzeć z góry

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Widok z dachu Varso Tower
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plWidok z dachu Varso Tower

Reporter tvnwarszawa.pl odwiedził budowę Varso Tower - najwyższego drapacza chmur w Unii Europejskiej. Budynek powstający u zbiegu Chmielnej i alei Jana Pawła II będzie miał - wraz z iglicą - ponad 300 metrów wysokości. Jego ukończenie planowane jest na rok 2022.

Varso Tower ma 53 piętra, a dach wieży znajduje się 230 metrów nad ziemią. Pod koniec lutego zakończył się montaż 80-metrowej, ważącej 73 tony iglicy, która zapewni mu docelową wysokość 310 metrów. Pod względem wysokości mierzonej do dachu wieżowiec również wyprzedził Pałac Kultury i Nauki (około 188 metrów do dachu, 237 z iglicą) oraz apartamentowiec Złota 44 (192 metry), a także najwyższy do tej pory, wrocławski Sky Tower (206 metrów). Przy uwzględnieniu wysokości wraz z iglicą Varso Tower jest najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.

- Miałem okazję być już na szczytach kilku warszawskich wieżowców - Q22, Rondo 1, Mariotta - i choć panorama centrum zdaje się tworzyć coraz wyższą i coraz bardziej imponującą ścianę, to ciekawie było popatrzeć na to wszystko z góry. Z dachu Varso Tower pozostałe wieżowce wydają się małe. W dzisiejszych czasach nie jest problemem zobaczenie ujęć z takich wysokości, choćby dzięki dostępności dronów. Ale nie zastąpi to możliwości obserwowania tego osobiście. Dopiero wtedy mamy szansę odczuć stromiznę południowej ściany budynku, która ma 230 metrów. Stanie na jej krawędzi naprawdę robi wrażenie - opisuje reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dwa tarasy widokowe

Na szczyt wieżowca będzie można wyjechać dwoma przeszklonymi windami, które będą poruszały się z prędkością ośmiu metrów na sekundę. Panoramę miasta zobaczymy z dwóch tarasów widokowych na wysokości 205 oraz 230 metrów. Przedstawiciele inwestora zapewniają, że są one jednymi z najwyższych w Europie i gwarantują widok z niemal dwukrotnie wyższego poziomu niż taras w Pałacu Kultury i Nauki. W planach jest też otwarcie restauracji z widokiem na Warszawę na piętrach od 46. do 48.

Za inwestycję odpowiada firma HB Reavis. Docelowo wieżowiec jest częścią kompleksu Varso Place, w którym znajdą się biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy. Partery budynków maja być w pełni dostępne dla mieszkańców i przechodniów. Wprost z ulicy będzie można wejść do lokali gastronomicznych i handlowych. W planach jest też przewidziane miejsce na ogródki restauracyjne, ławki i stojaki na rowery. Biurowa część kompleksu jest już w dużej części otwarta.

Studio architektoniczne Foster + Partners, które zaprojektowało budynek, jest również autorem projektów kilku innych wieżowców, m.in. HSBC Tower w Hong Kongu, Commerzbank Tower we Frankfurcie, 30 St Mary Axe w Londynie czy 2 World Trade Centre w Nowym Jorku.

Cały wieżowiec ma być gotowy w 2022 roku.

Varso Tower - wizualizacjamateriały inwestora

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości