Trzaskowski o moście WOŚP: raczej nie nadaje się takich nazw

Najnowsze

Autor:
kk/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezydent Trzaskowski o moście WOŚPTVN24
wideo 2/3
Prezydent o moście WOŚP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odniósł się do pomysłu, by Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została patronem mostu Południowego. - Raczej nie nadaje się takich nazw - przyznał w "Faktach po Faktach" TVN24.

- Uwielbiam Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Współpracuję, kwestuję - przyznał na wstępie prezydent. - Ale uważam, że jest tego typu tradycja, potwierdzona uchwałami rady miasta, że raczej nie nadaje się takich nazw - stwierdził.

Zasada, o której mówił prezydent dotyczy generalnie istniejących instytucji oraz żyjących jeszcze osób. - Dopiero później, ocenia się je historycznie - zastrzegł Trzaskowski.

- Myślę sobie, że Orkiestra będzie działać na pewno do końca świata, ale przyjdzie jeszcze czas, żeby ją uznawać - zaznaczył. - My wszyscy i tak codziennie oddajemy hołd Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy - dodał.

Propozycja radnych Koalicji Obywatelskiej

Pomysł, by Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została patronem mostu Południowego, wyszedł od wawerskich radnych Koalicji Obywatelskiej. Pod koniec stycznia przyjęli oni uchwałę w tej sprawie. Ich propozycja została przekazana do Rady Warszawy, do której należy decyzja w sprawie oficjalnej nazwy nowej przeprawy.

Podczas sesji w Wawrze nie wszyscy zgadzali się z propozycją KO. Zdaniem radnych Prawa i Sprawiedliwości odpowiednią nazwą byłby most Bitwy Warszawskiej. Gdyby udało się otworzyć przeprawę w sierpniu, zbiegłoby się to z setną rocznicą Cudu nad Wisłą.

Most PołudniowyTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

"Bardzo prosimy, aby się to odbyło w zgodzie"

Do tej inicjatywy odniósł się także szef WOŚP Jerzy Owsiak. - Z jednej strony bardzo się cieszymy, bo to jest szacunek dla wszystkich ludzi. Jest to instytucja Wielka Orkiestra Świąteczej Pomocy, czyli miliony Polaków - podkreślił w rozmowie z TVN24.

- A z drugiej strony mamy taką prośbę - zawsze ją wysyłamy do ludzi, którzy podejmują taką inicjatywę. Bardzo prosimy, aby się to odbyło w zgodzie. Aby ta dyskusja była bardzo miła i rzeczowa - zaapelował Owsiak.

Most połączy Wilanów i Wawer

Nowy most, powstający w ramach budowy Południowej Obwodnicy Warszawy, miał być pierwotnie gotowy w sierpniu 2020 roku. Wykonawca wnioskował jednak o wydłużenie kontraktu. Drogowcy nadal rozpatrują tę kwestię i nie podają terminu zakończenia prac. Pod koniec stycznia trwały roboty przy ostatecznym spięciu południowej nitki mostu, który połączy Wilanów z Wawrem.

Za inwestycję odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl