Tęcza może wrócić na plac Zbawiciela. Ruszyło głosowanie w budżecie obywatelskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Plac Zbawiciela (zdjęcie archiwalne)Rafał Trzaskowski, Twitter

Rozpoczęło się głosowanie w dziewiątej edycji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy będą wybierać spośród 1327 projektów: 1189 dzielnicowych oraz 138 ogólnomiejskich. Wśród nich znalazła się propozycja przywrócenia tęczy na placu Zbawiciela. Na wybrane pomysły można głosować do końca czerwca.

Zanim rozpoczęło się głosowanie, wszystkie zgłoszone w dziewiątej edycji budżetu obywatelskiego projekty zostały poddane ocenie formalnej. Pracownicy urzędu oceniali m.in., czy projekt można zrealizować we wskazanej lokalizacji i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a także szacowali koszt danego przedsięwzięcia i czas potrzebny na jego wykonanie.

W ocenie pracowników urzędu blisko 600 projektów nie można było zrealizować w ramach budżetu obywatelskiego. - Autorzy pomysłów, które zostały ocenione negatywnie, mogli odwołać się od tej decyzji. Blisko 35 procent odwołań rozpatrzyliśmy pozytywnie i te projekty również trafią pod głosowanie mieszkańców – mówiła na początku czerwca Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Warszawie.

Do urzędu wpłynęło 166 wniosków z prośbą o ponowne przeprowadzenie oceny, w tym 28 dotyczących oceny projektów ogólnomiejskich i 138 dzielnicowych. Ostatecznie do głosowania urzędnicy dopuścili 1327 projektów - 1189 dzielnicowych oraz 138 ogólnomiejskich.

Chcą powrotu tęczy

Wśród dopuszczonych do głosowania projektów ogólnomiejskich dominują pomysły z kategorii przestrzeni publicznej, zieleni, ochrony środowiska i sportu. Wśród nich projekt nawiązujący do słynnej instalacji artystycznej Julity Wójcik "Tęcza", która stała na placu Zbawiciela w latach 2012-2015.

"Projekt polega na postawieniu na pl. Zbawiciela obiektu małej architektury w kształcie przerwanego łuku, pod nazwą "Łuk LGBT+". Stelaż obiektu zostanie wykonany z materiałów jak najmniej palnych oraz pomalowany w kolorach tęczy. Instalacja powinna zostać ustawiona w czerwcu - tradycyjnym miesiącu równości" - czytamy w opisie projektu. Jak zaznaczają pomysłodawcy, celem projektu jest "wyrażenie solidarności z osobami LGBTIA, i pokazanie że Warszawa jest miastem dla wszystkich osób". Szacowany koszt realizacji pomysłu to 650 tys. złotych.

Tak wyglądała tęcza na placu Zbawicielatvnwarszawa.pl

Na liście projektów znalazł się też pomysł zasadzenia 180 dużych drzew o obwodzie pnia od 18 do 35 cm w lokalizacjach wskazanych przez Zarząd Zieleni, "ze szczególnym naciskiem na okolice arterii komunikacyjnych". Autorzy projektu wskazują ulice takie jak: Wolska, Połczyńska, Kasprzaka, Sowińskiego, Bema, Jana Pawła II, Lazurowa, Powstańców Śląskich, Dywizjonu 303, Elekcyjna, Obozowa, Mickiewicza, Słowackiego, Broniewskiego, Reymonta, Gwiaździsta, św. Wincentego, 11 Listopada, Jagiellońska, Kijowska, Grochowska, al. Zieleniecka, Francuska, Saska, Czerniakowska, Myśliwiecka, Gagarina, Belwederska, Idzikowskiego, Bukowińska. Nasadzenia drzew mają zostać uzupełnione o krzewy i wysokie trawy. Szacowany koszt tego projektu to ponad 670 tysięcy złotych.

Głosować można też na projekty większe i znacznie droższe w realizacji, jak np. "zadaszony skatepark całoroczny z lodowiskiem". "Projekt zakłada powstanie nowego i niepowtarzalnego skateparku jako przestrzeni dla kreatywnego i aktywnego spędzania czasu. Kompleks zajmie powierzchnię około 3000 m kw. Będzie jednym z największych w Polsce. W okresie zimowym, dzięki specjalnej technologii, 600 m kw. jego powierzchni będzie przekształcone w lodowisko" - czytamy w opisie projektu. Jego autorzy przekonują, że obiekt będzie udostępniany bezpłatnie zgodnie z zasadami BO.

Geriatolot, murale czy galeria obietnic wyborczych

Aktywni fizycznie mieszkańcy mają do wyboru sporo projektów poświęconych poprawie infrastruktury rowerowej w mieście. Głosować można też na projekt doposażenia siłowni na świeżym powietrzu, aby umożliwić korzystanie z nich osobom z niepełnosprawnościami, czy projekt wymiany nawierzchni na kilku przyszkolnych boiskach.

Są też projekty poświęcone ochronie zdrowia, a w tym pomysły na zakup defibrylatorów AED do niektórych szkół, domów kultury, czy muzeów. Na liście pomysłów znalazł się również "geriatolot" - czyli specjalistyczny samochód wyposażony m.in. w przenośny zestaw do badania EKG czy USG, który ułatwi lekarzowi, czy pielęgniarce dotarcie do pacjenta w wieku senioralnym.

Wśród pomysłów z pogranicza kultury i edukacji znalazł się projekt 10 murali "podkreślających siłę kobiet i ich znaczenie w historii lub kulturze Warszawy. Każdy mural powinien być inny i pokazywać inny aspekt siły kobiet lub przedstawiać inną silną kobietę". W tej kategorii pojawił się też projekt o zabarwieniu politycznym, czyli "Galeria obietnic Rafała Trzaskowskiego". "Projekt zakłada stworzenie plansz zawierających galerię z obietnicami Prezydenta Rafała Trzaskowskiego wobec mieszkańców Stolicy. Galeria przedstawiałaby obietnice zrealizowane oraz niezrealizowane" - przekazali w opisie autorzy.

100 milionów do dyspozycji mieszkańców

Drugiego czerwca wylosowano kolejność projektów na listach do głosowania. Urząd udostępnił również możliwość wygenerowania projektów graficznych plakatów, ulotek i innych materiałów informacyjnych, które mogą posłużyć do promowania pomysłów wśród mieszkańców. Ponadto stworzono bazę miejsc z lokalizacjami, w których mieszkańcy będą mogli legalnie powiesić swoje plakaty.

W dziewiątej edycji budżetu obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców jest ponad 100 mln złotych. Głosowanie na projekty potrwa od 15 do 30 czerwca. Wyniki głosowania i lista zwycięskich projektów zostanie ogłoszona 13 lipca. Ich realizacja rozpocznie się w 2023 roku. 

Dzięki budżetowi obywatelskiemu powstała m.in. lubiana przez mieszkańców tężnia "Maciejka" na Ursynowie:

Rozpoczął się sezon funkcjonowania tężni "Maciejki"
Rozpoczął się sezon funkcjonowania tężni "Maciejki"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Trzaskowski, Twitter

Pozostałe wiadomości

Nie chciała jej część radnych, sprzeciwiał się też wojewoda. Strefa płatnego parkowania na Saskiej Kępie i Kamionku działa i przynosi pierwsze efekty. Samochodów jest mniej, a pustych miejsc do parkowania więcej. Na Kontakt 24 dostajemy sygnały, że część kierowców parkuje auta przy ulicach sąsiadujących z nową, płatną strefą.

Wolne miejsca parkingowe na Francuskiej, Zwycięzców, Saskiej. Co się stało z samochodami?

Wolne miejsca parkingowe na Francuskiej, Zwycięzców, Saskiej. Co się stało z samochodami?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jednej z grup facebookowych mieszkańców Bemowa pojawiło się nagranie, na którym widać, jak podczas spaceru kobieta bije dziecko w wózku. Sprawą zajmuje się policja, która zdążyła już zidentyfikować rodzinę dziecka i zapukać do jej drzwi.

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z siedleckiej drogówki zauważyli mężczyznę, który szedł boso wzdłuż drogi krajowej numer dwa. 46-latek był skrajnie wychłodzony. Temperatura jego ciała spadła do 28 stopni Celsjusza, co zagrażało jego zdrowiu.

Szedł boso wzdłuż drogi, był zdezorientowany i wychłodzony

Szedł boso wzdłuż drogi, był zdezorientowany i wychłodzony

Źródło:
PAP

Kamienica przy ulicy Łuckiej 8 została wykreślona z rejestru zabytków. By ją ratować, władze dzielnicy i stołeczny konserwator zabytków złożyli wniosek o ponowne wciągnięcie murów historycznego budynku na listę. Grozi mu wyburzenie.

Najstarsza czynszówka na Woli wykreślona z rejestru zabytków. Deweloper dąży do rozbiórki

Najstarsza czynszówka na Woli wykreślona z rejestru zabytków. Deweloper dąży do rozbiórki

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Do dramatycznego wypadku doszło na ulicy Grochowskiej. Kierowca wjechał w kobietę na przejściu dla pieszych. Chwilę później leżała 10 metrów od miejsca, w którym doszło do uderzenia. Pierwszej pomocy udzielili jej strażnicy miejscy.

"Ponad 10 metrów za przejściem dla pieszych, na jezdni leżała młoda kobieta, a przed nią stała taksówka"

"Ponad 10 metrów za przejściem dla pieszych, na jezdni leżała młoda kobieta, a przed nią stała taksówka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia, z którego wynika, że 11 listopada w Warszawie miałby obowiązywać zakaz noszenia broni. Tego dnia w stolicy zaplanowane są uroczystości z okazji obchodów Święta Niepodległości.

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Źródło:
PAP

Pod Makowem Mazowieckim działała narkotykowa linia produkcyjna. W ręce policjantów trafiła blisko tona klofedronu, mefedronu i marihuany. Czarnorynkową wartość wszystkich substancji oszacowano na ponad 43 miliony złotych. Trzy osoby zostały zatrzymane.

Linia produkcyjna zlikwidowana. Policjanci znaleźli prawie tonę narkotyków

Linia produkcyjna zlikwidowana. Policjanci znaleźli prawie tonę narkotyków

Źródło:
PAP

Policjanci z Grodziska Mazowieckiego zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o okradanie ciężarówek na parkingu przy autostradzie. 40-latkowi i 42-latkowi przedstawiono zarzuty dokonania czterech przestępstw.

Aresztowani za okradanie ciężarówek przy autostradzie

Aresztowani za okradanie ciężarówek przy autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stolica ma nową mieszkankę. Przyszła na świat w nietypowych okolicznościach - urodziła się w taksówce. Na miejscu pojawił się zespół ratownictwa medycznego, który zajął się dziewczynką i jej mamą. Obie trafiły do szpitala.

W taksówce odeszły jej wody i rozpoczął się poród

W taksówce odeszły jej wody i rozpoczął się poród

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ma ponad 90 kilometrów - jest zatłoczona, odkąd powstała. Chodzi o autostradę A2 między Łodzią a Warszawą. Dla stojących w korkach kierowców nadchodzi wreszcie ratunek - droga zostanie poszerzona. Zyska po jednym pasie w każdą ze stron. Kiedy? Formalności już ruszyły. Drogowcy koniec prac przewidują na 2029 rok. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

Źródło:
TVN24

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił domowników po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Nominacja arcybiskupa Adriana Galbasa to dobry, choć zaskakujący wybór dla Warszawy - ocenił publicysta Tomasz Terlikowski. Jego zdaniem arcybiskup Galbas jest bardziej otwarty na zmiany niż przeciętny polski biskup, nie boi się trudnych decyzji i "szuka nowych dróg dotarcia" do młodych ludzi, co jest istotne w "szybko postępującej laicyzacji".

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl