Zgłaszanie projektów trwało od 3 grudnia do 21 stycznia. Stołeczny ratusz już policzył, ile pomysłów wpłynęło. To łącznie 2242 projekty: 199 ogólnomiejskich i 2043 dzielnicowe. W tym roku warszawiacy zgłosili o 76 pomysłów więcej niż w ubiegłym roku. Większość z nich wpłynęła w ostatnich dniach etapu.
Najwięcej propozycji zgłosili mieszkańcy Bielan - 169, Białołęki - 160 i Mokotowa - 151.
Zieleń, butelkomaty i tężnie solankowe
Zgłoszone propozycje dotyczą zieleni, ochrony środowiska czy ekologii. To na przykład kilkanaście butelkomatów czy tężnie solankowe. Mieszkańcy zgłosili również projekty sportowo-rekreacyjne, dotyczące budowy boisk, pumptracków i skateparków. Zaproponowali też nowe murale czy neony. Wiele pomysłów dotyczyło organizacji wydarzeń: potańcówek sąsiedzkich, kin plenerowych czy warsztatów edukacyjnych.
Wszystkie zgłoszone projekty można przejrzeć tutaj.
Każdy zgłoszony pomysł zostanie dokładnie zweryfikowany. Ten etap trwa od 22 stycznia.
Urzędnicy ocenią projekty
Urzędnicy oceniają teraz między innymi, czy dany projekt jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa, sprawdzają też wskazaną lokalizację i obliczają czas realizacji - inwestycja musi powstać w ciągu roku.
Jeżeli projekt wymaga uzupełnienia albo zmian, urzędnicy skontaktują się z autorami, by poprosić o dodatkowe informacje. Wtedy można jeszcze nanieść poprawki. Ocena zakończy się 6 maja. Kolejny etap to głosowanie, które potrwa od 15 do 30 czerwca. 16 lipca zaplanowano ogłoszenie wyników.
W przyszłym roku na realizację pomysłów mieszkańców z budżetu obywatelskiego Warszawa przeznaczy ponad 83 miliony złotych.
W szóstej edycji budżetu można było głosować na 1425 projektów:
1425 pomysłów, 83 miliony złotych i nowe zasady. Rusza budżet obywatelski
Autorka/Autor: katke/pm
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN