Konstrukcja Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży już jest. Zimą ruszy wykańczanie wnętrz

Autor:
kk
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka o budowie nowej placówki
Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka o budowie nowej placówkiTVN24
wideo 2/7
TVN24Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka o budowie nowej placówki

Trwa budowa Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. - Mieliśmy nadzieję, że w ciągu dwunastu miesięcy będziemy w stanie wykończyć i wyposażyć ten budynek. Wiemy, że obecnie ze względu na problemy z surowcami, pracownikami budowlanymi to opóźni się. Liczymy na to, że w czerwcu 2024 roku będziemy mogli przyjmować pierwszych pacjentów - zapowiedział w TVN24 doktor Marek Migdał, dyrektor Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka".

W Wawrze powstaje Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Fundacja TVN odpowiedzialna jest finansowo za segment psychiatrii. Pomoc będą tu uzyskiwały dzieci z całego kraju. Będzie to pierwsze tego typu centrum lecznicze w Polsce, a budowane jest w porozumieniu i na terenie Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Jego budowa ruszyła w 2021 roku, a zakończyć się ma w roku 2024.

Na terenie przyszłej placówki odbyła się w środę uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. O postępach w inwestycji oraz o środowej uroczystości mówił w niedzielę we "Wstajesz i weekend" w TVN24 doktor Marek Migdał, dyrektor Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka".

Postępy na budowie Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży

- W czasie tej uroczystości żartowałem, że w zasadzie powinniśmy stawiać wiechę, bo budynek stoi. Cztery piętra, sześć tysięcy sto metrów kwadratowych. Konstrukcja już jest. Teraz bardzo ważny etap: wykańczanie budynku do stanu deweloperskiego. Zakończy się w grudniu tego roku. I to jest etap, który finansuje Fundacja TVN - wskazał dyrektor.

Początkowo planowano, że inwestycja będzie gotowa wraz z końcem 2023 roku. Termin oddania jej do użytku nieco się wydłuży. W styczniu 2023 roku rozpocznie się urządzanie nowej placówki. - Mieliśmy nadzieję, że w ciągu dwunastu miesięcy będziemy w stanie wykończyć i wyposażyć ten budynek. Wiemy, że obecnie ze względu na problemy z surowcami, pracownikami budowlanymi to opóźni się. Liczymy na to, że w czerwcu 2024 roku będziemy mogli przyjmować pierwszych pacjentów - zapowiedział doktor Migdał.

Dyrektor przyznał, że pojawiają się nie tylko infrastrukturalne przeszkody, wyzwaniem jest także skompletowanie personelu. - Robimy w tym kierunku bardzo wiele, kształcimy lekarzy psychiatrów, pozyskujemy nowych. Kształcimy pielęgniarki, które będą zajmowały się pacjentami. Ten czas równolegle pozwoli nam nie tylko dokończyć budynek, ale i stworzyć zwiększony zespół naszego ośrodka - mówił.

- Wiemy, że skala potrzeb zwiększa się. Nie tylko ze względu na postęp medycyny. Jeszcze dziesięć lat temu niewiele wiedzieliśmy o spektrum autyzmu. Ponieważ medycyna poszła do przodu, coraz częściej jesteśmy w stanie wcześniej rozpoznać niepokojące objawy, nawet u kilkuletnich dzieci - wyjaśnił.

Jak opisywał, coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje wsparcia z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego z powodu pandemii, uzależnień - takich jak na przykład uzależnienie od internetu, czy w końcu z powodu wojny w Ukrainie. Tłumaczył, że wszystkie te czynniki są tak zwanymi czynnikami przewlekle wpływającymi na dobrostan młodych osób.

Trwa budowa Centrum Psychiatrii dla Dzieci i MłodzieżyFundacja TVN

Jaką pomoc zapewni Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży?

Na sześciu tysiącach metrów kwadratowych znajdą się oddziały stacjonarne, detoksykacji, poradnie dzienne i gabinety terapii. Nowy budynek będzie też służył leczeniu dzieci chorych na raka.

W Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży znajdzie się oddział pobytu dziennego, który zapewni pomoc około 30 pacjentom dziennie oraz oddział pobytu stacjonarnego dysponujący 32 łóżkami (w tym sześcioma łóżkami na oddziale obserwacji, czterema łóżkami na oddziale detoksykacji oraz 22 łóżkami na oddziale szpitalnym). W Centrum będzie również działać poradnia psychiatryczna mieszcząca trzy gabinety lekarskie, dwa gabinety terapii grupowej, gabinet terapii rodzinnej, gabinet seksuologa oraz gabinet zabiegowy.

Pacjenci Centrum będą mieli możliwość korzystania z pełnej diagnostyki dostępnej w Centrum Zdrowia Dziecka, czyli między innymi z tomografii, rezonansu czy szerokiego zakresu badań laboratoryjnych.

Wizualizacja Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy Centrum Zdrowia Dziecka
Wizualizacja Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy Centrum Zdrowia DzieckaFundacja TVN "Nie jesteś sam"

>> Zobacz cykl "Depresja systemu" - serię materiałów poświęconych problemom psychiatrii dziecięcej w Polsce

Centrum powstaje dzięki wsparciu darczyńców

Centrum psychiatrii dołączy do długiej listy projektów zrealizowanych przez Fundację TVN. Są na niej między innymi: Centrum Profilaktyki Nowotworów, remonty klinik w największych polskich centrach medycznych, zakupy sprzętu, 20 nowych ambulansów plus pomoc indywidualna dla ponad 27 tysięcy podopiecznych Fundacji. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie wpłaty Polaków, którzy zaufali Fundacji.

Fundację TVN wesprzeć można na jej stronie, poprzez zrzutkę lub wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt SMS 3,69 zł z VAT). Fundusze, które staną się cegiełką do budowy Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, można przekazać także poprzez BLIK (na numer 509 559 966) oraz przez przelew tradycyjny na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chcesz uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja TVN

Pozostałe wiadomości