"Sytuacja w stołecznych szpitalach jest bardzo trudna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
35 procent łóżek w stołecznych szpitalach ma być przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19
35 procent łóżek w stołecznych szpitalach ma być przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19TVN24
wideo 2/3
35 procent łóżek w stołecznych szpitalach ma być przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19TVN24

20 procent, a nawet więcej, personelu stołecznych szpitali jest zakażonych koronawirusem, przebywa na kwarantannie albo z innych powodów nie jest w pracy. To oznacza, że mamy duże problemy z ratowaniem życia - przekazał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Poinformował również, że zgodnie z decyzją rządu 35 procent łóżek w warszawskich placówkach ma być przeznaczonych dla pacjentów covidowych.

- Dzisiaj dostaliśmy kolejne decyzje rządu, za pośrednictwem wojewody mazowieckiego, żeby w szpitalach warszawskich przeznaczyć 35 procent łóżek tylko dla pacjentów zakażonych COVID-19. Znowu to tylko dyrektywa, bez żadnych konsultacji, rozmów, bez uzasadnienia tej decyzji - poinformował Trzaskowski na czwartkowej konferencji prasowej.

"Dzisiaj są przeprowadzane wyłącznie operacje ostre"

Wskazał również, że koniecznie będzie zamknięcie poszczególnych oddziałów, żeby te łóżka wygospodarować.

- W Szpitalu Bielańskim na kardiologii zamkniemy 43 łóżka do wykonywania zabiegów ratujących życie, a 65 osobom nie zostanie udzielona pomoc w bezpośrednim zagrożeniu życia - powiedział prezydent i zaznaczył, że obecnie i tak przeprowadzane są wyłącznie operacje ostre. - Czy mamy zamknąć kardiologię i nie leczyć zawałów? Czy mamy zlikwidować psychiatrę w Szpitalu Bielańskim, gdzie 40 pacjentów w bardzo ciężkim stanie potrzebuje pomocy? Co mamy zrobić z chirurgią, gdzie operujemy nagłe przypadki? W samym Szpitalu Praskim tylko na chirurgii leczymy 50 pacjentów tygodniowo. Notabene, to są ostre przypadki. Takie decyzje przełożą się bezpośrednio na życie i zdrowie pacjentów, którzy nie są jeszcze jeszcze zarażeni COVID-em - zwrócił uwagę prezydent stolicy.

Przypomniał również, że cztery z 10 miejskich szpitali (Wolski, Czerniakowski, Grochowski i Bielański) zostały włączone decyzją wojewody do drugiego poziomu. - W naszych szpitalach leczymy już 300 osób z COVID-em. Utworzenie łóżek dla pacjentów z koronawirusem wymaga nie tyle decyzji na papierze, ale wprowadzenia w szpitalach szeregu koniecznych zmian: przewiezienia pacjentów do innych oddziałów lub szpitali, zapewnienia niezbędnego sprzętu i personelu, nowej organizacji ciągów komunikacyjnych placówek, wydzielenia stref - brudnej i czystej. Wydzielanie tego typu łóżek w każdym szpitalu miejskim zwiększa ryzyko transmisji wirusa - zaznaczył Trzaskowski.

Jedna trzecia łóżek zajętych

Podał również, że we wszystkich dziesięciu stołecznych szpitalach, obecnie dostępnych jest 2 413 łóżek, z czego zajętych - 1 833. Na podstawie decyzji wojewody mazowieckiego lub polecenia ministra zdrowia 229 łóżek przeznaczono do leczenia pacjentów z COVID-19 - z tej puli zajęte są 73 łóżka. W ramach leczenia osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem, na mocy tych decyzji, przeznaczono 33 łóżka, z których zajętych jest 21.

Zdaniem prezydenta, pogarsza się też sytuacja w oświacie, choć większość dzieci i młodzieży uczy się zdalnie. - W tej chwili mamy ponad 600 zakażonych nauczycieli, 804 przebywa na kwarantannie, 147 zakażonych pracowników niepedagogicznych i 230 na kwarantannie. Całkowicie zawieszono zajęcia w 21 naszych placówkach, w 73 częściowo - wyliczał Trzaskowski. - Sytuacja w oświacie się pogarsza z dnia na dzień - przyznał.

"Instytucje państwa podgrzewają atmosferę"

Odniósł się również do protestów przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską i ostatnich wystąpień rządzących w tej sprawie.

- Słyszeliśmy konferencję pana premiera, który mówi, że aborcja wymaga debaty. Słyszeliśmy też wczoraj pana prezydenta, ale niestety słyszeliśmy również Jarosława Kaczyńskiego, który dolewał oliwy do ognia i eskaluje napięcie. Słyszymy również słowa gróźb pod adresem manifestujących, również samorządowcy dostają tego typu ostrzeżenia. Chciałem jasno powiedzieć, że przede wszystkim to haniebne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nigdy nie może wejść w życie i od tego trzeba zacząć, a nie nawoływać do spokoju, debaty, kiedy z drugiej strony instytucje państwa podgrzewają atmosferę - stwierdził prezydent stolicy.

Zaapelował do rządzących, aby powstrzymywali się od tego typu słów. - Pełna odpowiedzialność za to, co się teraz dzieje, spoczywa na rządzie, bo to rządzący podjęli decyzję za pośrednictwem pseudotrybunału konstytucyjnego, żeby tak kontrowersyjne decyzje podejmować w środku epidemii - zaznaczył.

Trzaskowski zaakcentował, że solidaryzuje się z protestującymi i robi wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo na demonstracjach. - Cały czas wysyłamy naszych obserwatorów na demonstracje i apelujemy do policji, aby zachowywała się w sposób powściągliwy i neutralny. Apelujemy również o bezpieczeństwo, żeby nosić maski i zachowywać odstęp, bo to jest niesłychanie istotnie - podkreślił.

Autorka/Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl