Samorządowcy biją na alarm: nasza sytuacja finansowa jest katastrofalna. Proponują zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o pakiecie zmian dla samorządów
Rafał Trzaskowski o pakiecie zmian dla samorządów
TVN24
Rafał Trzaskowski o pakiecie zmian dla samorządówTVN24

Grupa samorządowców zrzeszona w inicjatywie "Tak! Dla Polski" przygotowuje propozycje rozwiązań legislacyjnych, takich jak obniżenie VAT-u dla komunikacji miejskiej do zera czy finansowanie przez rząd kosztów zmiany floty autobusowej na zeroemisyjną. To pakiet zmian, które miałyby podreperować budżety samorządów w okresie szalejącej inflacji.

Jak zaznaczył na wstępie konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, sytuacja finansowa samorządów jest katastrofalna. - Widzimy galopujące ceny i inflację. Właściwie wszystkie materiały budowlane i usługi drożeją. Niestety rosną też koszty funkcjonowania miasta. Natomiast wpływy do naszego budżetu maleją. Są w sposób absolutnie celowy ograniczane przez rządzących - powiedział Trzaskowski. Zaznaczył, że tym razem sytuacja jest na tyle poważna, że grozi załamaniem finansowym budżetów samorządowych.

- Wstrzymanie naszych procesów inwestycyjnych odbiłoby się bardzo źle na polskiej gospodarce. Wszystkim nam zależy, aby po pandemii i w czasach wojny gospodarka mogła się rozwijać jak najlepiej - dodał.

Obecna na konferencji wójt gminy Izabelin Dorota Zmarzlak podkreśliła, że budżety społeczności lokalnych działają tak samo jak budżety domowe. - Przy obecnie szalejącej inflacji już w połowie roku siedzimy i zastanawiamy się, gdzie zaoszczędzić. Tak samo jak wielu Polaków nie wyjechało za granicę, tak samo my kasujemy różnego rodzaju wydatki - powiedziała Zmarzlak. Podkreśliła, że pod koniec roku będzie wiele budżetów samorządowych, których nie da się spiąć. W najgorszej sytuacji będą najmniejsze ośrodki, czy gminy wiejskie.

Propozycja: zerowy VAT na usługi komunikacyjne

Trzaskowski podkreślił, że w ruchu samorządowym "Tak! Dla Polski" został przygotowany pakiet zmian, które mogłyby doprowadzić do poprawy kondycji finansowej samorządów. - W pakiecie rozwiązań, które będziemy prezentowali w Senacie, pojawią się propozycje obniżenia VAT-u na usługi komunikacji miejskiej do stawki zera procent. Pojawią się też propozycje finansowania z budżetu rządu zmiany zeroemisyjnej floty autobusowej w miastach. Te koszty powinien ponosić rząd, tak jak w innych krajach Unii Europejskiej - wyjaśnił prezydent stolicy.

- Bez naszych programów inwestycyjnych, bez inwestycji rządowych trudno jest mówić o realizacji wspólnych priorytetów Unii Europejskiej takich jak walka o czyste powietrze, walka z kryzysem klimatycznym, czy w końcu stawianie na rozwiązania innowacyjne i cyfrowe - dodał Trzaskowski. - Mam nadzieję, że rządzący potraktują nasze propozycje poważnie - podsumował.

Z kolei jak zaznaczył prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, ważnym elementem zmian powinna być zerowa stawka VAT na inwestycje realizowane przez samorządy. - Obecnie im więcej samorząd inwestuje w rozwój infrastruktury dla mieszkańców, tym większy VAT odprowadza do budżetu państwa. W sytuacji kryzysowej te pieniądze powinny pozostawać w budżetach samorządów, a niestety obecnie są konsumowane na poziomie centralnym - powiedział Kosiński.

Samorządowcy apelują o uzdrowienie finansów

Jak czytamy w komunikacie stołecznego ratusza, samorządowcy z ruchu "Tak! Dla Polski" wystosowali "Apel ws. pilnej konieczności uzdrowienia finansów samorządów w obliczu szalejącej inflacji". Podkreślają w nim, że inflację w budżecie państwa, oszacowano w założeniach na poziomie 3,3 proc. i całkowicie rozminęło się to z rzeczywistością. Obecnie według oficjalnych informacji GUS wynosi ona blisko 16 proc.

"Konieczna jest natychmiastowa waloryzacja dochodów, która automatycznie zostanie przeznaczona na pokrycie wydatków bieżących, m.in. energii elektrycznej, gazu oraz wynagrodzeń pracowników w jednostkach samorządowych. Podstawą waloryzacji powinny być realne wpływy do budżetu państwa z podatków PIT i CIT za rok poprzedni, a nie stan sprzed pandemii jak jest obecnie" - napisano w komunikacie.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypalanie traw może zakończyć się pożarem, przenieść na las lub zabudowania oraz zagrozić ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że może zostać uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, w stolicy zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Jego uczestnicy przejdą trasą warszawskiego szlaku martyrologii żydowskiej, odmawiając psalmy. Marsz organizuje Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Dziś Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Dziś Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl