Spór o wpis Reduty Ordona do rejestru zabytków. Jest decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego

Teren Reduty Ordona
Teren Reduty Ordona
Źródło: tvnwarszawa.pl
Rozstrzygnęła się sprawa Reduty Ordona. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne na decyzje ministra kultury o wpisaniu jej do rejestru zabytków - podaje resort kultury. I zaznacza, że jest już pewne, iż pozostanie ona zabytkiem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Chodzi o miejsce Dzieła Fortyfikacyjnego nr 54 przy ulicy Na Bateryjce, zwane potocznie Redutą Ordona, gdzie toczyły się walki w czasie Powstania Listopadowego w 1831 roku.

"To już pewne. Reduta Ordona pozostaje zabytkiem. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 26 września 2018 roku, na decyzję ministra w sprawie wpisania do rejestru zabytków Miejsca Walki Stoczonej 6 września 1831 roku w czasie Powstania Listopadowego (29 listopada 1830 - październik 1831) wraz z reliktami umocnienia obronnego - Dzieła Fortyfikacyjnego nr 54" Reduty Ordona - podkreślono w piątek we wpisie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Facebooku.

Jak zaznaczono, w związku z tym decyzja profesor Magdaleny Gawin, Generalnego Konserwatora Zabytków, działającej w imieniu ministra kultury, jest "ostateczna i prawomocna".

"Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że zgromadzony w sprawie obszerny i specjalistyczny materiał dowodowy potwierdza pogląd organu ochrony zabytków, że obszar opisany w decyzji jest zabytkiem, ponieważ stanowi świadectwo walk powstańczych 1831 r., a jego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną i naukową. Obszar ten stanowi ostatni zachowany fragment pola bitwy z 6 września 1831 r." - dodał resort.

Reduta Ordona
Reduta Ordona
Źródło: archiwum TVN

Obrona Reduty Ordona

Lokalizacja Reduty Ordona, miejsca walk powstania listopadowego na warszawskiej Ochocie, a nie - jak wcześniej sądzono - na terenie Woli, została potwierdzona w 2010 roku. Archeolodzy w trakcie późniejszych prac odkryli szczątki żołnierzy - głównie rosyjskich, jak również polskich, a także między innymi guziki od mundurów, elementy karabinów, kawałki granatów i rosyjski tasak. Natrafiono także na fragment fosy i wału ochronnego.

CZYTAJ O PRACACH ARCHEOLOGICZNYCH W REDUCIE ORDONA >>>

O wpisanie jej do rejestru zabytków przez długi czas zabiegali archeolodzy i stowarzyszenia społeczne. Ich celem była ochrona tego miejsca przed zabudową deweloperską. Zwracali również uwagę na dewastacje mające wcześniej miejsce na terenie Reduty, a także rabunkowe poszukiwania i nielegalne wykopy ziemne.

Obrona Reduty Ordona miała miejsce podczas powstania listopadowego 3 lub 4 września 1831 roku, rano około godziny 6 i trwała prawdopodobnie półtorej godziny. Fortyfikacji broniło sześć dział, a załoga mogła liczyć maksymalnie około 200 żołnierzy. Nie dowodził nimi - jak to opisał Mickiewicz - Julian Konstanty Ordon, lecz major Ignacy Dobrzelewski. W wyniku walk poległo wówczas kilkuset polskich i rosyjskich żołnierzy.

Informowaliśmy także o odkryciach archeologicznych na Białołęce:

Odkrycia archeologiczne na Białołęce

WYKOPALISKA
Źródło: Fundacja Ab Terra
Stanowisko archeologiczne znajduje się przy Ostródzkiej na Białołęce
Stanowisko archeologiczne znajduje się przy Ostródzkiej na Białołęce
Teraz oglądasz
Na Białołęce odkryto około 1,5 tysiąca artefaktów
Na Białołęce odkryto około 1,5 tysiąca artefaktów
Teraz oglądasz
Czytaj także: