"Sytuacja w stołecznych szpitalach jest bardzo trudna"

Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
35 procent łóżek w stołecznych szpitalach ma być przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19
35 procent łóżek w stołecznych szpitalach ma być przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19TVN24
wideo 2/3
TVN2435 procent łóżek w stołecznych szpitalach ma być przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19

20 procent, a nawet więcej, personelu stołecznych szpitali jest zakażonych koronawirusem, przebywa na kwarantannie albo z innych powodów nie jest w pracy. To oznacza, że mamy duże problemy z ratowaniem życia - przekazał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Poinformował również, że zgodnie z decyzją rządu 35 procent łóżek w warszawskich placówkach ma być przeznaczonych dla pacjentów covidowych.

- Dzisiaj dostaliśmy kolejne decyzje rządu, za pośrednictwem wojewody mazowieckiego, żeby w szpitalach warszawskich przeznaczyć 35 procent łóżek tylko dla pacjentów zakażonych COVID-19. Znowu to tylko dyrektywa, bez żadnych konsultacji, rozmów, bez uzasadnienia tej decyzji - poinformował Trzaskowski na czwartkowej konferencji prasowej.

"Dzisiaj są przeprowadzane wyłącznie operacje ostre"

Wskazał również, że koniecznie będzie zamknięcie poszczególnych oddziałów, żeby te łóżka wygospodarować.

- W Szpitalu Bielańskim na kardiologii zamkniemy 43 łóżka do wykonywania zabiegów ratujących życie, a 65 osobom nie zostanie udzielona pomoc w bezpośrednim zagrożeniu życia - powiedział prezydent i zaznaczył, że obecnie i tak przeprowadzane są wyłącznie operacje ostre. - Czy mamy zamknąć kardiologię i nie leczyć zawałów? Czy mamy zlikwidować psychiatrę w Szpitalu Bielańskim, gdzie 40 pacjentów w bardzo ciężkim stanie potrzebuje pomocy? Co mamy zrobić z chirurgią, gdzie operujemy nagłe przypadki? W samym Szpitalu Praskim tylko na chirurgii leczymy 50 pacjentów tygodniowo. Notabene, to są ostre przypadki. Takie decyzje przełożą się bezpośrednio na życie i zdrowie pacjentów, którzy nie są jeszcze jeszcze zarażeni COVID-em - zwrócił uwagę prezydent stolicy.

Przypomniał również, że cztery z 10 miejskich szpitali (Wolski, Czerniakowski, Grochowski i Bielański) zostały włączone decyzją wojewody do drugiego poziomu. - W naszych szpitalach leczymy już 300 osób z COVID-em. Utworzenie łóżek dla pacjentów z koronawirusem wymaga nie tyle decyzji na papierze, ale wprowadzenia w szpitalach szeregu koniecznych zmian: przewiezienia pacjentów do innych oddziałów lub szpitali, zapewnienia niezbędnego sprzętu i personelu, nowej organizacji ciągów komunikacyjnych placówek, wydzielenia stref - brudnej i czystej. Wydzielanie tego typu łóżek w każdym szpitalu miejskim zwiększa ryzyko transmisji wirusa - zaznaczył Trzaskowski.

Jedna trzecia łóżek zajętych

Podał również, że we wszystkich dziesięciu stołecznych szpitalach, obecnie dostępnych jest 2 413 łóżek, z czego zajętych - 1 833. Na podstawie decyzji wojewody mazowieckiego lub polecenia ministra zdrowia 229 łóżek przeznaczono do leczenia pacjentów z COVID-19 - z tej puli zajęte są 73 łóżka. W ramach leczenia osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem, na mocy tych decyzji, przeznaczono 33 łóżka, z których zajętych jest 21.

Zdaniem prezydenta, pogarsza się też sytuacja w oświacie, choć większość dzieci i młodzieży uczy się zdalnie. - W tej chwili mamy ponad 600 zakażonych nauczycieli, 804 przebywa na kwarantannie, 147 zakażonych pracowników niepedagogicznych i 230 na kwarantannie. Całkowicie zawieszono zajęcia w 21 naszych placówkach, w 73 częściowo - wyliczał Trzaskowski. - Sytuacja w oświacie się pogarsza z dnia na dzień - przyznał.

"Instytucje państwa podgrzewają atmosferę"

Odniósł się również do protestów przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską i ostatnich wystąpień rządzących w tej sprawie.

- Słyszeliśmy konferencję pana premiera, który mówi, że aborcja wymaga debaty. Słyszeliśmy też wczoraj pana prezydenta, ale niestety słyszeliśmy również Jarosława Kaczyńskiego, który dolewał oliwy do ognia i eskaluje napięcie. Słyszymy również słowa gróźb pod adresem manifestujących, również samorządowcy dostają tego typu ostrzeżenia. Chciałem jasno powiedzieć, że przede wszystkim to haniebne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nigdy nie może wejść w życie i od tego trzeba zacząć, a nie nawoływać do spokoju, debaty, kiedy z drugiej strony instytucje państwa podgrzewają atmosferę - stwierdził prezydent stolicy.

Zaapelował do rządzących, aby powstrzymywali się od tego typu słów. - Pełna odpowiedzialność za to, co się teraz dzieje, spoczywa na rządzie, bo to rządzący podjęli decyzję za pośrednictwem pseudotrybunału konstytucyjnego, żeby tak kontrowersyjne decyzje podejmować w środku epidemii - zaznaczył.

Trzaskowski zaakcentował, że solidaryzuje się z protestującymi i robi wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo na demonstracjach. - Cały czas wysyłamy naszych obserwatorów na demonstracje i apelujemy do policji, aby zachowywała się w sposób powściągliwy i neutralny. Apelujemy również o bezpieczeństwo, żeby nosić maski i zachowywać odstęp, bo to jest niesłychanie istotnie - podkreślił.

Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Przez cały czwartek w Warszawie królować będzie zimowa aura. Na stołeczne drogi wyjechało rankiem 170 posypywarek. Jeśli będzie potrzeba do akcji wkroczy więcej sprzętu.

Mroźny czwartek. Posypywarki pracują na ulicach i wiaduktach

Mroźny czwartek. Posypywarki pracują na ulicach i wiaduktach

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Za kilka dni na Trakcie Królewskim będzie można poczuć klimat świąt, w tym roku w stylu retro. Świąteczna iluminacja rozświetli się 6 grudnia. Z kolei 7 grudnia o godzinie 18 prezydent Warszawy uroczyście włączy choinkę na placu Zamkowym.

Świąteczna iluminacja w stylu retro i ogromna choinka na placu Zamkowym

Świąteczna iluminacja w stylu retro i ogromna choinka na placu Zamkowym

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP

W Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Trzy osoby zostały ranne, pierwszej pomocy udzielali im strażacy z OSP. Podejrzewany o atak został zatrzymany. W czwartek w szkole nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne. Uczniowie i nauczyciele zostali objęci opieką psychologów.

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Aktualizacja:
Autor:
dg,
ZiR/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

17-latek pobił starszego mężczyznę, po czym z koleżankami wymyślił historię mającą uchronić go przed odpowiedzialnością. Policjanci z Otwocka nie dali się nabrać i wykorzystali miejski monitoring, by dotrzeć do prawdy. Nastolatek został objęty policyjny dozorem, jest traktowany jak dorosły i grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności - przekazał rzecznik otwockiej policji sierżant sztabowy Patryk Domarecki.

Twierdził, że pobił mężczyznę, bo ten molestował jego koleżanki. 17-latka zdradził monitoring

Twierdził, że pobił mężczyznę, bo ten molestował jego koleżanki. 17-latka zdradził monitoring

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zderzenia łącznie trzech pojazdów doszło na trasie S8, na wysokości ulicy Jagiellońskiej. Jedna osoba została zabrana do szpitala. Zdarzenie spowodowało ogromny korek - ciągnął się aż do Bemowa.

Po kolizji na S8 kierowcy utknęli w ogromnym korku

Po kolizji na S8 kierowcy utknęli w ogromnym korku

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze otworzyli tunel pod torami kolejowymi w Sulejówku. Jednocześnie podpisano umowę na budowę kolejnego wraz z przebudową układu przyległych ulic.

Otworzyli tunel pod torami w Sulejówku, podpisali umowę na budowę kolejnego

Otworzyli tunel pod torami w Sulejówku, podpisali umowę na budowę kolejnego

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W rejonie Pałacu Kultury i Nauki, przy powstającym Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz planowanym budynku teatru TR Warszawa, pojawiły się glediczje trójcierniowe oraz wiśnie "Fukubana". Jedno z nowych drzew zasadził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

Do Warszawy przyjechały z Holandii. Nowe drzewka na placu Centralnym

Do Warszawy przyjechały z Holandii. Nowe drzewka na placu Centralnym

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

83-latek został oszukany metodą "na policjanta". Oszuści przekonali go, że jego pieniądze są zagrożone, a skan karty wpadł w ręce hakerów, którzy następnie wzięli kredyt na jego dane. Senior wykonał przelew na konto, na którym jego fundusze miały być bezpieczne. Nie były. Stracił prawie 70 tysięcy złotych.

83-latek stracił prawie 70 tysięcy złotych, uwierzył fałszywemu policjantowi

83-latek stracił prawie 70 tysięcy złotych, uwierzył fałszywemu policjantowi

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego ciechanowskiej komendy pomogli mężczyźnie w kryzysie bezdomności, który leżał na chodniku. 61-latek miał widoczne odmrożenia. Dzięki natychmiastowej reakcji policjantów udało się uniknąć tragedii i pomoc nadeszła w samą porę - podała tamtejsza policja.

Leżał na chodniku, miał widoczne odmrożenia. Pomoc nadeszła w samą porę

Leżał na chodniku, miał widoczne odmrożenia. Pomoc nadeszła w samą porę

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Wykonawca trasy tramwajowej do Wilanowa kończy odtwarzanie pierwszej jezdni ulicy Spacerowej. Na początku grudnia pojadą tamtędy autobusy ośmiu linii, ale tylko w kierunku Mokotowa.

Jezdnia prawie gotowa, niebawem wróci tam ruch. Na razie autobusów i tylko w jednym kierunku

Jezdnia prawie gotowa, niebawem wróci tam ruch. Na razie autobusów i tylko w jednym kierunku

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Nowy Świat autobus komunikacji miejskiej potrącił kobietę. Trafiła do szpitala.

Autobus potrącił kobietę, trafiła do szpitala

Autobus potrącił kobietę, trafiła do szpitala

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

11 obiektów zlokalizowanych na Starym i Nowym Mieście trafiło do rejestru zabytków ruchomych. Są to witrażowe lampiony, kinkiety, neony, a także szyldy. Jak podkreślił mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków stanowią one przykład rzemiosła artystycznego z lat 50. do 80. XX wieku.

Witrażowe lampiony, kinkiety, neony i szyldy trafiły do rejestru zabytków ruchomych

Witrażowe lampiony, kinkiety, neony i szyldy trafiły do rejestru zabytków ruchomych

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wystarczyła godzina, by kompletnie się upili. Nie przeszkadzało im to, że pracowali na ulicy i mogli spowodować wypadek. Jeden z pracowników miał w organizmie 2,9 promila alkoholu, drugi 3,5.

Robotnicy z miotłami zataczali się na ulicy. "Godzinę temu byli zupełnie trzeźwi"

Robotnicy z miotłami zataczali się na ulicy. "Godzinę temu byli zupełnie trzeźwi"

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wzrósł bilans ofiar tragicznego wypadku w alei Wilanowskiej, w którym uczestniczyły auto osobowe i autobus miejski. Nie żyją pasażer i kierowca samochodu. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie spowodowania wypadku. Śledczy analizują między innymi nagrania z monitoringu i przesłuchują świadków.

Po wypadku w alei Wilanowskiej w szpitalu zmarła druga osoba

Po wypadku w alei Wilanowskiej w szpitalu zmarła druga osoba

Aktualizacja:
Autor:
katke,
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Na początku grudnia Trakt Królewski rozświetli świąteczna iluminacja. W tym roku będzie nawiązywała do lat 50. i 60. XX wieku. Pojawią się między innymi rozświetlona syrena oraz motorower ryś. Ulice od palmy przy rondzie De Gaulle’a do kolumny Zygmunta III Wazy w weekendy i święta zmienią się w deptak. Inaczej pojedzie komunikacja miejska.

Rozbłyśnie świąteczna iluminacja w klimacie lat 50. i 60. Trakt Królewski będzie się zmieniał w deptak

Rozbłyśnie świąteczna iluminacja w klimacie lat 50. i 60. Trakt Królewski będzie się zmieniał w deptak

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd wydał wyrok w sprawie wypadku drogowego, w którym uczestniczył znany warszawski ratownik wolontariusz Marcin "Borkoś" Borkowski. W orzeczeniu stwierdzono, że poruszał się on pojazdem uprzywilejowanym, a winę za spowodowanie wypadku ponosi kierująca samochodem osobowym.

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Autor:
Artur
Węgrzynowicz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Krzysztof S., znany muzyk jazzowy, zasiądzie na ławie oskarżonych w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe. Śledczy zarzucają mu, że podczas warsztatów muzycznych wykorzystał seksualnie nieletnią. Proces rozpocznie się 30 stycznia.

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP

Policjanci z Sierpca zlikwidowali dwie nielegalne linie do produkcji alkoholu. Jedna z nich znajdowała się za tajnym przejściem. Zarekwirowali 160 litrów gotowych wyrobów alkoholowych i prawie 550 litrów zacieru.

Tajne przejście w ścianie, a za nią bimbrownia

Tajne przejście w ścianie, a za nią bimbrownia

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skok adrenaliny zapewni sobotni 61. Rajd Barbórka. Najlepsi kierowcy będą mogli sprawdzić i pokazać swoje umiejętności. Jednak organizacja ich przejazdów będzie się wiązać z zamknięciem ruchu na ulicach i ograniczeniem parkowania. Pierwsze zmiany już od czwartku.

61. Rajd Barbórka w sobotę, pierwsze utrudnienia od czwartku

61. Rajd Barbórka w sobotę, pierwsze utrudnienia od czwartku

Autor:
mg/gp
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Podczas prac na placu Defilad odkopano miedzy innymi posadzkę jednej z kamienic, które przed wojną stały w miejscu, gdzie dziś powstaje plac Centralny. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych wciąż prowadzone są tam prace archeologiczne.

Odkopują Warszawę, której już nie ma. Trafili na posadzkę dawnej kamienicy

Odkopują Warszawę, której już nie ma. Trafili na posadzkę dawnej kamienicy

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl