Modlitwę prowadził Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski. Wspólnie z nim modlili się rabini Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie i zaproszeni goście, wśród których byli przedstawiciele środowisk żydowskich, władz państwowych i samorządowych, a także ambasadorowie i przyjaciele Szewacha Weissa.
- Ten entuzjazm życia, który Szewach w sobie miał, był zaraźliwy i zobowiązujący. Bo jeżeli on potrafił tak żyć, to nasze rozmaite powody żeby użalać się nad sobą, nie są poważne - powiedział Konstanty Gebert, dziennikarz, publicysta, nauczyciel akademicki.
Były przewodniczący Knesetu, ambasador Izraela
Szewach Weiss był izraelskim politykiem, profesorem nauk politycznych. W latach 1981–1999 był posłem do Knesetu. Od 1992 do 1996 roku pełnił funkcję przewodniczącego. Był także przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. Od 2001 do 2003 był ambasadorem Izraela w Polsce.
Za swą działalność społeczno-polityczną był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Nagrodę Tolerancji, nagrodę ministra kultury za zasługi dla kultury polskiej, w 2004 roku prezydent uhonorował go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. A pięć lat później za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej otrzymał od ministra spraw zagranicznych Odznakę Honorową "Bene Merito". W 2017 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.
Był doktorem honoris causa między innymi Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz honorowym obywatelem Wałbrzycha i Kalisza.
OGLĄDAJ W TVN24 GO: Szewach Weiss o uczuciach do Polski. "Człowiek może mieć dwie tożsamości, dwa sentymenty":
Autorka/Autor: mg
Źródło: tvnwarszawa.pl, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24