Rozpoczęło się głosowanie w dziewiątej edycji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy będą wybierać spośród 1327 projektów: 1189 dzielnicowych oraz 138 ogólnomiejskich. Wśród nich znalazła się propozycja przywrócenia tęczy na placu Zbawiciela. Na wybrane pomysły można głosować do końca czerwca.
Zanim rozpoczęło się głosowanie, wszystkie zgłoszone w dziewiątej edycji budżetu obywatelskiego projekty zostały poddane ocenie formalnej. Pracownicy urzędu oceniali m.in., czy projekt można zrealizować we wskazanej lokalizacji i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a także szacowali koszt danego przedsięwzięcia i czas potrzebny na jego wykonanie.
W ocenie pracowników urzędu blisko 600 projektów nie można było zrealizować w ramach budżetu obywatelskiego. - Autorzy pomysłów, które zostały ocenione negatywnie, mogli odwołać się od tej decyzji. Blisko 35 procent odwołań rozpatrzyliśmy pozytywnie i te projekty również trafią pod głosowanie mieszkańców – mówiła na początku czerwca Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Warszawie.
Do urzędu wpłynęło 166 wniosków z prośbą o ponowne przeprowadzenie oceny, w tym 28 dotyczących oceny projektów ogólnomiejskich i 138 dzielnicowych. Ostatecznie do głosowania urzędnicy dopuścili 1327 projektów - 1189 dzielnicowych oraz 138 ogólnomiejskich.
Chcą powrotu tęczy
Wśród dopuszczonych do głosowania projektów ogólnomiejskich dominują pomysły z kategorii przestrzeni publicznej, zieleni, ochrony środowiska i sportu. Wśród nich projekt nawiązujący do słynnej instalacji artystycznej Julity Wójcik "Tęcza", która stała na placu Zbawiciela w latach 2012-2015.
"Projekt polega na postawieniu na pl. Zbawiciela obiektu małej architektury w kształcie przerwanego łuku, pod nazwą "Łuk LGBT+". Stelaż obiektu zostanie wykonany z materiałów jak najmniej palnych oraz pomalowany w kolorach tęczy. Instalacja powinna zostać ustawiona w czerwcu - tradycyjnym miesiącu równości" - czytamy w opisie projektu. Jak zaznaczają pomysłodawcy, celem projektu jest "wyrażenie solidarności z osobami LGBTIA, i pokazanie że Warszawa jest miastem dla wszystkich osób". Szacowany koszt realizacji pomysłu to 650 tys. złotych.
Na liście projektów znalazł się też pomysł zasadzenia 180 dużych drzew o obwodzie pnia od 18 do 35 cm w lokalizacjach wskazanych przez Zarząd Zieleni, "ze szczególnym naciskiem na okolice arterii komunikacyjnych". Autorzy projektu wskazują ulice takie jak: Wolska, Połczyńska, Kasprzaka, Sowińskiego, Bema, Jana Pawła II, Lazurowa, Powstańców Śląskich, Dywizjonu 303, Elekcyjna, Obozowa, Mickiewicza, Słowackiego, Broniewskiego, Reymonta, Gwiaździsta, św. Wincentego, 11 Listopada, Jagiellońska, Kijowska, Grochowska, al. Zieleniecka, Francuska, Saska, Czerniakowska, Myśliwiecka, Gagarina, Belwederska, Idzikowskiego, Bukowińska. Nasadzenia drzew mają zostać uzupełnione o krzewy i wysokie trawy. Szacowany koszt tego projektu to ponad 670 tysięcy złotych.
Głosować można też na projekty większe i znacznie droższe w realizacji, jak np. "zadaszony skatepark całoroczny z lodowiskiem". "Projekt zakłada powstanie nowego i niepowtarzalnego skateparku jako przestrzeni dla kreatywnego i aktywnego spędzania czasu. Kompleks zajmie powierzchnię około 3000 m kw. Będzie jednym z największych w Polsce. W okresie zimowym, dzięki specjalnej technologii, 600 m kw. jego powierzchni będzie przekształcone w lodowisko" - czytamy w opisie projektu. Jego autorzy przekonują, że obiekt będzie udostępniany bezpłatnie zgodnie z zasadami BO.
Geriatolot, murale czy galeria obietnic wyborczych
Aktywni fizycznie mieszkańcy mają do wyboru sporo projektów poświęconych poprawie infrastruktury rowerowej w mieście. Głosować można też na projekt doposażenia siłowni na świeżym powietrzu, aby umożliwić korzystanie z nich osobom z niepełnosprawnościami, czy projekt wymiany nawierzchni na kilku przyszkolnych boiskach.
Są też projekty poświęcone ochronie zdrowia, a w tym pomysły na zakup defibrylatorów AED do niektórych szkół, domów kultury, czy muzeów. Na liście pomysłów znalazł się również "geriatolot" - czyli specjalistyczny samochód wyposażony m.in. w przenośny zestaw do badania EKG czy USG, który ułatwi lekarzowi, czy pielęgniarce dotarcie do pacjenta w wieku senioralnym.
Wśród pomysłów z pogranicza kultury i edukacji znalazł się projekt 10 murali "podkreślających siłę kobiet i ich znaczenie w historii lub kulturze Warszawy. Każdy mural powinien być inny i pokazywać inny aspekt siły kobiet lub przedstawiać inną silną kobietę". W tej kategorii pojawił się też projekt o zabarwieniu politycznym, czyli "Galeria obietnic Rafała Trzaskowskiego". "Projekt zakłada stworzenie plansz zawierających galerię z obietnicami Prezydenta Rafała Trzaskowskiego wobec mieszkańców Stolicy. Galeria przedstawiałaby obietnice zrealizowane oraz niezrealizowane" - przekazali w opisie autorzy.
100 milionów do dyspozycji mieszkańców
Drugiego czerwca wylosowano kolejność projektów na listach do głosowania. Urząd udostępnił również możliwość wygenerowania projektów graficznych plakatów, ulotek i innych materiałów informacyjnych, które mogą posłużyć do promowania pomysłów wśród mieszkańców. Ponadto stworzono bazę miejsc z lokalizacjami, w których mieszkańcy będą mogli legalnie powiesić swoje plakaty.
W dziewiątej edycji budżetu obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców jest ponad 100 mln złotych. Głosowanie na projekty potrwa od 15 do 30 czerwca. Wyniki głosowania i lista zwycięskich projektów zostanie ogłoszona 13 lipca. Ich realizacja rozpocznie się w 2023 roku.
Dzięki budżetowi obywatelskiemu powstała m.in. lubiana przez mieszkańców tężnia "Maciejka" na Ursynowie:
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Rafał Trzaskowski, Twitter