Najnowsze

Zapłacimy większy podatek od nieruchomości i środków transportowych

Najnowsze

Autor:
mp/pm
Źródło:
PAP
Paweł Supernak, PAPRadni zadecydowali o zwiększeniu stawek podatków

Stołeczni radni byli w czwartek zgodni - będą nowe, wyższe stawki podatku od nieruchomości i środków transportowych. Nie zmienia się jednak premiowanie nowych i ekologicznych pojazdów: stawki na podatek od nich będą niższe kolejno o 10 i 40 procent od podstawowych.

Zgodnie z przyjętą w czwartek uchwałą w sprawie stawek podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2020 roku stawka za 1 metr kwadratowy od budynków mieszkalnych będzie wynosić 81 groszy, co oznacza wzrost o 2 grosze w porównaniu z rokiem obecnym. Również o 2 grosze wzrośnie stawka za metr kwadratowy dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W 2020 roku wyniesie ona 95 groszy. Stawka za za 1 metr kwadratowy powierzchni dla tak zwanych gruntów pozostałych wzrośnie o jeden grosz i wyniesie 50 groszy.

Wysokość podatku za 1 metr powierzchni użytkowej budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wyniesie 23,90 złotego, co oznacza wzrost o 43 grosze.

Środki transportowe

Bardziej wzrosną stawki podatku od środków transportowych. Od samochodu ciężarowego o masie całkowitej nie mniejszej niż 15 ton stawka wyniesie 1 474 złotego, co stanowi 46 procent stawki maksymalnej i powoduje zmianę w stosunku do roku 2019 o 6 złotych. Od samochodu ciężarowego o masie równej lub wyższej niż 25 ton stawka podatku wyniesie 1 855 złotych, co stanowi 57 procent stawki maksymalnej i powoduje zmianę w stosunku do roku 2019 o 33 złote.

Z kolei stawka podatku dla autobusu o liczbie miejsc nie mniejszej niż 30 wyniesie 1 254 złotych, co stanowi 50 procent stawki maksymalnej. Oznacza to, że stawka w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrośnie o 22 złote. Jeśli autobus ma mniej niż 22 miejsca, opłata wyniesie 995 złotych, a w przypadku pojazdu, którego liczba miejsc wynosi od 22 do 29, będzie to 1004 złotych.

Niższe stawki dla modeli nowych i ekologicznych

Wzorem lat poprzednich, rada miasta zaproponowała zróżnicowanie części stawek podatku od środków transportowych i określenie ich na poziomie niższym od stawek podstawowych o 10 procent dla środków transportowych wyprodukowanych w 2018 roku i nowszych.

Ponadto dla pojazdów o napędzie hybrydowym i elektrycznym zaproponowano stawki niższe o 40 procent od stawek podstawowych.

Na tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy też sesję rady dzielnicy Włochy, na której radni odwołali burmistrza Artura W.:

Sesja rady dzielnicy Włochy. Artur W. odwołany

Radni Włoch jednomyślni w sprawie odwołania Artura W. ze stanowiska burmistrza
Radni Włoch jednomyślni w sprawie odwołania Artura W. ze stanowiska burmistrzaTVN24
wideo 2/3

Źródło: PAP

Autor:mp/pm

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak, PAP

Pozostałe wiadomości