Tłoczno wokół cmentarzy. Przy Bródnowskim i Północnym korki

Przy Cmentarzu Bródnowskim tworzą się w poniedziałek korki
Widok na sytuację przy Cmentarzu Północnym
Źródło: TVN24
Dzień przed 1 listopada przy stołecznych nekropoliach panuje wzmożony ruch. Na ulice wyruszyły już specjalne linie cmentarne. Choć w pobliżu cmentarzy są parkingi, warto zrezygnować z auta na rzecz komunikacji miejskiej. Nasz reporter relacjonuje, że w pobliżu Powązek i Cmentarza Bródnowskiego tworzą się już zatory. Zwolnić muszą także dojeżdżający na Cmentarz Północny. 

W południe nasz reporter odwiedził okolice Cmentarza Wojskowego na Powązkach. - Ruch jest znacznie większy niż zwykle, ale jeszcze bardzo odbiega od typowego ruchu świątecznego. Wdrożona została częściowo świąteczna organizacja ruchu. Plac przed cmentarzem został już przekształcony w pętlę autobusową. Na razie nie ma na niej tłoku. Przygotowane jest już poszerzone przejście dla pieszych przez Powązkowską, ale jeszcze nie funkcjonuje - relacjonuje Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl. Dodaje też, że na jezdni ulicy Maczka pojawiły się znaki poziome zmieniające kierunki jazdy, ale wciąż pozostają przekreślone.

Nie działa także parking dla kierowców przy ulicy Maczka, co niestety spowodowało pojawienie się na trawnikach pierwszych nielegalnie zaparkowanych aut. - Na razie sytuacja jest w miarę opanowana, a wzdłuż Powązkowskiej ustawiono barierki uniemożliwiające taki postój - dodaje Szmelter.

CZYTAJ TEŻ: Dzień Wszystkich Świętych. Jak dojechać na stołeczne cmentarze?

Na Bródnie tworzą się pierwsze korki

Godzinę później, czyli po 13 nasz reporter przeniósł się w rejon Cmentarza Bródnowskiego. - Ulica Odrowąża nie została jeszcze zamknięta. Jest na niej spory ruch i tworzą się niewielkie zatory. Ludzie starają się dojeżdżać aż pod samą bramę i parkować jak najbliżej. Sami sprzedający mówią, że zarówno pod względem odwiedzających cmentarz, jak i handlujących dziś mamy tylko częściowe obłożenie. Największego spodziewają się oczywiście w Dniu Wszystkich Świętych - zaznacza nasz reporter. 

Zwolnić trzeba też w rejonie Cmentarza Północnego. Kamera TVN24 śledziła dziś z powietrza sytuację wokół tej nekropolii. Na zdjęciach wykonanych około godziny 13 widzimy, że pobliskie parkingi są całkowicie wypełnione. Auta suną ulicą Wóycickiego w wolnym tempie.

Warto pamiętać, że 1 listopada na wielu ulicach w pobliżu nekropolii będzie obowiązywał zakaz parkowania, niektóre z nich zostaną także wyłączone z ruchu albo staną się jednokierunkowe.

CZYTAJ TEŻ: Na cmentarze najlepiej autobusem lub tramwajem

Linie cmentarne - jak dojechać na warszawskie nekropolie?

We wtorek 1 listopada na warszawskie ulicy wyjadą autobusy i tramwaje 25 dodatkowych linii. Niektóre z nich będą kursowały z częstotliwością nawet co 1-2 minuty. Komunikacja miejska będzie miała priorytet w rejonie cmentarzy, dlatego miasto zachęca do pozostawienia samochodu w domu i skorzystania z komunikacji miejskiej. Część ze wspomnianych linii działa już od soboty.

Linie cmentarne 1 listopada kursować będą między godziną 7 a 19. Wyjątkiem są linie C11, C12 i C90, które dowożą pasażerów w okolice Cmentarza Powązkowskiego. Wiele osób wybiera się tam na spacer już po zachodzie słońca, po odwiedzeniu rodzinnych grobów w innych rejonach Warszawy. Dlatego we wtorek, 1 listopada, autobusy te będą jeździły w godzinach 7 - 21.

Poza liniami specjalnymi dojazd na cmentarze będzie możliwy także autobusami i tramwajami regularnych linii - wiele z nich będzie kursowało częściej, a wybrane linie obsłużą pojazdy o większej pojemności. "Uruchomione zostaną dodatkowe przystanki autobusowe w pobliżu cmentarzy. Przystanki 'na żądanie', które są w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarzy, w tych dniach będą obowiązywały jako stałe - autobusy będą się na nich zatrzymywały bez konieczności sygnalizacji takiej potrzeby przez pasażerów" - poinformował ZTM.

W dzień Wszystkich Świętych będzie obowiązywała specjalna organizacja ruchu w rejonie wszystkich większych, warszawskich cmentarzy. Zostaną uruchomione dodatkowe linie tramwajowe: C1, C4 i C6 oraz autobusowe: C07, C09, C11, C12, C13, C14, C20, C22, C27, C37, C40, C47, C50, C51, C56, C69, C70, C81 C84, C88, C89, C90.

Tego dnia na trasy wyjedzie najwięcej tramwajów i autobusów - większość linii cmentarnych będzie kursowała z częstotliwością 3-5 minut. Najczęstszą linią będzie C09 - autobusy, łączące węzeł Metro Młociny z bramą główną Cmentarza Północnego, będą się podstawiać nawet co minutę. Autobusy linii C84, kursujące między placem Narutowicza a Cmentarzem Północnym, będą kursowały co około 2 minuty.

Częściej 1 listopada kursować będzie metro, które w okresie największego zainteresowania przejazdami odjeżdżać będzie co 2 minuty i 50 sekund na linii M1 i co 3 minuty na linii M2. W sumie, razem z normalnymi liniami autobusowymi i tramwajowymi, na stołeczne ulice wyjedzie niemal 1400 autobusów i 300 tramwajów. Do pracy ruszą też instruktorzy nadzoru ruchu i informatorzy.

Tramwaje i metro będą kursowały podstawowo według sobotniego rozkładu jazdy, a autobusy według rozkładów dnia świątecznego, przy czym zwiększona zostanie częstotliwość kursowania linii: 3, 26, 110, 115, 142, 173, 180, 181, 183, 189, 191, 409, 709, 727, 737. Na tory wyjadą tramwaje linii 25, a wybrane linie autobusowe i tramwajowe będą obsłużone przez pojazdy o większej pojemności.

Zmienionymi trasami w rejonie cmentarzy pojadą linie: 103, 114, 120, 122, 139, 156, 160, 161, 169, 180, 181, 213, 251, 500, 724, 727, 737, 739, 742, L39, L38. Podróżowanie autobusami dojeżdżającymi do Cmentarza Południowego w Antoninowie (727, 737, C37, C47) będzie możliwe z biletami ważnymi na 1. strefę na całej trasie przejazdu.

Czytaj także: