Poseł PiS chce uhonorowania Bydgoszczy w Warszawie

O nadanie jednej z warszawskich ulic nazwy "Bydgoska" apeluje poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Schreiber. Jego zdaniem to dobry moment, bo w tym roku przypada setna rocznica powrotu tego miasta do Macierzy.

W liście do prezydenta Rafała Trzaskowskiego poseł Łukasz Schreiber napisał:

"Bydgoszcz, ósme pod względem liczby ludności miasto w Polsce, w tym roku obchodzi setną rocznicę powrotu do Macierzy. W styczniu 1920 roku do Bydgoszczy wkroczyły oddziały Frontu Wielkopolskiego z gen. Józefem Dowborem-Muśnickim na czele, a Bydgoszcz została włączona w granice odrodzonej Rzeczpospolitej. Data ta jest znacząca zarówno dla ponad 350 tysięcy bydgoszczan, jak i dla naszej Ojczyzny".

Stwierdził, że to doskonały moment na uhonorowanie jego rodzinnego miasta.

Bydgoszcz nie jest osamotniona

Poseł ubolewa, że kilka miast z dawnego województwa bydgoskiego ma swoje ulice w stolicy, a Bydgoszcz nie. I podaje przykłady: Inowrocławska na Mokotowie, Nakielska na Woli, czy Tucholska na Żoliborzu.

"Należy podkreślić, iż bydgoszczanie wspierali odbudowę stolicy - to właśnie z Bydgoszczy przekazywano znaczący wkład na Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy" - zaznaczył parlamentarzysta.

W przypadku miast wojewódzkich nieposiadających swojej nazwy w Warszawie Bydgoszcz nie jest osamotniona. Do tej pory w stolicy nie uhonorowano w ten sposób: Łodzi, Szczecina, Olsztyna, Opola oraz Gorzowa Wielkopolskiego. Choć na przykład ulicą Zielonogórską możemy przespacerować się w Ursusie.

Ulice dla zasłużonych

O trendy i zwyczaje nadawania nazw stołecznym ulicom zapytaliśmy Annę Nehrebecką-Byczewską, radną i przewodniczącą komisji do spraw nazewnictwa miejskiego.

- Zwyczaj, który funkcjonuje od wielu lat, jest taki, aby w pierwszej kolejności warszawskim ulicom nadawać imiona zasłużonych dla tego miasta osób. Ponadto staramy się przywracać dawne, przedwojenne nazwy - opowiada Nehrebecka w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Przyznaje, że komisja stara się unikać nadawania ulicom imion osób żyjących lub nazw instytucji.

Jakie będą losy ulicy Bydgoskiej w Warszawie? Trudno w tej chwili ocenić.

- Potwierdzam, że wniosek do nas wpłynął. W najbliższych dniach zapozna się z nim prezydent Trzaskowski - mówi Tomasz Demiańczuk z zespołu prasowego warszawskiego ratusza.

Prezydent może przekazać go pod głosowanie rady miasta lub skierować do komisji nazewnictwa.

W banku nazw czeka setka pomysłów

Anna Nehrebecka podkreśla, że każdy może zawnioskować o nadanie nazwy ulicy, a komisja się nad takim wnioskiem pochyli. - Należy jednak pamiętać, że w banku nazw czeka w kolejce wiele zgłoszonych wcześniej propozycji. Jest ich ponad setka - przyznaje radna.

I dodaje: - O samej inicjatywie dowiedziałam się dziś z radia. Dobrze byłoby, gdyby jej pomysłodawca wskazał lokalizację przyszłej ulicy Bydgoskiej.

Warto dodać, że ulica Warszawska w Bydgoszczy już jest, i to w ścisłym centrum miasta, bo w bliskim sąsiedztwie dworca głównego.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o dyskusji radnych ze Śródmieścia o alejce imienia Freddiego Mercury'ego:

Dyskusja o alejce dla Mercury’ego

FERENS

Dyskusja o alejce dla Mercury’ego

FERENS
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
"Projekt jest inicjatywą obywatelską"
"Projekt jest inicjatywą obywatelską"
Teraz oglądasz
"Czy to jest najlepsza lokalizacja?"
"Czy to jest najlepsza lokalizacja?"
Teraz oglądasz
"To będzie taki mój protest"
"To będzie taki mój protest"
Teraz oglądasz
Czytaj także: