Jak przypomina Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, remont zabytkowej wieży ciśnień rozpoczął się w marcu, a poprzedziło go wykonanie szczegółowej ekspertyzy dotyczącej stanu technicznego wieży.
Prace wymagają dużej precyzji
Pierwszy elementem, którym zajęła się ekipa remontowa, były drzwi wejściowe. "Naprawy wymagały także pęknięcia ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych" - podkreśla w komunikacie MPWiK.
Ponadto wykonawca prac odświeża elementy elewacji wykonane z piaskowca, a niektóre z nich wzmacnia. "Najważniejsze prace, jakie odbyły się wewnątrz, to konserwacja i oczyszczenie rur żeliwnych oraz konstrukcji schodów. Po renowacji udało się zamontować już 70 procent stopni" - informują wodociągowcy. Zaznaczają, że z uwagi na zabytkowy charakter obiektu prace wymagają dużej precyzji. "Samo postawienie rusztowania wewnętrznego pomiędzy kominem, rurami a konstrukcją schodów było poważnym przedsięwzięciem, równie wymagające jest m.in. takie wycinanie fug, by nie naruszyć cegieł" - wskazują.
Obecnie wykonywane są instalacje elektryczne wewnątrz wieży. W najbliższym czasie odnowione zostaną elementy blaszane, a posadzka wieży zyska izolację, co pozwoli na demontaż wewnętrznego rusztowania. Na zewnątrz ceglane ściany będą zaimpregnowane, a po demontażu rusztowań zewnętrznych wykonana zostanie izolacja ścian zewnętrznych i montaż iluminacji.
Prace renowacyjne wieży ciśnień mają zakończyć się zimą. Koszt inwestycji opiewa na kwotę 1,7 mln zł.
Dzieło Lindley'a i jego syna
W Warszawie, od połowy XIX wieku, działał wodociąg Henryka Marconiego wykorzystujący wodę z Wisły. Jednak wkrótce okazał się on niewystarczający dla szybko rozwijającego się miasta. Z inicjatywy prezydenta miasta Sokratesa Starynkiewicza w 1876 roku magistrat powierzył brytyjskiemu inżynierowi Williamowi Lindleyowi opracowanie projektu nowych wodociągów oraz systemu kanalizacji. Projekty zostały przekazane magistratowi dwa lata później i podpisano umowę z Williamem Lindleyem i jego synem Williamem Heerleinem Lindleyem na budowę sieci wodno-kanalizacyjnej. Prace nadzorował przez kolejne 34 lata (do 1915) ten drugi.
Na system wodociągów warszawskich składały się Stacja Filtrów oraz Stacja Pomp Rzecznych, gdzie z Wisły czerpano wodę i przewodami przesyłowymi kierowano na Stację Filtrów.
Wieża ciśnień w rejestrze zabytków
Na terenie stacji powstała wysoka na 42 metry wieża ciśnień. Została zbudowana w najwyższym punkcie, na skraju ówczesnej aglomeracji warszawskiej (w miejscu dawnej szubienicy miejskiej) i była długo jej najwyższym budynkiem. U podstawy ma średnicę ok. 10,5 m, a na szczycie 9,5 m. Wieża nie ma zbiornika. Wewnątrz są rury o średnicy 910 mm. Eksploatację wieży zakończono w 1934 roku.
Wieża ciśnień jest symbolem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Po zniszczeniach wojennych została odrestaurowana w 1996 roku. Cały zespół stacji filtrów jest wpisany do rejestru zabytków. Od 2004 roku z inicjatywy Stołecznego Konserwatora Zabytków trwają starania o wpisanie zespołu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl