Wieńce przed pomnikami "ojców niepodległości", nominacje i odznaczenia. Obchody Święta Niepodległości

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Uroczystość nadania odznaczeń Orderu Orła Białego
Uroczystość nadania odznaczeń Orderu Orła BiałegoTVN24
wideo 2/4
Uroczystość nadania odznaczeń Orderu Orła BiałegoTVN24

Od rana w Warszawie trwają uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Prezydent rozpoczął od złożenia wieńców przed pomnikami "ojców niepodległości". Potem wręczył nominacje generalskie w Belwederze. Podczas popołudniowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim 17 osób zostało odznaczonych orderami i odznaczeniami państwowymi.

Po godzinie 8 prezydent Andrzej Duda złożył wieńce pod pomnikami: Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

Potem w Belwederze wręczył nominacje generalskie i odznaczenia oficerom Wojska Polskiego oraz Straży Granicznej.

- 11 listopada to w każdym roku wyjątkowa data. Od tamtego pamiętnego 1918 roku, kiedy przyjmujemy, że Polska odzyskała niepodległość poprzez przekazanie zwierzchnictwa nad wojskiem brygadierowi, wtedy jeszcze, Józefowi Piłsudskiemu, późniejszemu marszałkowi Rzeczypospolitej, to święto było ważne i było obchodzone zawsze, nawet wtedy, kiedy nie wolno było go obchodzić - mówił prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że dziś jest ono oficjalnie w kalendarzu "jednym z najważniejszych, symbolicznych wydarzeń w roku o niezwykłym ładunku patriotycznym i ładunku historycznej pamięci".

- Śmiało można powiedzieć, że tamci zwycięzcy, którzy nie tylko odzyskali dla nas wszystkich Rzeczpospolitą, ale którzy także potrafili ją w trudnych momentach obronić, do dziś są wzorcem dla wszystkich polskich żołnierzy, dla polskich funkcjonariuszy i nie waham się powiedzieć - dla wszystkich Polaków - podkreślił.

Lista nominowanych generałów

W tym roku Andrzej Duda postanowił awansować pięciu oficerów wojska oraz czterech oficerów Straży Granicznej.

Na stopień generała broni został mianowany dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła. Na pierwszy generalski stopień - generała brygady Wojska Polskiego - mianowani zostali czterej pułkownicy: dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie Roman Łytkowski; dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie płk pil. Grzegorz Ślusarz; zastępca dowódcy dywizji i szef sztabu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej płk Wojciech Ziółkowski oraz dowódca Garnizonu Warszawa płk Tomasz Dominikowski.

Na stopień generała brygady Straży Granicznej zostali mianowani: komendant Śląskiego Oddziału SG płk SG Adam Jopek; komendant Karpackiego Oddziału SG płk SG Stanisław Laciuga; komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG płk SG Andrzej Popko i komendant Podlaskiego Oddziału SG płk SG Andrzej Jakubaszek.

Ponadto postanowieniem prezydenta RP - za wybitne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, za osiągnięcia w działalności organizacyjnej odznaczeni zostali: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - gen. dywizji Andrzej Marek Raudowicz; Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - gen. broni Tomasz Krzysztof Piotrowski.

- Z całego serca dziękuję panom generałom za dotychczasową służbę, która umożliwiła te nominacje, która umożliwiła wprowadzenie panów generałów w korpus generalicji Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział prezydent.

- Dziękuję za wykorzystanie swoich niezwykłych talentów organizacyjnych, umiejętności, które panowie posiadacie jako umiejętności osobiste, indywidualne, ale wykorzystane tak, jak w najlepszych wzorcach, jak w przypowieści ewangelicznej o talentach - zaznaczył. - Nie zakopane, tylko wykorzystane do tego, by je pomnożyć, by powiększyć dobro Rzeczypospolitej, by poprawić jakość funkcjonowania polskich sił zbrojnych i organizację Polskiej Straży Granicznej - dodał.

- Jesteście panowie generałowie mężczyznami jeszcze cały czas w sile wieku, z absolutnie długą jeszcze perspektywą służby. Wierzę w to, że do tych gwiazdek, które dzisiaj otrzymaliście, dojdą kolejne, za wierną, oddaną i zaangażowaną służbę, za zasługi dla Rzeczypospolitej - zaznaczył Andrzej Duda.

Andrzej Duda o sytuacji na granicy z Białorusią

Część wystąpienia prezydent poświęcił sytuacji na granicy z Białorusią. - Poza tymi wielkimi wydarzeniami mamy dzisiaj też trudniejszą sytuację, niż była do tej pory. Po raz pierwszy na polskiej granicy zmagamy się z takim specyficznym zjawiskiem, jakim jest atak hybrydowy. Zdobywamy doświadczenia, ale dzieje się to wszystko w niemałym trudzie - powiedział Andrzej Duda.

Kierując słowa do generałów Wojska Polskiego, podziękował za ich trud włożony w ochronę polskich granic. - W obronie polskiej granicy dzisiaj uczestniczy zarówno polska Straż Graniczna, jej funkcjonariusze, jej dowódcy, jak i Wojsko Polskie, które wspiera działania polskiej Straży Granicznej, a dodatkowo także i policja - wskazał.

W jego ocenie te działania są realizowane sprawnie, "według wszystkich współczesnych wzorców działania służb mundurowych". Prezydent wyraził nadzieję, że w krótkim czasie uda się doprowadzić do uspokojenia i powrotu normalności w pasie granicznym.

W południe uroczystości na placu Piłsudskiego

W południe prezydent wraz przedstawicielami najwyższych władz państwowych złoży przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec. Na placu Piłsudskiego zostanie też uroczyście odśpiewany hymn państwowy oraz odbędzie się ceremonia podniesienia flagi państwowej. Następnie prezydent złoży wieniec przed znajdującym się przy placu pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zaplanowano też udział prezydenta w uroczystej mszy świętej, która zostanie odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej. Wcześniej prezydent złoży wieniec przy znajdującym się w świątyni grobie prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Andrzej Duda złoży też wiązankę przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

Uroczystość nadania orderów i odznaczeń państwowych

Po południu w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość, podczas której 17 osób zostało odznaczonych orderami i odznaczeniami państwowymi.

Cztery osoby zostały uhonorowane Orderami Orła Białego. To działaczka podziemnej Solidarności, współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych Joanna Duda-Gwiazda, działacz opozycji demokratycznej w PRL i kapelan Solidarności ks. Stanisław Małkowski, poeta Leszek Długosz oraz poeta i wydawca Jan Polkowski.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski została odznaczona sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Maria Gintowt-Jankowicz. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Sylwester Chęciński, reżyser filmowy i scenarzysta, twórca komediowego tryptyku "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni: aktorka, założycielka fundacji "Akogo?", Ewa Błaszczyk-Janczarska oraz dziennikarz, pisarz i polityk Czesław Ryszka.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni: działacz charytatywny i społeczny zaangażowany w Akcję Pomocy Polakom na Wschodzie Artur Paradowski oraz lekarz, okulista, prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Edward Wylęgała.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni: biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha, krytyk, publicysta i menadżer Stanisław Leszczyński, muzykolog, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener, nauczyciel akademicki i trener judo w Studium Wychowania i Sportu Uniwersytetu Warszawskiego Roman Kwaterski oraz wykładowca Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim, akademicki mistrz Europy w judo w 1964 r. Stanisław Tokarski.

Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony został działacz na rzecz szkolnictwa polonijnego w USA Bogdan Chmielewski. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczony został Marcin Scelina, leśniczy Nadleśnictwa Baligród, zaangażowany w akcję "Ocalić od zapomnienia".

Prezydent podziękował odznaczonym

Podczas wystąpienia prezydent podkreślał, że jest dla niego zaszczytem, że 11 listopada, w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, mógł wręczyć te odznaczenia. - Było moją wolą, aby spotkali się dzisiaj na tej sali odznaczeni, którzy przez te lata swojego życia działali dla Rzeczypospolitej, dla naszego państwa, dla naszego społeczeństwa, dla ludzi po prostu w bardzo różnych dziedzinach. Można więc śmiało powiedzieć, że ci, którzy są bohaterami dzisiejszej uroczystości, to jest pewien przekrój działalności dla Polski - powiedział.

- Od działalności duchowej, służenia drugiemu człowiekowi wsparciem duchowym, tym najbardziej głębokim, bo związanym z wiarą, poprzez obronę podstawowych wartości - praw człowieka, walkę o wolność, niepodległość, suwerenność Rzeczypospolitej. Poprzez budowanie zrębów ważnych instytucji odrodzonego państwa polskiego, bo tak je nazywam po 1989 roku. Poprzez budowanie polskiej kultury w sposób niezłomny, trwały, stały - mówił prezydent.

Podziękował odznaczonym za to, że "byli tam, gdzie innych czasem już nie było, że potrafili trwać przy swojej postawie i wartościach wtedy, gdy inni zdążyli się już od nich odwrócić". - Czy wręcz gorzej - już zdążyli was wytknąć palcami, kiedy nie tylko groziło, ale było też za to internowanie, aresztowanie, kiedy było się za to przed dziesiątkami lat relegowanym ze studiów, kiedy wydawało się, że ta działalność i niezłomna postawa może człowiekowi złamać życie - podkreślił.

- Nigdy państwo nie wycofaliście się, nigdy nie zaniechaliście, nigdy nie zaprzestaliście mimo trudności służyć drugiemu człowiekowi, szukać rozwiązań tam, gdzie inni już dawno załamali ręce i byli skłonni zostawić, bo nic się nie da zrobić. Otóż zawsze da się coś zrobić, tylko trzeba mieć wiarę w to, że się da. Za niezłomność tej wiary są te odznaczenia - powiedział prezydent, zwracając się do odznaczonych.

- Proszę oczywiście przyjąć je jako symboliczne, bo nic nie jest w stanie państwu podziękować za tę działalność, którą państwo prowadzicie, nie ma takiej ceny, którą można za to zaoferować, bo ta działalność jest sama w sobie bezcenna całkowicie i niewymierzalna w żaden sposób; podziękowanie może być wyłącznie symboliczne poprzez podkreślenie wielkich zasług, poprzez oddanie wielkiego szacunku, poprzez uhonorowanie przez Rzeczpospolitą - mówił Andrzej Duda.

Autorka/Autor:katke, kk/b

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na weekend oraz pierwsze dni nowego tygodnia zaplanowano kilka remontów. Nowy asfalt zyska skrzyżowanie Powązkowskiej i Krasińskiego, a także ulica Jana Kazimierza czy plac Na Rozdrożu. Na Słomińskiego przy parku Traugutta wymienione zostaną rozjazdy tramwajowe. Zmieniona organizacja ruchu zawita także na nowo wybudowany odcinek ulicy Jana III Sobieskiego.

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rusza Rodzinna Strefa Sportu przed Pałacem Kultury, z której mogą już korzystać warszawianki i warszawiacy. Atrakcje będą bezpłatne i dostępne do 29 września, ale na niektóre potrzebna jest wcześniejsza rejestracja.

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Policjanci z Płońska oraz inspektorzy ochrony środowiska pojawili się na terenie jednej z tamtejszych firm. W nieużytkowanych budynkach zastali mauzery z nieznaną substancją, zafoliowane kartony i worki ze śmieciami. Trwają badania, czy znalezisko może być niebezpieczne.

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mężczyznę, którego podejrzewają o napastowanie kobiety na przystanku tramwajowym w Warszawie. Z relacji jej partnera wynikało, że złapał ją za biust i uciekł, kiedy zaczęła krzyczeć. Pokrzywdzona zdążyła zrobić mu zdjęcie, co ułatwiło zadanie policji.

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem pociąg Intercity śmiertelnie potrącił mężczyznę. Strażacy ewakuowali 350 pasażerów. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów na pociągi wybranych relacji.

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu 39-letni mieszkaniec podwarszawskiego Piaseczna został trzykrotnie ugodzony nożem. Znaleziono go na ulicy, ranny siedział przed budynkiem banku. Policjanci zatrzymali już dwóch podejrzanych. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek i niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie zagra zespół Metallica. Stołeczni urzędnicy zapowiadają, że w związku z koncertami mieszkańców Saskiej Kępy czekają utrudnienia. Apelują też do fanów amerykańskiej grupy, by na koncert przyjechać komunikacją miejską. Tak najwygodniej.

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Źródło:
PAP

42-latek i 38-latek zostali złapani na gorącym uczynku, kiedy włamali się do szpitalnej kuchni. Jak podała policja, mężczyźni tłumaczyli, że "kradli po to, żeby potem sobie to wszystko móc zjeść". Lista skradzionych produktów obfitowała w drogie morskie ryby. Straty wyceniono na 80 tysięcy złotych.

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radny Pragi Południe Robert Migas z klubu Lewicy i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, został odwołany z funkcji przewodniczącego Komisji Komunalnej i Spraw Samorządowych na dzień przed posiedzeniem w sprawie Centrum Lokalnego Kamionek. Centrum to niewygodny temat dla dzielnicy, na jego stworzenie wydano sześć milionów złotych, ale pawilony handlowo-usługowe stoją puste.

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, rozprowadzającą narkotyki w stolicy. Służby znalazły 16 kilogramów marihuany, ponad 300 tabletek ecstasy i inne zabronione substancje. Zatrzymano 15 osób.

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Źródło:
PAP

W Ząbkach policjanci zatrzymali pijanego 19-latka. Mężczyzna na torach kolejowych rozbijał butelki. Okazało się, że jest poszukiwany.

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Minęły ponad dwa tygodnie od zmiany przepisów, która nakłada na kierowców przewozu osób obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak informuje jedna z większych platform skupiających kierowców, od wejścia w życie przepisów liczba kierowców przewozu osób w stolicy zmniejszyła się o 26 procent. Z kolei Komenda Stołeczna Policji wystawiła w tym czasie 31 mandatów i pięć wniosków o ukaranie do sądu.

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, PAP

Stołeczni radni zagłosowali w czwartek za podniesieniem maksymalnych opłat za przewozy taksówkami w Warszawie. Przyjęta uchwała likwiduje podział na strefy w granicach miasta. Wprowadza też zmiany w oznakowaniu taksówek.

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Źródło:
PAP

Rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia strategii rozwoju Warszawy 2040 plus i planu ogólnego. To ważne dokumenty dla miasta, wytyczające kierunek jego rozwoju. Podzielą Warszawę na strefy planistyczne.

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Źródło:
PAP

Monitoring, oświetlenie, obecność innych osób na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. To wszystko nie przeszkodziło mężczyźnie, który wieczorem podbiegł do kobiety i zaczął ją dotykać. Na komendzie poszkodowana miała usłyszeć od policjantki, że to "zwykły wybryk" i że zgłoszenia może dokonać następnego dnia. Molestowanie w miejscach publicznych zgłaszają nieliczne kobiety, które spotykają się z problemem.

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa zatrzymała łącznie siedem osób, które mogą mieć związek z brutalnym pobiciem 15-letniego chłopca. Wśród zatrzymanych są dwie osoby, które ukończyły 17 lat. Będą odpowiadać jak dorośli.

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura odmówiła wszczęcie postępowania w sprawie zburzenia ponad stuletniej willi Ronikierów w podwarszawskich Ząbkach. Burmistrz miasta nie składa jednak broni, złożył odwołanie.

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zderzenia ciężarówki z pociągiem w Ołtarzewie. Śledczy ustalili, że urządzenia przejazdu działały właściwie, a dyżurna ruchu zareagowała szybko. W wypadku zginął maszynista Kolei Mazowieckich.

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl