Przygotuj się na:

DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Zmiany w komunikacji i parkowaniu

  Trzaskowski o moście WOŚP: raczej nie nadaje się takich nazw

  TVN Warszawa | Najnowsze

  Autor:
  kk/ran
  Źródło:
  tvnwarszawa.pl
  Prezydent Trzaskowski o moście WOŚPTVN24
  wideo 2/3
  Prezydent o moście WOŚP

  Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odniósł się do pomysłu, by Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została patronem mostu Południowego. - Raczej nie nadaje się takich nazw - przyznał w "Faktach po Faktach" TVN24.

  - Uwielbiam Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Współpracuję, kwestuję - przyznał na wstępie prezydent. - Ale uważam, że jest tego typu tradycja, potwierdzona uchwałami rady miasta, że raczej nie nadaje się takich nazw - stwierdził.

  Zasada, o której mówił prezydent dotyczy generalnie istniejących instytucji oraz żyjących jeszcze osób. - Dopiero później, ocenia się je historycznie - zastrzegł Trzaskowski.

  - Myślę sobie, że Orkiestra będzie działać na pewno do końca świata, ale przyjdzie jeszcze czas, żeby ją uznawać - zaznaczył. - My wszyscy i tak codziennie oddajemy hołd Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy - dodał.

  Propozycja radnych Koalicji Obywatelskiej

  Pomysł, by Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została patronem mostu Południowego, wyszedł od wawerskich radnych Koalicji Obywatelskiej. Pod koniec stycznia przyjęli oni uchwałę w tej sprawie. Ich propozycja została przekazana do Rady Warszawy, do której należy decyzja w sprawie oficjalnej nazwy nowej przeprawy.

  Podczas sesji w Wawrze nie wszyscy zgadzali się z propozycją KO. Zdaniem radnych Prawa i Sprawiedliwości odpowiednią nazwą byłby most Bitwy Warszawskiej. Gdyby udało się otworzyć przeprawę w sierpniu, zbiegłoby się to z setną rocznicą Cudu nad Wisłą.

  Most Południowy
  Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

  "Bardzo prosimy, aby się to odbyło w zgodzie"

  Do tej inicjatywy odniósł się także szef WOŚP Jerzy Owsiak. - Z jednej strony bardzo się cieszymy, bo to jest szacunek dla wszystkich ludzi. Jest to instytucja Wielka Orkiestra Świąteczej Pomocy, czyli miliony Polaków - podkreślił w rozmowie z TVN24.

  - A z drugiej strony mamy taką prośbę - zawsze ją wysyłamy do ludzi, którzy podejmują taką inicjatywę. Bardzo prosimy, aby się to odbyło w zgodzie. Aby ta dyskusja była bardzo miła i rzeczowa - zaapelował Owsiak.

  Most połączy Wilanów i Wawer

  Nowy most, powstający w ramach budowy Południowej Obwodnicy Warszawy, miał być pierwotnie gotowy w sierpniu 2020 roku. Wykonawca wnioskował jednak o wydłużenie kontraktu. Drogowcy nadal rozpatrują tę kwestię i nie podają terminu zakończenia prac. Pod koniec stycznia trwały roboty przy ostatecznym spięciu południowej nitki mostu, który połączy Wilanów z Wawrem.

  Za inwestycję odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

  kk/ran

  Źródło: tvnwarszawa.pl

  Źródło zdjęcia głównego: TVN24