Warszawa pomaga Ukraińcom, którzy do stolicy Polski uciekli przed wojną. Działa już specjalna infolinia, przygotowaliśmy materiały informacyjne w języku ukraińskim, otwarte zostały pierwsze punkty informacyjno-pomocowe.
Urzędnicy przygotowują miejsca noclegowe oraz dodatkowe miejsca w przedszkolach, szkołach i szpitalach. - To ogromne wyzwanie dla miejskich służb, w sprostaniu którego nieoceniona jest pomoc wolontariuszy. Dziękuję wszystkim, którzy się do nas zgłaszają. Każdego, kto chciałby się włączyć w działania stolicy na rzecz tych, którzy w najbliższym czasie będą szukać schronienia w naszym mieście, zachęcam do zgłaszania - apeluje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. CZYTAJ RELACJĘ W TVN24.PL >>>
Jak zostać wolontariuszem i pomagać Ukraińcom?
Zadaniem wolontariuszy będzie wsparcie w bieżącym funkcjonowaniu punktów informacyjno-pomocowych oraz udzielanie podstawowych informacji obywatelom Ukrainy, m.in. o organizacjach pomocowych i miejscach, gdzie udzielane jest wsparcie medyczne, prawne lub mieszkaniowe.
Chętni powinni mieć ukończony 18. rok życia i porozumiewać się w języku polskim w stopniu umożliwiającym komunikację. Mile widziane są także osoby znające język ukraiński, rosyjski lub angielski.
Urzędnicy zapewniają wolontariuszom ubezpieczenie NNW, zaświadczenie o odbytym wolontariacie oraz środki ochrony osobistej (maseczki, płyn do dezynfekcji).
Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz na stronie wolontariat.um.warszawa.pl
Miasto zbiera też informacje o wszystkich innych formach pomocy obywatelom Ukrainy. Propozycje darów i pomocy można przesyłać na adres darczyncy@um.warszawa.pl.
Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych.
Autorka/Autor: kz/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta