Tęcza może wrócić na plac Zbawiciela. Ruszyło głosowanie w budżecie obywatelskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Plac Zbawiciela (zdjęcie archiwalne)Rafał Trzaskowski, Twitter

Rozpoczęło się głosowanie w dziewiątej edycji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy będą wybierać spośród 1327 projektów: 1189 dzielnicowych oraz 138 ogólnomiejskich. Wśród nich znalazła się propozycja przywrócenia tęczy na placu Zbawiciela. Na wybrane pomysły można głosować do końca czerwca.

Zanim rozpoczęło się głosowanie, wszystkie zgłoszone w dziewiątej edycji budżetu obywatelskiego projekty zostały poddane ocenie formalnej. Pracownicy urzędu oceniali m.in., czy projekt można zrealizować we wskazanej lokalizacji i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a także szacowali koszt danego przedsięwzięcia i czas potrzebny na jego wykonanie.

W ocenie pracowników urzędu blisko 600 projektów nie można było zrealizować w ramach budżetu obywatelskiego. - Autorzy pomysłów, które zostały ocenione negatywnie, mogli odwołać się od tej decyzji. Blisko 35 procent odwołań rozpatrzyliśmy pozytywnie i te projekty również trafią pod głosowanie mieszkańców – mówiła na początku czerwca Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Warszawie.

Do urzędu wpłynęło 166 wniosków z prośbą o ponowne przeprowadzenie oceny, w tym 28 dotyczących oceny projektów ogólnomiejskich i 138 dzielnicowych. Ostatecznie do głosowania urzędnicy dopuścili 1327 projektów - 1189 dzielnicowych oraz 138 ogólnomiejskich.

Chcą powrotu tęczy

Wśród dopuszczonych do głosowania projektów ogólnomiejskich dominują pomysły z kategorii przestrzeni publicznej, zieleni, ochrony środowiska i sportu. Wśród nich projekt nawiązujący do słynnej instalacji artystycznej Julity Wójcik "Tęcza", która stała na placu Zbawiciela w latach 2012-2015.

"Projekt polega na postawieniu na pl. Zbawiciela obiektu małej architektury w kształcie przerwanego łuku, pod nazwą "Łuk LGBT+". Stelaż obiektu zostanie wykonany z materiałów jak najmniej palnych oraz pomalowany w kolorach tęczy. Instalacja powinna zostać ustawiona w czerwcu - tradycyjnym miesiącu równości" - czytamy w opisie projektu. Jak zaznaczają pomysłodawcy, celem projektu jest "wyrażenie solidarności z osobami LGBTIA, i pokazanie że Warszawa jest miastem dla wszystkich osób". Szacowany koszt realizacji pomysłu to 650 tys. złotych.

Tak wyglądała tęcza na placu Zbawicielatvnwarszawa.pl

Na liście projektów znalazł się też pomysł zasadzenia 180 dużych drzew o obwodzie pnia od 18 do 35 cm w lokalizacjach wskazanych przez Zarząd Zieleni, "ze szczególnym naciskiem na okolice arterii komunikacyjnych". Autorzy projektu wskazują ulice takie jak: Wolska, Połczyńska, Kasprzaka, Sowińskiego, Bema, Jana Pawła II, Lazurowa, Powstańców Śląskich, Dywizjonu 303, Elekcyjna, Obozowa, Mickiewicza, Słowackiego, Broniewskiego, Reymonta, Gwiaździsta, św. Wincentego, 11 Listopada, Jagiellońska, Kijowska, Grochowska, al. Zieleniecka, Francuska, Saska, Czerniakowska, Myśliwiecka, Gagarina, Belwederska, Idzikowskiego, Bukowińska. Nasadzenia drzew mają zostać uzupełnione o krzewy i wysokie trawy. Szacowany koszt tego projektu to ponad 670 tysięcy złotych.

Głosować można też na projekty większe i znacznie droższe w realizacji, jak np. "zadaszony skatepark całoroczny z lodowiskiem". "Projekt zakłada powstanie nowego i niepowtarzalnego skateparku jako przestrzeni dla kreatywnego i aktywnego spędzania czasu. Kompleks zajmie powierzchnię około 3000 m kw. Będzie jednym z największych w Polsce. W okresie zimowym, dzięki specjalnej technologii, 600 m kw. jego powierzchni będzie przekształcone w lodowisko" - czytamy w opisie projektu. Jego autorzy przekonują, że obiekt będzie udostępniany bezpłatnie zgodnie z zasadami BO.

Geriatolot, murale czy galeria obietnic wyborczych

Aktywni fizycznie mieszkańcy mają do wyboru sporo projektów poświęconych poprawie infrastruktury rowerowej w mieście. Głosować można też na projekt doposażenia siłowni na świeżym powietrzu, aby umożliwić korzystanie z nich osobom z niepełnosprawnościami, czy projekt wymiany nawierzchni na kilku przyszkolnych boiskach.

Są też projekty poświęcone ochronie zdrowia, a w tym pomysły na zakup defibrylatorów AED do niektórych szkół, domów kultury, czy muzeów. Na liście pomysłów znalazł się również "geriatolot" - czyli specjalistyczny samochód wyposażony m.in. w przenośny zestaw do badania EKG czy USG, który ułatwi lekarzowi, czy pielęgniarce dotarcie do pacjenta w wieku senioralnym.

Wśród pomysłów z pogranicza kultury i edukacji znalazł się projekt 10 murali "podkreślających siłę kobiet i ich znaczenie w historii lub kulturze Warszawy. Każdy mural powinien być inny i pokazywać inny aspekt siły kobiet lub przedstawiać inną silną kobietę". W tej kategorii pojawił się też projekt o zabarwieniu politycznym, czyli "Galeria obietnic Rafała Trzaskowskiego". "Projekt zakłada stworzenie plansz zawierających galerię z obietnicami Prezydenta Rafała Trzaskowskiego wobec mieszkańców Stolicy. Galeria przedstawiałaby obietnice zrealizowane oraz niezrealizowane" - przekazali w opisie autorzy.

100 milionów do dyspozycji mieszkańców

Drugiego czerwca wylosowano kolejność projektów na listach do głosowania. Urząd udostępnił również możliwość wygenerowania projektów graficznych plakatów, ulotek i innych materiałów informacyjnych, które mogą posłużyć do promowania pomysłów wśród mieszkańców. Ponadto stworzono bazę miejsc z lokalizacjami, w których mieszkańcy będą mogli legalnie powiesić swoje plakaty.

W dziewiątej edycji budżetu obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców jest ponad 100 mln złotych. Głosowanie na projekty potrwa od 15 do 30 czerwca. Wyniki głosowania i lista zwycięskich projektów zostanie ogłoszona 13 lipca. Ich realizacja rozpocznie się w 2023 roku. 

Dzięki budżetowi obywatelskiemu powstała m.in. lubiana przez mieszkańców tężnia "Maciejka" na Ursynowie:

Rozpoczął się sezon funkcjonowania tężni "Maciejki"
Rozpoczął się sezon funkcjonowania tężni "Maciejki"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Trzaskowski, Twitter

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Płońska oraz inspektorzy ochrony środowiska pojawili się na terenie jednej z tamtejszych firm. W nieużytkowanych budynkach zastali mauzery z nieznaną substancją, zafoliowane kartony i worki ze śmieciami. Trwają badania, czy znalezisko może być niebezpieczne.

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mężczyznę, którego podejrzewają o napastowanie kobiety na przystanku tramwajowym w Warszawie. Z relacji jej partnera wynikało, że złapał ją za biust i uciekł, kiedy zaczęła krzyczeć. Pokrzywdzona zdążyła zrobić mu zdjęcie, co ułatwiło zadanie policji.

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem pociąg Intercity śmiertelnie potrącił mężczyznę. Strażacy ewakuowali 350 pasażerów. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów na pociągi wybranych relacji.

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu 39-letni mieszkaniec podwarszawskiego Piaseczna został trzykrotnie ugodzony nożem. Znaleziono go na ulicy, ranny siedział przed budynkiem banku. Policjanci zatrzymali już dwóch podejrzanych. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek i niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie zagra zespół Metallica. Stołeczni urzędnicy zapowiadają, że w związku z koncertami mieszkańców Saskiej Kępy czekają utrudnienia. Apelują też do fanów amerykańskiej grupy, by na koncert przyjechać komunikacją miejską. Tak najwygodniej.

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Źródło:
PAP

42-latek i 38-latek zostali złapani na gorącym uczynku, kiedy włamali się do szpitalnej kuchni. Jak podała policja, mężczyźni tłumaczyli, że "kradli po to, żeby potem sobie to wszystko móc zjeść". Lista skradzionych produktów obfitowała w drogie morskie ryby. Straty wyceniono na 80 tysięcy złotych.

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radny Pragi Południe Robert Migas z klubu Lewicy i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, został odwołany z funkcji przewodniczącego Komisji Komunalnej i Spraw Samorządowych na dzień przed posiedzeniem w sprawie Centrum Lokalnego Kamionek. Centrum to niewygodny temat dla dzielnicy, na jego stworzenie wydano sześć milionów złotych, ale pawilony handlowo-usługowe stoją puste.

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, rozprowadzającą narkotyki w stolicy. Służby znalazły 16 kilogramów marihuany, ponad 300 tabletek ecstasy i inne zabronione substancje. Zatrzymano 15 osób.

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Źródło:
PAP

W Ząbkach policjanci zatrzymali pijanego 19-latka. Mężczyzna na torach kolejowych rozbijał butelki. Okazało się, że jest poszukiwany.

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Minęły ponad dwa tygodnie od zmiany przepisów, która nakłada na kierowców przewozu osób obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak informuje jedna z większych platform skupiających kierowców, od wejścia w życie przepisów liczba kierowców przewozu osób w stolicy zmniejszyła się o 26 procent. Z kolei Komenda Stołeczna Policji wystawiła w tym czasie 31 mandatów i pięć wniosków o ukaranie do sądu.

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, PAP

Stołeczni radni zagłosowali w czwartek za podniesieniem maksymalnych opłat za przewozy taksówkami w Warszawie. Przyjęta uchwała likwiduje podział na strefy w granicach miasta. Wprowadza też zmiany w oznakowaniu taksówek.

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Źródło:
PAP

Rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia strategii rozwoju Warszawy 2040 plus i planu ogólnego. To ważne dokumenty dla miasta, wytyczające kierunek jego rozwoju. Podzielą Warszawę na strefy planistyczne.

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Źródło:
PAP

Monitoring, oświetlenie, obecność innych osób na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. To wszystko nie przeszkodziło mężczyźnie, który wieczorem podbiegł do kobiety i zaczął ją dotykać. Na komendzie poszkodowana miała usłyszeć od policjantki, że to "zwykły wybryk" i że zgłoszenia może dokonać następnego dnia. Molestowanie w miejscach publicznych zgłaszają nieliczne kobiety, które spotykają się z problemem.

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa zatrzymała łącznie siedem osób, które mogą mieć związek z brutalnym pobiciem 15-letniego chłopca. Wśród zatrzymanych są dwie osoby, które ukończyły 17 lat. Będą odpowiadać jak dorośli.

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura odmówiła wszczęcie postępowania w sprawie zburzenia ponad stuletniej willi Ronikierów w podwarszawskich Ząbkach. Burmistrz miasta nie składa jednak broni, złożył odwołanie.

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zderzenia ciężarówki z pociągiem w Ołtarzewie. Śledczy ustalili, że urządzenia przejazdu działały właściwie, a dyżurna ruchu zareagowała szybko. W wypadku zginął maszynista Kolei Mazowieckich.

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl