Rozebrali kamienicę, potem odbudowali. Mają na nią ciekawy pomysł

Autor:
mg/tam
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM WarszawyOdtwarzanie zabytkowej kamienicy przy ulicy Markowskiej

Przy ulicy Markowskiej odtwarzana jest zabytkowa kamienica z XX wieku. Budowa potrwa do końca czerwca, potem obiekt będzie wyposażany.

Odtwarzanie historycznej kamienicy na rogu ulic Markowskiej i Ząbkowskiej dobiega końca. Budynek ma siedem kondygnacji - jedną podziemną i sześć naziemnych.

W budynku o powierzchni 2400 metrów kwadratowych będzie działać Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych "Synergia". Na parterze znajdą się m.in: klubokawiarnia, społeczny warsztat napraw oraz dwa lokale komercyjne przeznaczone na usługi rzemieślnicze. Pierwsze piętro przeznaczone jest na Miejsce Aktywności Lokalnej, przestrzeń spotkań rodzin z dziećmi oraz punkty wsparcia cyfrowego i poradnictwa. Będzie tam także społeczna jadłodajnia.

Odtwarzanie zabytkowej kamienicy przy ulicy MarkowskiejUM Warszawy

Drugie piętro zajmie placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży. Na kolejnej kondygnacji powstaje sala konferencyjna oraz sala sportowa z szatniami. A czwarte piętro zajmie naukowy FabLab Czacha dymi! oraz harcówka. Piąte piętro to przestrzeń dla organizacji pozarządowych.

Czytaj też: Na parterze kawa i rowery, wyżej pomoc dzieciom i integracja mieszkańców. Pierwsza taka kamienica

Budowa potrwa do końca czerwca

Wewnątrz kamienicy trwają prace wykończeniowe: wykonywanie nawierzchni podłóg oraz malowanie ścian. Trwa także montaż niezbędnych instalacji: elektrycznych, teletechnicznych i sanitarnych. Budynek został wyposażony w trzy windy osobowe i jedną towarową.

Jak przekazał ratusz, na zewnątrz zakończyły się roboty elewacyjne i zamontowane zostały balustrady na balkonach. Trwają prace na wewnętrznym dziedzińcu, gdzie pojawiły się m.in. nowe chodniki, miejsce zabaw dla dzieci oraz podjazd dla osób z niepełnosprawnościami. Wkrótce wysiana zostanie trawa i ustawione ławki oraz stojaki na rowery.

Budowa potrwa do końca czerwca 2023 roku, a następnie rozpocznie się wyposażanie budynku w niezbędne sprzęty.

Odtwarzanie zabytkowej kamienicy przy ulicy MarkowskiejUM Warszawy

Kamienicę wzniesiono w XX wieku

Kamienicę przy ulicy Markowskiej 16 wzniesiono w latach 20. XX wieku. W 2019 roku budynek został rozebrany ze względu na zły stan techniczny i rozpoczęło się jego odtwarzanie w historycznym kształcie.

Do wykonania niektórych ścian wewnętrznych wykorzystano oryginalną cegłę z rozbiórki. W 2020 roku zakończył się pierwszy etap inwestycji polegający m.in. na wykonaniu konstrukcji żelbetowej, schodów, szybów windowych i przykryciu budynku.

W październiku 2021 roku Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowę na realizację drugiego etapu inwestycji, który pozwoli na zakończenie pozostałych prac związanych z odtwarzaniem kamienicy i dostosowaniem jej do potrzeb przyszłych użytkowników.

Przeczytaj także: Zyskała dwa piętra, ma już pierwszych lokatorów. Nowe oblicze starej kamienicy

Zrewitalizowana kamienica przy Grochowskiej 297
Zrewitalizowana kamienica przy Grochowskiej 297Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Autor:mg/tam

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy

Pozostałe wiadomości