Radny Warszawy i kustosz powstającego Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Ryszarda Kuklińskiego Filip Frąckowiak w interpelacji skierowanej do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zwrócił się o wyjaśnienie planów umieszczenia w bezpośrednim sąsiedztwie Kopca Powstania Warszawskiego wybiegu dla psów.
Przypomniał, że ze względu na usypanie kopca na warszawskim Mokotowie z gruzów zburzonego przez Niemców miasta, jest to jedno z najważniejszych i najbardziej symbolicznych miejsc pamięci o powstaniu z 1944 roku i poległych mieszkańcach stolicy.
"W gruzach zniszczonego miasta znajdowały się prochy ludności cywilnej oraz walczących bohaterów" - napisał Filip Frąckowiak. I stwierdził, że opisany w mediach projekt "uwłacza pamięci" Powstania Warszawskiego.
Kopiec Powstania Warszawskiego usypano na Czerniakowie z gruzów zniszczonego miasta. Uporządkowano go z inicjatywy kombatantów Armii Krajowej i ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego przy okazji 60. rocznicy wybuchu powstania w 2004 roku. Na szczycie stoi kilkumetrowej wielkości znak Polski Walczącej z datą 1944. W kolejnych latach na kopcu w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozpalane było Ognisko Pamięci. Płonęło przez 63 dni, tyle ile trwało powstanie.
Jak się zmieni Kopiec Powstania Warszawskiego?
W marcu 2019 roku urząd miasta rozstrzygnął konkurs na projekt rewitalizacji kopca. Zwyciężył zespół pracowni topoScape oraz Archigrest. WIĘCEJ O PROJEKCIE TUTAJ>>> Na szczycie kopca ma powstać dwupoziomowa platforma widokowa, a Kotwica stanie na nowoczesnym postumencie. Schody biegnące na szczyt zostaną przebudowane i będą przywodzić na myśl powstańczą barykadę, a na specjalnych koszach rozmieszczone zostaną fragmenty ruin Warszawy. Wzdłuż nich prowadzić będzie ścieżka historyczna. Zagospodarowane zostanie także główne wejście do parku od Bartyckiej, gdzie znajdzie się ekspozycja historyczna i lapidarium prezentujące gruzy zburzonego miasta. Dodatkowo planowane są nasadzenia 450 drzew parkowych i 8,5 tysiąca leśnych sadzonek. Pojawią się budki dla ptaków i nietoperzy.
"Wokół Kopca pojawią się strefy rekreacyjne z nowymi elementami tzw. małej architektury, a także place zabaw dostosowane dla dzieci w różnym wieku i strefa dla psów. Park zostanie doposażony w ławki, krzesła, stoły, stojaki rowerowe i ujęcia do mycia rąk. O niezwykłej przyrodzie Kopca opowiadać będzie ścieżka edukacyjna prowadząca wzdłuż porastających zwałowisko drzew, a nawet ich koron" - czytamy w prezentacji projektu przebudowy na stronie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Oglądaj TVN24 GO w internecie:
Autorka/Autor: kz/b
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl