Dotychczasowy najemca Hali Gwardii zaprezentował koncepcję zagospodarowania zabytku po jego planowanym remoncie. To jedyna oferta w przetargu, która wpłynęła do ratusza w terminie. Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym ma być zawarta jeszcze jesienią tego roku.
Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, z oferty gastronomicznej Hali Gwardii można było korzystać tylko do końca czerwca. Dotychczasowemu najemcy - firmie CBR Events skończyła się umowa i - jak tłumaczył stołeczny ratusz - Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie wydał zgody na dalsze użytkowanie hali. Zabytek musi przejść rewitalizację.
Koncepcja Hali Gwardii według CBR Events
CBR Events jest jedną z firm, które wystartowały w przetargu na projekt rewitalizacji i zagospodarowania Hali Gwardii. 12 lipca dotychczasowy najemca przedstawił, jakie ma plany wobec zabytku, jeśli miasto zdecydowałoby się zawrzeć z nim umowę. Przygotowany przez spółkę projekt zakłada zachowanie oryginalnego wyglądu elewacji i dachu budynku, jak również stalowej konstrukcji eksponowanej wewnątrz. Zapewniono też, że przekształcenia wewnątrz nie spowodują utraty zabytkowej wartości budynku.
- Misją CBR Events jako operatora Hali Gwardii jest zarządzanie nią w taki sposób, aby w długiej perspektywie powstał w Warszawie obiekt porównywalny z nowoczesnymi halami targowymi takimi jak Mercado da Riberia w Lizbonie, londyński Borough Market, nowojorski Chelsea Market, lyońskie Les Halles De Bocuse, Mercado Boqueria w Barcelonie, czy ostatnio zrewitalizowana Mercado do Balhao w Porto - wyjaśnił cytowany w komunikacie prasowym prezes zarządu spółki CBR Events Robert Baj.
Jak poinformowała spółka, istotnym elementem projektu jest zagospodarowanie przestrzeni placu w sąsiedztwie hali. "Plac Wielopole ma być atrakcyjną przestrzenią zapewniającą komfortowe i przyjazne warunki do aktywności fizycznej, rozrywki, wypoczynku, imprez plenerowych, jak i codziennej aktywności miejskiej" - czytamy w informacji prasowej.
Plac mają wypełnić zewnętrzne ogródki gastronomiczne, meble miejskie, parkingi dla rowerów i hulajnóg, a także nasadzenia zieleni wzdłuż ulicy oraz nowe oświetlenie.
CBR Events chce zagospodarować przestrzeń hali o łącznej powierzchni 8 tys. m. kw. Wewnątrz znajdzie się studio i muzeum boksu wraz z salą projekcyjno-kinową oraz scena z widownią. "W nowej koncepcji znajdują się także browar rzemieślniczy, strefa uroczystości rodzinnych, sala zabaw dla najmłodszych gości, a także strefa eventowa. Wstęp na wydarzenia nadal byłby bezpłatny, jak to było w przypadku wszystkich eventów organizowanych przez CBR Events w Hali Gwardii" - wskazała spółka.
Umowa jesienią
Jak poinformował Jakub Leduchowski, zastępca rzecznika prasowego stołeczne ratusza, składanie ofert w ramach postępowania publiczno-prywatnego dotyczącego Hali Gwardii trwało do 12 lipca 2023 r. - W terminie wpłynęła jedna oferta - podkreślił.
- Jeśli nie wystąpią braki formalne, lub zostaną one usunięte, poprosimy oferenta o złożenie dokumentów potwierdzających spełnienie warunków postępowania. W przypadku pozytywnej weryfikacji dokumentów zaprosimy go do podpisania umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym - wyjaśnił Leduchowski. Przekazał też, że wybór partnera prywatnego ma nastąpić jeszcze jesienią. - Dokładny termin będzie zależny m.in. od stopnia kompletności złożonej dokumentacji, czy też konieczności uzyskania ewentualnych wyjaśnień. Hala Gwardii to ważne miejsce na mapie Warszawy. Zależy nam, by warszawianki i warszawiacy mogli z niej ponownie korzystać możliwie jak najszybciej. O dalszych decyzjach będziemy informować, gdy tylko zostaną one podjęte - podkreślił przedstawiciel ratusza.
30 lat dzierżawy
Przetarg na rewitalizację budynku Hali Gwardii został rozpisany w 2020 roku w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Oznacza to, że przyszły dzierżawca w zamian za kompleksowy remont zabytkowej hali, przez 30 lat będzie miał prawo dzierżawy tego miejsca i czerpania z niego zysków.
Urzędnicy podkreślają, że remont musi odbyć się z zachowaniem wytycznych konserwatora zabytków. Wykonawca jest zobowiązany do odnowienia i uzupełnienia zachowanych detali elewacji m.in. gzymsów, balustrad i opasek okiennych, a także do zakonserwowania wszystkich śladów związanych z działaniami wojennymi. Wytyczne konserwatorskie nie dopuszczają w tym miejscu handlu wielkopowierzchniowego i dyskontowego.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: CBR Events